Týden ve hrách: QuakeCon a Red Faction

  12:00aktualizováno  12:10
Co oznámil id Software na letošním QuakeConu * Budgetové hry v červenci * Pro koho se vyplatí Pentium III * Počítačová inkarnace Drakenů z Pernu je překvapivě kvalitní * Nejslavnější čeští iluzionisté * Davové šílenství kolem dema na Red Faction * Jsou čtenáři herních časopisů fanatici?

Arthur's Knights Celý minulý týden, jak možná víte, jsme byli ochuzeni o přítomnost našeho šéfredaktora, který si místo celodenního vysedávání v redakci užíval zasloužené dovolené. Dobře mu tak - nemohl se účastnit přípravy sedmi plnohodnotných vydání jako my ostatní. Ostatně, teď již sedí ve svém křesle a snaží se dohonit to, co během svého volna zameškal. A co že to vlastně všechno bylo? To si řekneme v našem souhrnném týdenním přehledu.

Trhák týdne - id Software na QuakeConu
V texaském Mesquitu koncem minulého týdne proběhlo jedno z největších setkání milovníků akčních her - QuakeCon. Tato akce byla o to zajímavější, že na ní měli pracovníci společnosti id Software odhalit své připravované hry. A jak slíbili tak také udělali. Oficiálně tak potvrdili práce na hře Quake 4, zveřejnili podrobnosti o multiplayerové části hry Return to Castle Wolfenstein (rozhodně se nebude jednat o klasický deathmatch) a odhalili též další, zatím nepojmenovaný titul. Ten by měl odstartovat zbrusu novou sérii a půjde o multiplayerovou týmovou záležitost. Doufejme, že se na veřejnost brzy dostanou další podrobnosti.

Nové hry doma i ve světě
Vydané hry u nás doma i ve světě se poměrně dobře kryjí - to, co se objevilo na pultech obchodů např. v USA, se objevilo valnou většinou i u nás. To lze považovat jen a pouze za dobré znamení, takže doufejme, že tento trend bude trvat i nadále. Takže jaké že hry se to nově objevily? Za prvé to byla hra Lightwave Ninja, která se však do ČR nedostala. Není ale co litovat, protože se jedná pouze o budgetovou akrádu, která sice může někoho zaujmout, ale v zásadě se nejedná o nic, co by zvedlo nějakou větší vlnu zájmu. Lepší to je už u dvou dalších titulů - Dragonriders a Shogun: The Mongol Invasion. První jmenovaná hra je vcelku podařeným mixem RPG a adventury ztvárněným na motivy románové předlohy Drakeni z Pernu, druhá je datadiskem k oblíbené historické válečné strategii Shogun: Total War. Ten je v prodeji i v balíku Shogun: Warlord Edition, který obsahuje původní hru i samotný datadisk.

Soul Reaver 2 A jaká byla situace u nás? Kromě již výše zmíněných her Dragonriders a Shogun: The Mongol Invasion to byla dvojice špičkových datadisků ke špičkovým RPG - Throne of Bhaal k Baldur's Gate II a Heart of Winter k Icewind Dale. V obou případěch jistě není zapotřebí zmíněné tituly nijak blíže představovat, protože milovníci žánru RPG je znají více než dobře - přeci jen se jedná o nejslavnější hry svého druhu. Poslední hrou, která se k nám dostala minulý týden, byla slovenská realtimová strategie State of War, k níž jsme vám svého času přinesli i hratelnou demoverzi.

Nové hry a akce na GameStore.cz
Ani na internetovém obchodě GameStore.cz nebylo žádné herní sucho. Stejně jako v kamenných obchodech, i zde se objevil datadisk Baldur's Gate II: Throne of Bhaal. Ten obsahuje takové množství novinek a natolik rozsáhlý příběh, že je mnohdy označován za plnohodnotný titul (recenze na BW - 93%). Pořídit si jej přitom můžete za vcelku lidovou cenu 999,- Kč (detaily). Dále pro vás máme připravenou slovenskou realtimovou strategii State of War, která zaujme především nebývalou akčností a rychlým spádem (recenze na BW - 60%). Obrovským lákadlem může být u tohoto titulu taktéž jeho cena - pouhých 390,- Kč (detaily). Na závěr pak pro vás máme zprávu, že v nabídce je opět i Diablo 2 Super Pack (detaily) , v němž za cenu 1 899,- Kč získáte jak originální hru Diablo 2 (recenze na BW - 87%), tak i nedávno vydaný vynikající datadisk Diablo 2: Lord of Destruction (recenze na BW - 94%).

Pondělí - budgety a GTA 3
Společnosti Cryo Interactive se zastesklo po své adventurní sérii Legend Collection, a tak nám nabídla své nové dílko, které nazvali Arthur's Knights: Origin of Excalibur. Jak již název napovídá, přenese nás do artušovských časů, ale překvapivě se neocitneme v roli slavného vládce Anglie. Místo toho budeme temným středověkem procházet jako mladý rytíř Bradwen, přičemž si sami můžeme vybrat, zda půjdeme cestou křesťanství nebo starobylých keltských zvyků. I další hra, o níž jsme vás v pondělí informovali, pojednává svým způsobem o legendě. Tou však není žádný králevic nebo rytíř, ale slavný Sonic. O tom, jak dopadla jeho World War III: Black Gold nejnovější dobrodružství, pojednává recenze na dreamcastový titul Sonic Adventure 2. Dnes jsme si také v našem pravidelném přehledu řekli, jaké hry se na našem trhu objevily v měsíci červenci v různých budgetových edicích - tedy pod cenovou hranicí, jíž jsme stanovili na 600,- Kč. I tentokrát jsme se dočkali několika velice příjemných překvapení.

Všem milovníkům rychlé jízdy, dopravních přestupků a přestřelek v ulicích velkoměsta jsme přinesli trailer na hru Grand Theft Auto 3, která nenechá nikoho na pochybách o tom, že série GTA ještě zdaleka neřekla své poslední slovo. To bohužel neplatí o budovatelské strategii Star Trek: Borg Assimilation, protože její vývoj byl oficiálně zrušen. Škoda. Na ostatních současných projektech se ale pilně pracuje dál, o čemž svědčí mimo jiné množství čerstvých screenshotů - např. z 3D akce Red Faction, datadisku ke slavnému online RPG EverQuest: Shadows of Luclin, mírně historicky laděného leteckého simulátoru Project 1 a konzolové inkarnace slavné hry Deus Ex. Také jsme vám přinesli další z add-onů pro strategii Black & White a informace o akční hře Silent Scope 2 připravované pro PS2 s podporou pro světelnou pistoli.

Úterý - Pentium III a multiplayer v RtCW
Většina golfových simulátorů, jež jsou v současnosti na trhu, mají sice hezkou grafiku a příjemné ovládání, se samotným golfem ale mají společného jen velice málo. Ne tak PGA Championship Golf 2000. V něm vás čeká opravdová golfová zábava, protože jeho tvůrci si uvědomili, co vlastně hráči po pořádném golfu chtějí. Velice zajímavě také zatím vypadá hra Soul Reaver 2, která se v současnosti připravuje pro platformu PlayStation 2. Také jsme se pěkně zblízka podívali na procesor Pentium III a jeho výhody a nevýhody. Pokud se o zajímáte o hardware, neměli byste si nechat ujít naše zhodnocení tohoto procesoru.

I dnes jsme pro vás měli připraven trailer ze zajímavého titulu - tentokrát se jednalo o akční adventuru Evil Twin od společností In Utero a Cryo Interactive. Dále jsme vám přinesli obrázky z akční hry Command & Conquer: Renegade, Crazy Taxi 2 akční strategie Iron Strategy a RPG Baldur's Gate: Dark Alliance pro PS2. Informovali jsme vás taktéž o podrobnostech ohledně multiplayeru ve hře Return to Castle Wolfenstein, o hře Shifters od společnosti 3DO a o zajímavém titulu Tarzan, který se objeví na konzolích nové generace.

Středa - Drakeni z Pernu a Třetí světová
Ačkoliv hra Dragonriders nevypadala zpočátku příliš zajímavě, nakonec si v našem redakčním testu vedla nad očekávání dobře. Až na několik slabších míst je tato adaptace románové série Drakeni z Pernu nadmíru podařeným mixem RPG a adventury, který vám jistě vydrží opravdu na dlouho. Příjemným překvapením pro nás byla též realtimová strategie World War III: Black Gold, jejíž finální verze by se měla na trhu objevit již v blízké době. Tato hra navazuje na nejlepší tradice her Earth 2150 a The Moon Project, ale rozvíjí ještě dále ty prvky, jež byly v předchozích dvou titulech na vedlejší koleji. Nezapomněli jsme na vás ani s naším pravidelným seriálem o stolních RPG, tentokrát jsme se věnovali hernímu systému GURPS. Bohužel se jednalo o poslední díl této série.

Dnes jsme pro vás neměli sice žádný trailer, ale zato jsme vám nabídli ke stažení hratelnou demoverzi na akční-téměř-RPG Zax: The Alien Hunter. Pokud vám přišlo Diablo pomalé a málo akční, pak je Zax přímo pro vás. Milovníci strategií zase jistě zaplesali nad oznámením, že se připravuje pokračování ke hře Cossacks: European Wars. Mohli jste se též podívat na obrázky ze strategie Trade Empires a dozvědět se něco o přídavné klávesnici pro vaše PC. Seznámili jsme vás též s tím, jak hodnotil prestižní časopis Famitsu hry pro platformy GBA a PS2, a jak bude vypadat slavný Doom na GBA. Též jste se dočkali českého patche pro válečnou hru Operation Flashpoint.

Čtvrtek - šílené gamesky v šíleném světě
Vzhledem k tomu, že ve středu jsme zveřejnili hratelnou demoverzi na hru Zax: The Alien Hunter, neodolali jsme a přinesli jsme vám k tomuto titulu také obsáhlé preview. Ukázalo se, že to, co bylo dříve inzerováno jako akční RPG, sice nemá se žánrem role-playing games mnoho společného, ale naleznete zde o to více akce. Stejně šílené a bláznivé je Independence War 2 i Crazy Taxi 2 - dreamcastová hra, v níž se ocitnete v roli svérázného taxikáře rozvážejícího ještě svéráznější pasažéry. Nezapomněli jsme ani na zkušené hardwaráře, kterým jsme odhalili současné plány koncernu Intel.

Další den, další video. Tentokrát se jednalo o in-game záběry z akční hry Medal of Honor: Allied Assault, v nichž jsme se podívali opět na pláž Omaha a do přilehlé mohutné pevnosti. Screenshotová sekce zaznamenala přírůstky v galeriích ke hrám Divine Divinity a realtimové strategii Command & Conquer: Yuri's Revenge. Nenapravitelným hračičkům jsme přinesli návod, jak si zkrášlit svůj počítač a obléci jej do macintoshovského hávu, konzolisty jsme zase informovali o závodní hře GTC: Africa. Také jsme vám přinesli zprávu o tom, že hra Escape from Alcatraz se konečně dočkala vlastních hezkých stránek.

Pátek - brněnští iluzionisté, demo na Red Faction
Jeden z nejlepších vesmírných simulátorů poslední doby se dočkal i recenze na našich stránkách a nevedl si v žádném případě špatně. Pochopitelně, že mluvíme o hře Independence War 2. V rámci našich vizitek vývojářských týmů jsme vám přinesli portrét jednoho z nejvýznamnějších českých studií - brněnské pobočky Illusion Softworks. Při té příležitosti jsme vám též přinesli podrobnosti o hrách, jež se v tomto studiu vytvářejí. Nezapomněli jsme ani na milovníky akčních her, kterým jsme nabídli ucelený souhrn všech podrobností, jež jsou známy o hře Star Wars Jedi Outcast: Jedi Knight II.

V pátek se nám podařil nebývalý kousek. Poté, co totálně zkolabovaly polské servery, které přinesly hratelnou demoverzi na hru Red Faction, podařilo se nám po několika dlouhých a úmorných hodinách s přispěním našich polských kolegů vytvořit jediný funkční mirror na světě. Pokud jste tedy měli v pátek večer a přes sobotu problémy s downloady, důvod byl právě tento - server byl vytížen požadavky z celého světa. Servery naštěstí přežily tento nápor bez úhony, a tak jsme vám mohli přinést i tradiční dávku informací - o přípravách filmu Max Payne, o novém pasivním chladiči ze stříbra, o oficiálních stránkách hry Rogue Spear: Black Thorn a o konverzi slavné bojovky Tekken na platformu GBA. Stranou Shadow Warrior nestály ani screenshoty ze hry Spider-Man, z automobilových závodů Supercar Street Challenge a ze strategie Civilization III.

Víkend - fanatičtí čtenáři a obrázkový nášup
O víkendu jsme pro vás měli přichystány přírůstky v tradičních rubrikách - zavzpomínali jsme si na klasické tituly Normality a Shadow Warrior, poodhalili jsme roušku z tváře fantasy světa Ultimy Online a to vše jsme okořenili návodem na realtimovou strategii Mechcommander 2. Nechybělo pochopitelně ani sobotní zamyšlení, které bylo tentokrát věnováno otázce, proč si čtenáři kupují stále stejné herní magazíny bez ohledu na jejich obsah či plnou hru, jíž přinášejí.

Pochopitelně, že ani o víkendu jsme na vás nezapomněli s downloady. Tentokrát se jednalo o hratelnou demoverzi budovatelské strategie Trade Empires a o nebývalé množství screenshotů. Nebudeme vyjmenovávat všechny galerie, které zaznamenaly přírůstky, ale zmíníme se jen o některých. Mohli jste se podívat na nové obrázky z realtimových strategií Battle Realms, Conquest: Frontier Wars a WarCommander, z budovatelské strategie SimGolf a akční hry Aliens versus Predator 2. Přinesli jsme vám též podrobnosti o tom, co prozradila na QuakeConu o svých připravovaných hrách společnost id Software, a jaké plány mají v EA s platformou Xbox. Malým diktátorům jsme přinesli patch a nové mapy ke hře Tropico a těm, kdo jsou rádi v obraze, jsme nabídli informaci o první americké recenzi na hru Final Fantasy X.

A to je vše, milí přátelé. Na pouhých sedm dní toho bylo více než dost, nemyslíte? A vzhledem k tomu, že náš redakční plán na příští týden je již nyní celý zaplněn spoustou zajímavých článků, mohu vám již nyní slíbit, že ani v následujícím sedmidenní se nudit rozhodně nebudete. A kdyby přeci jen, vezměte plavky a utíkejte za létem dříve, než odcestuje do teplých krajů. Já to alespoň udělám a následující týden se zde rozhodně ani neukážu, takže příští týdenní přehled vám přinese opět někdo jiný. Inu, změna je život :o) (a dovolená je dovolená).

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

Komentář: Epic Store nic neumí a hráči ho nesnášejí, ale díky za něj

Epic Games Store

Nedávno oznámená exkluzivní spolupráce mezi novým digitálním obchodem Epic Store a vývojáři očekávané hry Metro: Exodus...

Ještě nedávno nevěděli co s penězi, nyní jsou na dně. Příběh Starbreeze

Payday 2

Ani takový stoj na peníze, jakým byl komerční hit Payday 2, nezaručil švédskému týmu Starbreeze dlouhodobou prosperitu....

Najdete na iDNES.cz