RegiStax

  12:00aktualizováno  19. července 9:58
Nová verze programu RegiStax 3 je uzpůsobena pro úpravu do různých jazyků. Její rozšířený překlad si zde můžete stáhnout.

RegiStax 2 - větší obrázek z programu

RegiStax 3

Nová verze programu RegiStax 3 obsahuje jazykový soubor, kterým lze převést do cizích jazyků popis ovládacích prvků. Protože je program určen primárně pro zpracování astronomických snímků, předpokládá se, že uživatelé ovládají angličtinu a má jim jen zpříjemnit práci. Proto asi většina doprovodných textů, dotazů a výstrah zůstala v angličtině. Zde uvedený archiv obsahuje mezinárodní jazykový soubor lang_cz.txt, který si lze také stáhnout z douwnloandové stránky programu RegiStax, a překlad vlastního programu. Jazykový soubor stačí uložit do adresáře s programem a po spuštění programu jej vybrat z nabídky jazyků. Česká verze souboru RegiStax3D.exe je určena výhradně češtině rozumícím uživatelům, protože převádí natrvalo většinu zbývajících textů do českého jazyka, to znamená, že texty zůstanou v češtině bez ohledu na navolený jazyk. Mezinárodní jazykový soubor lze s větším či menším úspěchem použít na libovolnou verzi RegiStax 3, ale exe soubor každou upravovanou verzi převede na verzi 3.0.1.19, která byla přeložena. Vřele proto doporučuji (zvláště pokud používáte novější verzi) před úpravou si zazálohovat soubor RegiStax3D.exe, aby bylo možné se snadno vrátit k původnímu stavu, pokud zjistíte, že nové vlastnosti originálu jsou pro vás potřebnější než čeština.

RegiStax 2 - větší obrázek z programu

RegiStax 2

RegiStax 2 slouží, stejně jako AstroStack 2, k úpravě sérií astronomických snímků na jeden obrázek, ale lze je použít na libovolné série snímků.
Oba provádí stejnou úpravu, i když každý jiným způsobem. Jejich princip spočívá v tom, že sérii snímků z AVI souboru nebo z řady BMP obrázků přesně přeloží přes sebe a sečtou je. Obrazový šum, chvění obrazu a jiné defekty mají náhodný charakter a složením se více či méně vzájemně vyruší, ale snímaný objekt se nemění a na výsledném snímku vynikne.
Dále jsou obrázky vyfiltrovány pro doostření a mohou se provádět další jejich úpravy.
V současnosti patří oba tyto programy k nejpoužívanějším k úpravám snímků v amatérské astronomii.
RegiStax 2 má mnoho voleb a lze si se snímky doslova pohrát a změnit je až k nepoznání a přitom stále sledovat, jak se mění. Někdy se objeví detaily, které na originále nebyly vůbec patrné. AstroStack 2 pracuje více automaticky, stačí označit vstupní snímky a zvolit základní nastavení a vše ostatní proběhne samo.
Velmi dobrý popis práce na úpravách astronomických snímků je ve slovenštině v časopise Kozmoz 5, 6/2003 nebo na adrese http://www.drp.fmph.uniba.sk/~kundracik/astro.htm.
Více se lze o programech dočíst, a originály stáhnout, na jejich domovských stránkách.

Instalace CZ:
Program je jednoduchý a nevyžaduje instalaci. Samotná česká verze exe souboru je schopna provozu, stačí ji jen rozbalit ze zip archivu. Je vhodné přepsat českou verzí exe souboru nainstalovaný originál, aby se mohly využít všechny jeho vlastnosti dané dalšími nainstalovanými soubory. Pro vážné zájemce je k dispozici i český překlad manuálu, viz soubor CtiMne.txt.

Příjemné chvíle při úpravách nejen astronomických snímků přeje Přemysl Lukavský.

Download češtiny do programu RegiStax 3 (777 kB)

Download češtiny do programu RegiStax 2 (567 kB)

Domovská stránka programu RegiStax 2.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

ACDSee Photo Studio Ultimate

ACDSee Photo Studio Ultimate

Výrobce přejmenoval původní ACDSee Ultimate na ACDSee Photo Studio Ultimate, ale i tak nepříjdete o svou oblíbenou...

NirLauncher

NirLauncher

NirLauncher tvorí 198 aplikácií,ktoré vám poskytnú rozsiahle informácie o vašom PC. Slovenčina do verzie 1.20.36

Gom Player

GOM Player

GOM Player je multimediální přehrávač, který obsahuje řadu oblíbených kodeků pro přehrávání obrazu i zvuku a je...

Najdete na iDNES.cz