Blasterball - zase jeden Arkanoid

  12:00aktualizováno  30. května 2:33
Blasterball je název jedné přepracované starší hry a jak již možná z titulku tušíte, tak se bude jedna opět o Arkanoid. I když máte celkem oprávněný dojem, že her tohoto žánru vzniklo už opravdu hodně, tato verze je podle mého nejlepšího vědomí a svědomí skvělá.

Blasterball

Platforma: Freeware

Stáhnout

Blasterball

I když jsem v poslední době remaků různých her recenzoval opravdu dost, rozhodl jsem se v nastalém trendu pokračovat recenzí na Arkanoid. Překopávek starších her je opravdu mnoho a kupodivu jen málo z nich je dobrých. Vytvořit tak lehkou hru celkem nedá moc velký problém ani naprostému začátečníkovi, tedy pokud ovšem nechce vytvořit remake na nějaké velmi vysoké úrovni a nehodlá do něj vrazit zajímavé a náročné efekty, přidělat zvláštní kola atd. Tým Wild Tangent se ovšem rozhodl, že zatímco ostatní budou vesele dělat nekvalitní kousky patřící spíše na Gameboye, oni vytvoří zajímavý, hratelný a zábavný Arkanoid, pomocí kterého dokáží ten fakt, že i starší hry můžou být stále velice zábavné. Nutno říci, že na hře udělali mnoho práce a rozhodně nic neodflákli, o čemž svědčí celkové promakání hry.

Před nepříliš dlouhou dobou BonusWeb uvedl ve spolupráci s jedním z nejpřednějších českých freewarových výrobců sdružujících se pod jménem JuMi také jeden svůj vlastní Arkanoid, pokud byste se snad chtěli zeptat, jaký považuji za lepší, tak bych asi dlouho váhal. Nakonec jsem se přeci jen rozhodnul a to tak, že jsou si fifty fifty a ostatně sami poznáte, že velký rozdíl mezi nimi není. JuMi měl možná originálnější návrh hraní do strany jako u gamesy Pong, ale Blasterball má zase lepší efekty ve hře a grafiku vůbec. Hra, jak to bývá u akcí obvyklé, nemá příběh a žádným intrem neoplývá, ale tyto nedostatky se dají lehce odpustit, u gamesek tohoto žánru je tato skutečnost opravdu pozoruhodnou a jedinečnou skutečností.

Blasterball

Hra se vám představí s povinným bannerem Wild Tangentu a spouští se opět a jako vždy z internetového prohlížeče. Tentokrát máte na hraní o trochu méně místa, protože banner je umístěn nahoře a na pravé straně obrazovky se usídlilo rozvětvené menu, ukazatel životů, score, levelů plus ještě několik nezbytných reklam. V menu najdete položky jako help, který vždy doporučuji si přečíst a činím tak i tímto dnes, dále se zde nachází nastavení zvuku, možnost přepnutí z Windows okna do plné obrazovky a naopak. Sídlí zde také složka High Scores, kde bude podepsána pětice nejlepších, a další důležitou věcí je možnost přepnutí z 3D módu do obyčejné ploché obrazovky, což žádnému z vás ani trošinku nedoporučuji. Pokud ovšem máte slabší počítač, tak byste asi toto nastavení uvítali, ale doporučenou konfiguraci splňuje pravděpodobně naprostá většina čtenářů. Princip hry Arkanoid je známý a vžitý do paměti, proto doufám, že ho zná každý z vás, neb neznalost této základní hry je neznalostí počítačové minulosti vůbec.

Vaším úkolem je tedy vyčistit od všeho živého i neživého určité místo v jedné lokaci. V této hře jsou to takové kvádry - cihly různých barev, které budete muset zlikvidovat. Vy budete ovládat do stran se pohybující plošinku, pomocí které máte odpalovat malý míček, který, když se dotkne cihly, tak jí zlikviduje a ona obloukem vyletí. Vy máte takto zlikvidovat všechny tyto kvádry. V pokročilých kolech se třeba budou pohybovat, či do nich budete muset vpálit více než jednu ránu, ale to většinou nebývá zas až takový problém. Horší Blasterballje, že vás budou některá samostřílná zařízení zasypávat sprškami střel a vy podlehnete už hned po první ráně. Také, a to je důležité, vám nesmí balónek spadnout do prázdného prostoru, protože by explodoval a vy byste ztratili jeden život. Na začátku máte životů pět a některé můžete výjimečně získat za vysoké skóre, které se zvyšuje zároveň s levely, kam postupujete, nebo máte možnost ho získat v některém z bonusů. Občas se totiž stane, že je v nějaké cihle ukryto překvapení, které třeba rozšíří vaši základnu, přidá na ní lepidlo, dodá život, zvýší počet kuliček, nebo také škodí, a to například zmenšením odpalovací plošiny.

Ovládání hry je naprosto jednoduché, ba řekl bych až banální. Plošinu a vlastně celou hru ovládáte pouze myší. Hra má jen malou velikost, necelé dva megabajty nebude problémem snad ani pro největší odpůrce downloadů. Grafika ve hře je slušná, efekty jsou vynikající. Co se hratelnosti týče, tak i ta je na slušně vysoké úrovni a rozhodně si zábavy užijete dost.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz