Cardhalia - ve světě magie a udatných hrdinů

  12:00aktualizováno  8. října 10:11
Po několika letech vývoje mají všichni fanoušci RPG a čtverečkových dungeonů důvod k oslavám. Rozsáhlý svět Cardhalie otevírá svou náruč a jen velmi silné kouzlo či magická zbraň by vám měli zabránit v tom, abyste tomuto horkému kandidátovi na RPG roku nepodlehli.
90

Cardhalia

Platforma: Freeware
Výrobce: Calimero Industries

Stáhnout

Geo WarfarePokud fanoušek nezávislé herní scény něčím trpí, pak je to nedostatek kvalitních RPG her. Tento žánr klade na vývojáře vysoké požadavky, vždyť naprogramování vyváženého RPG systému není snadný úkol. Od oznámení projektu Cardhalia uplynul více než rok a devět měsíců. Calimero Industries nás postupně zásobovali screenshoty, u kterých muselo srdce fanoušků odkojených Dungeon Masterem plesat radostí. Není proto divu, že se vždy objevila v našem přehledu nejočekávanějších freeware her. Jednotlivé stránky v kalendáři odpadávaly jako podzimní listí a někteří začali pochybovat, zda se tento odvážný projekt podaří dotáhnout do šťastného konce a v jaké podobě a rozsahu nakonec vyjde. Tato recenze a vysoké hodnocení vám již prozradily, že se vše zdařilo.

Geo WarfareČtverečkové dungeony jsou jakousi relikvií, rozmach grafických karet vedl k nezastavitelnému nástupu trojrozměrných her, které tuto formu zpracování převálcovaly, a od pohybu v prostoru tvořeného pravoúhlými a jednotlivě se vykreslujícími obrazovkami se ustoupilo. To však v žádném případě neznamená, že by ztratily cokoliv ze svého kouzla, díky kterému před léty dokázaly k obrazovkám hráče doslova přikovat. Díky Cardhalii máte nyní jedinečnou možnost nechat se pohltit světem nasyceným tajemnou magií a bojovníky, o nichž se dnes dozvídáme jen z legend. Věřte, že se vám tato příležitost v takovém rozsahu, zdarma a česky naskytne jen zcela vyjímečně. 

Nechci vám prozrazovat žádná vřetena z příběhu, který se ve hře odvíjí, ale pokud máte rádi Tolkiena, jistě vám bude blízký, vždyť i jedna ze dvou hlavních postav je nápadně podobná Aragornovi. Na počátku si zvolíte mužskou či ženskou hlavní postavu, k níž posléze navolíte další tři členy družiny. Je velkou chybou tento výběr podcenit, jinak vás v dalších částech čeká trápení a s velkou pravděpodobnější pomalá zhouba. Proto se snažte volit tak, aby byly zastoupeny všechny tři specializace: kouzelník, válečník a zloděj. Absence některého povolání vám ztíží boj tváří v tvář, znemožní používat magii nebo se nedostanete do uzamčených beden s vzácnými předměty. Geo Warfare Jednotlivé postavy jsou rozmanité a autoři jim vtiskly vlastní osobnost. Nejde tedy o žádnou plastelínu a na kouzelníka prostě rytířské brnění nenavlečete. Vlastnosti lze upravovat jen do určité míry a na základě poctivě vydřených zkušeností. Vlastní RPG systém je rozsáhlý a přitom si zachovává přehlednost. U bojové složky lze kombinovat obranu a útok, magie je dělena do jednotlivých oblastí a stupňů účinnosti, velkou roli hrají lektvary a další předměty, které je možné zakoupit nebo ukrást. Zamrzela mě jen absence popisků a u mnoha předmětů mi byla funkce známa až po vyzkoušení.

Cardhalie vás ohromí svou rozsáhlostí a doba hraní se pohybuje v řádu dnů až týdnů. Navíc pokud si zvolíte jiné členy družiny, bude vám známý svět připadat odlišný, slabí soupeři se stanou silnými a naopak. Opakované hraní je navíc osvěženo náhodným generováním obsahu uzamčených beden. Prostředí je variabilní, horší je to už s vašimi nepřáteli. Těch by mohlo být klidně víc, takto se většinou vyskytují v rámci jedné lokace zhruba dva nebo tři druhy. A pokud budete muset sekat třeba stovku stále stejných rytířů, dostaví se brzy pocit stereotypu. Silná monstra jsou spíše vyjímkou a s prvním se setkáte až v pokročilejší části hry. Může se vám přitom stát, že vás čeká návrat zpět, nové Geo Warfare sekání řadových potvor a zvyšování schopností. Přes tyto výtky vás Cardhalie snadno pohltí, o což se postarají doprovodné úkoly, designově hezky navržené levely, v nichž nechybí řada skrytých lokací, zamčených beden a obchodníků. Náročné bojové pasáže se přitom střídají s odpočinkovými, kdy jste pouze odměňováni. 

Neodmyslitelnou součástí dungeonů je jejich atmosféra. Ta v tomto případě staví na krásné kreslené grafice. I když vám bude vše zpočátku připadat jako kulisy, po chvilce vás překvapí interaktivita s prostředím, mezi stromy v lese uvidíte na první pohled skryté léčivé lístky, v dutině stromu objevíte měšec se zlaťáky atd. I přes zmiňovanou rozsáhlost se nedostavuje pocit opakování. Les má mnohé odbočky, slepé uličky, což naopak nelze očekávat v pečlivě stavěném sídle trpaslíků. Interface je velmi přehledný, v rámci nastavování mi chyběla možnost přizpůsobení ovládání kláves. Ve hře chybí hudba, což však dává vyniknout zvukům prostředí, praskajícímu ohni, bublání kotlů s léčivými lektvary, praskáním větviček v lese. To vše podněcuje hráčovu fantazii a osobně bych nevyužil možnost stažení hudby v podobě add-onu, který autoři plánují. Doprovodné texty jsou profesionálně psané a dialogům nechybí vtip, klíčové pasáže jsou vyprávěny za pomoci intra.

Geo WarfareCalimero Industries nám darovali skvostnou hru, která je jako vzácná starobylá kniha v muzeu, v níž si budete listovat s úctou a přímo z ní srší moudrost věků. Také jí prominete okousaný okraj od myšek. Zde vás navíc může těšit, že autoři této knihy stále žijí a veškeré chyby promptně opravují. A pokud uvíznete, nezoufejte. Stačí navštívit oficiální stránky, kde najdete nejen kompletní návod, ale také cenné rady a pomoc ostatních hráčů. A není nad to, když se člověk může podělit s ostatními o radost. A u Cardhalie to budete chtít udělat, vždyť jde o žhavého kandidáta na nejlepší RPG tohoto roku. 


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 304 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR ZÁKAZNICKÉ KVALITY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz