Blob Wars: Blob and Conquer – válečné kuličky

aktualizováno 
Cesta jedné hrdinské kuličky epickou válkou o nezávislost svojí planety. Neukrojila si ale dnešní trojrozměrná arkáda poněkud velký krajíc?
70

Blob Wars: Blob and Conquer

Platforma: Freeware
Výrobce: Parallel Realities

  • Dlouhá kampaň
  • Open source
  • Hrozná kamera

Stáhnout

Blob_poster

Blob_01Porážka Galdova a získání Krystalů Ohně, Času, Vesmíru a Reality byly jenom začátek. Bob zachránil mnoho Blobů a vybojoval (vybloboval?) mnoho bitev, ale nyní před ním stojí nejobtížnější úkol ze všech. Bobův domovský svět je stále okupován mimozemšťany. A někdo je musí vykopat pryč... Na jednu stranu je příjemné, že Blob Wars mají příběh, na druhou stranu to zní asi jako kdybych se snažil svojí babičce popsat děj ságy Star Wars (a zrovna bych byl sám po trojnásobné mrtvici).


Blob Wars: Blob and Conquer je už druhý instalment v open source sérii od Parallel Realities a jedná se o dítě Stephena Sweeneyho. Ve hře ovládáte ramboidní (včetně šátku) kuličku Boba, která pomocí těžkých zbraní a výbušnin ničí jiné kuličky a zařízení. Na první pohled je to tedy dost podobné třeba fenomenálním multiplayerové Babo Violent 2. Bloby to ale do sebe šijou výhradně v singleplayeru a ne zcela bez potíží, ale o tom více níže.


Blob_02Podstatné je, že Blob Wars se hrají úplně jinak, než Babo Violent. Skoro by se dalo říct...  konzolově! Kuličku ovládáte podobně, byť kameraman by potřeboval vyměnit (i o tom více níže), avšak ovládání je automatické a to do té míry, že stačí jezdit kolem nepřátel a mačkat tlačítko pro Fire. Bob už se sám nasměruje, takže se třeba koulí pozadu a přesto šije do nepřátel. Je to jednoduché, má to ale především OHROMNÝ drajv a sílu a rozhodně bych, navzdory očividné jednoduchosti celého konceptu, něco podobného viděl rád v nějaké military akci á la Call of Duty z třetího pohledu.


Hra také obsahuje dlouhou kampaň, prý až třicet misí v rozličném a ne špatně nedesignovaném prostředí, přičemž k ruce sem tam dostanete i parťáka. Kromě primárních zbraní pak můžete po nepříteli házet i granáty. Všechna munice i lékárničky vypadávají z mrtvých kuliček. Co je tedy důvodem nic moc hodnocení?


Problém je v realizaci hry. Zpočátku si říkáte, že je to celé vlastně dost zábavné a patří to mezi top freewarovky. S ubíhajícími minutami ale začnou na povrch vyplouvat nekonzistentně nadesignované detaily. Pominu, že hra je stabilní asi jako naše vláda (statisticky mi to vycházelo dvě stabilní spuštění na jeden pád) a přejdu k boji. Bob se například při puštění klávesy pro pohyb nezastaví hned ale ještě chvilku se koulí, což při skákání po plošinkách nad lávou celkem dost vadí.


Blob_03V defaultním nastavením se hra nespustí ve fullscreenu, takže myší v jednu chvílí otáčíte Bobem a za okamžik už jezdíte po Ploše; jistě, nastavení lze změnit, ale proč se hra sama nespustí ve fullscreenu, to je otázka. V neposlední řadě i kamera samotná by mohla vyhrát cenu o nejhůře nedesignovanou featuru na poli akčních freeware her. Není fixována na postavičku, velmi snadno ji posunete do nepřehledné polohy, a to celé jenom kvůli fascinujícímu výhledu na nikterak působivou grafiku. Vzhledem k tomu, že předchozí díl Blob Wars byl výlučně dvourozměrný, tipuji, že se jedná prostě o špatný přechod do třetího rozměru.

Nechci, aby to vypadalo, že Blob Wars jsou nějaké peklo, nicméně vaše myš a klávesnice by si měla pro jistotu sepsat životní pojistku. Rozhodně má hra řadu misí. Stále je ve vývoji, leccos se může změnit. Ale mírně nadprůměrné hodnocení získal Blob Wars pouze díky teoreticky dlouhé kampani a příslibu, že se může ze svých problémů vyhrabat jediným patchem. Dáme si na tebe ještě pozor, Blobe.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

25 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 6 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz