Calsoon 2: The Legend of Looncalsoon - kouzelné tepláky

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:07
Perla freeware adventur loňského roku: to je bezesporu Calsoon 2, příběh o ztracených teplácích, který je na freeware poměry nebývale dlouhý a nebývale kvalitně graficky a zvukově zpracovaný.
80

Calsoon 2: The Legend of Looncalsoon

Platforma: Freeware
Výrobce: Gaspop

Stáhnout

Calsoon 2Adventury rozhodně nejsou mrtvým žánrem – a to platí jak pro komerční sféru, tak i pro oblast freewarových her. Dokazují to sice ne desítky vycházejících titulů, jako je tomu u akcí či realtimových strategií, ale těch pár her, které se pravidelně do měsíce objeví, většinou stojí za vyzkoušení. Protože byly adventury na PH dlouhou dobu značně zanedbávány (ono recenzování adventury je o poznání obtížnější než u jednoduché xenon-like střílečky, zvláště když jde o kvalitnější a delší kousek), můžeme nyní přínášet větší množství her naráz. A součástí tohoto balíčku musí být nutně jedna z nejlepších adventur minulého roku – Calsoon 2: The Legend of Looncalsoon, která byla nominována na šest AGS Awards a odnesla si nakonec tu za nejlepší zvukové efekty (tedy hlavně dabing), v ostatních byla čestně poražena remakem druhého dílu King’s Questu od Tierra Games.

Calsoon 2 vypráví příběh chlapce jménem Tork, který se probíral svou skříní se sbírkou kalhot, když zjistil, že byl teleportován na neznámý a pořádně podivný ostrov do nejprudší zimy: žel bohu bez pokrývky nohou…

Dostat se zpět ale nebude jednoduché. Jak říká charismatický hlas „stražce nejhlubší díry na světě“, na tomto ostrově nikdo nic neví jistě – a Země je zde jen vzdálenou legendou, magickou krajinou, Calsoon 2kterou většina soudných lidí považuje za mýtus. Mnohem reálnější je strašlivý troll Stinkage, který vlastní magické tepláky Looncalsoon, německý prodavač zbraní sídlící v malém obrněném karavanu, či úchylný Tlustý Willy nabízející za mírný poplatek jízdu na laně do neznámých jeskyní, ze kterých se ještě nikdo živý dosud nevrátil.

Příběh Calsoonu 2 je pořádně ujetý, jak už je tomu ostatně u freeware adventur (otázka, zda dobrým) zvykem. Sám je dost bizarní a nepostrádá vtipné momenty, rozhovory s mluvící lebkou Skullym či narážky na Monty Pythony v podobě svatého ručního granátu (nutno zhlédnout Monty Python and the Quest for the Holy Grail) jsou ovšem geniální a leckoho sundají smíchy ze židle (vyzkoušeno na vlastní osobě :o).

Humor jen podporuje kreslená grafika, která je na slušné úrovni, běží v rozlišení 640x480 a nabízí některé opravdu roztomilé animace. Hra obsahuje i krátké filmečky, které už jsou na tom technicky o dost hůře a zbytečně prodlužují velikost instalačního souboru. Škoda.

Zato proti hudbě a především dabingu nelze vznést sebemenších námitek. Calsoon 2Hudba je rozmanitá a mění se s lokacemi. Rozhodně s neoposlouchá, což lze říci jedním dechem i pro namluvení postav. Prakticky každá má jiný hlas a některé jsou opravdu dokonalé. To je potřeba ocenit i proto, že autoři dabingu pochopitelně nejsou žádní velcí herci – přesto si myslím, že se může měřit i s řadou komerčních produktů.

Calsoon 2 je hra s vynikajícím humorem. Hraje se velmi jednoduše, podobně jako všechny adventury z Adventure Game Studia – pravým myšítkem se mění kurzor, levým se provádějí akce. K dispozici je i příjemná lišta, kde se zobrazují akce a názvy předmětů. Save/Load menu se pak vyvolává klávesou F1 a díky utilitce zobrazující uloženou obrazovku se snadno pozná jeden save od druhého.

Jako další klad je nutno vidět nadprůměrnou délku i obtížnost hry. Hrací dobu odhaduji tak na jedno pohodové odpoledne s několika zákysovými místy. Pakliže by si někdo opravdu nevěděl rady, doporučuji přeskočit na návod, který jsme přichystali. A tak přestože instalační soubor opravdu není z nejmenších, jeho stažení vřele doporučuji a těším se na setkání u další alespoň stejně dobré adventury.

P. S.: Pro ty, kdo v Calsoon 2 zakysli, máme samozřejmě připraven kompletní návod.


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 27 čtenářů

Nejčtenější

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz