Vyplývá to z vyšetřování provedeného britskou organizací Advertising Standards Authority (ASA), která si před dvěma měsíci od provozovatele Steamu i autorů hry vyžádala odpovědi na řadu otázek. Reagovala tak na třiadvacet stížností podaných hráči, kteří propagaci No Man’s Sky považovali za zkreslující.
Kritizovali například létání ve formacích blízko země, chování zvířat i absenci pohybující se vody. Kromě toho za problematické vnímali obrázky ze hry, na kterých titul údajně vypadal lépe než finální verze.
Tvůrci z Hello Games se brání argumentem, že svět No Man’s Sky je generovaný náhodně a spatřit dvakrát identický obsah je prakticky nemožné. Upozorňují však, že ve většině případů jednotlivé prvky ve hře skutečně existují. A pokud ji hrajete dostatečně dlouho, narazíte na ně.
S ohledem na náhodné generování světa Hello Games tvrdí, že „by bylo komplikované narazit na identické scény, jaké znáte z reklamy“. Změny uživatelského prostředí a zaměřování zbraní pak ASA označuje za kosmetické úpravy, které na zážitek ze hry nemají zásadní vliv.
Vývojáři zároveň připouštějí, že souboje skupinek letounů byly trochu netradiční. Ale kontrolní organizaci dodali videa, ve kterých je podobnou akci možné vidět. ASA však nedokázala zreplikovat záběry, během nichž loď prolétá pod skalisky.
„Ale to byl ale krátký záběr v kontextu delší pasáže. A nepovažovali jsme ho za zavádějící s ohledem na reklamu jako celek,“ prohlásila ASA.
Valve se nakonec k případu vyjadřovat nemuselo. Jednotlivé stránky her na Steamu totiž spravují jejich autoři, a firma na jejich podobu nemá vliv.
ASA tak vydala oficiální prohlášení, ve kterém lživost propagace vyloučila. Důvody pro své rozhodnutí uvádí na příslušném webu.