RECENZE: Parádní strategie Plants vs. Zombies 2 je skvěle hratelná zdarma

aktualizováno 
Strategie Plants vs. Zombies 2 spadá v mnoha směrech do škatulky typického druhého dílu, který je oproti jedničce robustnější prakticky ve všech ohledech. Potěšitelné je, že investovat přitom nemusíte ani korunu.
90

Plants vs. Zombies 2

Platforma: iOS

  • Mnoho drobných vylepšení, které potěší
  • Pořád zábava na mnoho hodin
  • Lze hrát zcela zdarma
  • Hráči na ostatních platformách si počkají
  • Útoky za herní zlaťáky jsou zbytečně silné
  • Na začátku nízká obtížnost

Stáhnout z App Store

U hry, v níž proti sobě bojují květiny s nemrtvými, zřejmě nezaskočí bizarní příběh. Hlavní hrdina Dave sní taco, které mu tak zachutná, že přesně stejný sendvič chce pozřít ještě jednou. Pomocí stroje času se přesune do minulosti. Fór je v tom, že se ocitá ve starověkém Egyptě. Od vytouženého taco ho tak dělí celá věčnost.

Pokud o fenoménu Plants vs. Zombies nic nevíte, nevadí, ale rozhodně se nenechte odradit bláznivým námětem. Pod slupkou se totiž ukrývá solidní strategie, která je vystavěná na funkčních mechanismech.

Větší, lepší?

Znalci série si budou připadat jako doma, se základními stavebními kameny se nehýbalo. Bitvy se stále odehrávají na herní desce, která připomíná šachovnici. Zprava přicházejí zombíci, zatímco hráč sází různé druhy květin, jež nemrtvé likvidují.

Aby to nebylo tak snadné, každé vysazení květiny stojí sluneční energii – tu získáváte především ze slunečnic. Cíl spočívá v nalezení optimální strategie, kdy si zajistíte dostatečný přísun energie pro vysazování, ale zároveň vás zombíci nesežerou.

Almanach obsahuje podrobnější informace o květinách i nepřátelích.

Almanach obsahuje podrobnější informace o květinách i nepřátelích.

Třetím světem je Divoký západ. Novinkou jsou pohyblivé důlní vozíky, v akci pak...

Třetím světem je Divoký západ. Novinkou jsou pohyblivé důlní vozíky, v akci pak vidíte speciální schopnost jedné z rostlin.

Na Plants vs. Zombies 2 potěší, že autoři si všechny nápady nevystřílí během první hodinky. Po pokoření starověkého Egypta následují piráti a Divoký západ. Vítaná změna vizuálních kulis má však i reálným dopad na hru. Stále objevujete nové rostliny a potkáváte nové druhy nemrtvých. Hratelnost však radikálním způsobem ovlivní především zásahy do herní plochy.

V případě pirátského motivu chybí některé části pole, přes které se pirát-zombie přehoupne pomocí lana. Rychlý přísun a omezený počet políček zcela mění strategii. Divoký Západ naopak obohacuje herní pole o důlní vozíky, s nimiž můžete po vymezené kolejnici pohybovat. Tento prvek příjemně urychluje tempo a opět rozšiřuje strategické možnosti.

Fotogalerie

Znalci mezi květinami rozpoznají (možná až příliš) mnoho starých známých tváří, nicméně nové kousky si rychle oblíbíte. Například Bloomerang vystřeluje bumerang, který zasáhne až tři cíle v řadě. Mým favoritem je však jednoznačně Bonk Choy, což je drsná mlátička na krátkou vzdálenost. Rocky, promiň.

Další novinkou, s níž si užijete hromadu zábavy, je potrava pro rostliny. Ta dočasně propůjčí speciální vlastnosti, které se liší kus od kusu. Například květina, která vrhá máslo (zpomaluje), po nakrmení zasáhne všechny nepřátele na mapě. Boxer Bonk Choy se místo jednoho herního políčka ohání po všech sousedních. Slunečnice zase vyprodukují více energie a podobně.

O zábavu postaráno

Ovšem ani nemrtví nejsou žádná ořezávátka. Ve starověkém Egyptě potrápí například Ra zombie, která absorbuje sluneční paprsky, když si nedáte pozor. Na moři jsou otravná děla, která vystřelují nemrtvé, či kapitán s papouškem, který přiletí a ukradne rostlinu.

Na Divokém západě nepotěší třeba zombie hráč na piano, který přehazuje ostatní nemrtvé v drahách. Každý svět zkrátka funguje podle svých pravidel, přičemž některé květiny se hodí do všech, zatímco jiné vyniknou jen v daném prostředí.

Jednou z podmínek splnění této mise je, že se zombíci nesmějí dostat k...

Jednou z podmínek splnění této mise je, že se zombíci nesmějí dostat k rostlinkám v prvních dvou řadách.

Specifikem pirátského motivu je omezená herní plocha. Liší se pak samozřejmě i...

Specifikem pirátského motivu je omezená herní plocha. Liší se pak samozřejmě i strategie.

Díky variabilitě misí se přitom jen tak nenudíte. Nejdříve si každou mapu projdete tak, že vám autoři osvětlí novinky a představí nové spolubojovníky i nepřátele.

Později se přidávají různé podmínky, například vyprodukovat určité množství slunce či zamezit zničení konkrétních rostlin, za jejichž splnění získáte hvězdičku. Prostřednictvím nich si odemknete nový svět. Postranní mise zase často zpřístupní trvalé bonusy. Pochvalu tvůrci zaslouží za originalitu, třeba za pasáže ve stylu pexeso.

A mám to zadarmo

Největší a zřejmě nejkontroverznější novinkou je přechod na platební model free 2 play. Hru si můžete stáhnout a hrát zdarma. Za co se tady platí? Za některé exkluzivní květiny, především ale za rychlejší otevření obsahu a zlaťáky. Zlaťáky, které průběžně získáváte i hraním, se hodí k božím zásahům, kdy třeba pomocí blesků seškvaříte pár zombies na hrací ploše. Skutečné peníze tak usnadní hru.

Mise v odbočkách se vyplatí plnit, odměnou bývá nová rostlina či užitečné...

Mise v odbočkách se vyplatí plnit, odměnou bývá nová rostlina či užitečné vylepšení.

Pirátský svět v Plants vs. Zombies 2 je druhý v řadě.

Pirátský svět v Plants vs. Zombies 2 je druhý v řadě.

Než se začnete chytat za hlavu, otázka zní, proč byste to chtěli dělat? Pokud si za peníze naráz otevřete všechny světy, připravíte se o zábavu z objevování. Obtížnost je přitom nastavená tak, že zlaťáky k hraní nepotřebujete. A ty, které si vyděláte hraním, bohatě postačí.

Plants vs. Zombies 2 totiž není nijak obtížná hra. Kupovat si zlaťáky by mi přišlo jako podvod. A těch pár exkluzivních kytek navíc? Upřímně, po celou dobu hraní mě ani jednou nelákalo si nějakou koupit.

Jako hráč a fanda série jsem spokojen. Hra, za kterou jsem byl ochoten zaplatit klidně deset eur, tedy zhruba 250 korun, mě nic nestála. Ano, hra ani není příliš otravná s "výhodnými nabídkami" a můžete ji dohrát bez investice.

Říkám si, jestli tvůrce přeci jen nepodpořím koupí alespoň jedné květiny. Plants vs. Zombies 2 je totiž jeden z mála pozitivních případů, kdy obchodní model vychází hráči vstříc. Doufejme jen, že to mají tvůrci dobře spočítané, aby další díl nebyl výlet do mikrotransakčního pekla.

Hra vyšla prozatím pouze na iOS, následovat budou verze pro Android a PC.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 443 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Otestuje své logické myšlení. A zaplatit můžete, jen pokud chcete

Mekorama

Mekorama je možná trochu nepřehledná, ale jinak hodně povedená hra, která vyzkouší funkčnost vašich mozkových závitů.

Naskočte si na motorku, je to zadarmo

Traffic Rider

Nejdříve zklamání pro ty, kteří čekají klasické závody. V tomto případě nejsou vašimi soupeři jiní jezdci na motorkách,...

Swordbreaker je klasická adventura okořeněná o pořádnou dávku brutality

Swordbreaker The Game

Pamatujete na textové adventury, ve kterých stačila jedna špatná volba a hra skončila? Swordbreaker vám je připomene.

Najdete na iDNES.cz