Lom v Hořicích duní nástroji sochařů, pracují na 25 tunách pískovce

  10:05
V Hořicích na Jičínsku od začátku července pracuje na svých dílech pět sochařů ze čtyř zemí. Koná se tam 31. ročník Mezinárodního sochařského sympozia, které pořadatelé loni kvůli pandemii o rok odložili. Dění v lomu si užívají i návštěvníci.

Lom U svatého Josefa v lese na okraji Hořic je synonymem komorní atmosféry a klidu. Ticho pod skalním masivem teď však často prořízne zvuk brusky či pneumatického kladiva. Na čtyři týdny se tam nastěhovali umělci pozvaní na sochařské sympozium.

Rachot však genia loci hořického lomu příliš nenarušuje. Střídá ho totiž o poznání příjemnější zvuk dlát a dalších klasických sochařských nástrojů, ale také zcela tiché chvíle tvorby plné soustředění na cestě k uměleckému dílu.

Letos v lomu pracuje pět sochařů, dva z nich tvoří společně. I současný ročník však poznamenala pandemie koronaviru. Do Hořic proto nemohl přicestovat Japonec Hiroyuki Asakawa a problémy měla i Ukrajinka Olena Dodatko, která přijela až se zpožděním.

„Nakonec dorazila na speciální povolení ministerstva zahraničních věcí. Přicestovala v zájmu České republiky, podobně jako třeba královna Alžběta II.,“ usmívá se spoluorganizátor Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích Martin Samohrd.

Sympozium je zatím v první polovině, sochy jsou ve stadiu zrodu. Sochaři mají při tvorbě volnou ruku, práce ukončí 23. července.

Hlavní je setkání sochařů, říká pořadatel

„V podstatě je to tak, že nás ani moc nezajímá, co vytvoří. To je věc umělců. Tradiční sympozium nespočívá v získávání soch, ale v setkávání sochařů z celého světa a v jejich tvorbě. A to je v pravém smyslu slova sympozium. To je to, o co nám jde. Teď záleží na sochařích, jak se budou činit. Zatím se zdá, že to stihnou,“ konstatuje Samohrd.

Velké pískovcové kvádry pocházejí z lomu v nedalekém Dubenci. K dispozici je 14 kubíků kamene, tedy zhruba 25 tun, a jeho kvalitu si Samohrd pochvaluje. „Dodali nám výborný kámen bez štychů, nic se nerozpadá, jsme spokojení,“ říká.

Pořadatelé vybírali ze zhruba tří stovek sochařů z celého světa. Kromě Ukrajinky Dodatko v lomu tvoří Robert Schmidt-Matt z Německa, Algimantas Šlapikas z Litvy a také česká dvojice pracující na společné soše Jan Slovenčík a Ivana Junková.

Kaplička se rozsypala, vysvětlují sochaři

Junková pochází z Hořic, kde vystudovala střední kamenickou školu. Po absolvování sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové zůstala v Praze. Společné dílo tvoří s kolegou a životním partnerem, bude složeno ze čtyř částí a vysoké by mělo být 3,5 metru.

„Kameny zatím dostávaly svůj tvar, poté je budeme skládat na sebe. Máme pracovní název Kaplička – Boží muka. Vycházeli jsme z mnoha vzorů, objeli jsme řadu míst, řešili jsme proporce, vztahy jednotlivých architektonických prvků a jejich provázání, otvory pro reliéfy nebo průhledy,“ přibližuje sochařka.

„Kaplička bude vyrotovaná, vyosená, ani jeden blok není v nějakém řádu. Vyjadřujeme tím jakousi ztrátu víry ve společnosti, nicméně bychom rádi, aby působila jako určité zastavení. Je to však oproti klasickým božím mukám nebo kapličce trochu transformované myšlenkově i tvarově,“ vysvětluje sochařka.

Rozvíjí úvahy o tom, co má socha vyjadřovat a představovat. Hovoří o reakci na stav společnosti či víry, ale i na koronavirus a změny, které přinesla pandemie.

„Když člověk vnímá společnost, vidí ji značně roztříštěnou do všech stran. Zvláště v náročné poslední době, kdy mnoho lidí ztratilo práci, společnost nevěděla, jak se k tomu postavit. Dělali jsme, co nám přikázali, dodržovali nařízení, což samozřejmě chápu a respektuji. Kaplička byla svojí strukturou podvědomou úvahou o tom, že jsme se vydali tímto směrem. Dívali jsme se na to i z pozice, kdy se to dá nazírat jako na již zmiňovanou ztrátu víry. Proto se nám architektura kapličky jaksi rozsypala. Jde samozřejmě o náš subjektivní pohled na věc,“ přibližuje.

Když sochaři stihnou dílo, bude i výlet

Umělci zatím s maximálním nasazením pracují na svých dílech, ale už za pár dnů by si měli najít čas i na výlety a exkurze, která jim organizátoři každoročně chystají. Také vztahy ve skupině sochařů a v jejich okolí se dosud teprve tvořily.

„Tak jako při každém sympoziu. V principu však jsou ta setkání podobná. Samozřejmě záleží na lidech, kteří se tady sejdou. Někdy je to veselá parta, jindy přemýšlivá nebo vážná. Tu letošní zatím poznáváme... Vždy je to tak, že na začátku sympozia se všichni snaží dělat co nejvíce, aby měli jistotu, že to stihnou. Když ji mají, je čas i na výlety. Jezdíme na Kuks, na Broumovsko, do Adršpachu, do Prahy nebo do Kutné Hory,“ říká Martin Samohrd.

„Minulý týden jsme se proletěli balonem nad Hradcem, což byla novinka. Chceme tím ukázat přívětivost, což na některých sympoziích chybí. Někde sochaři dělají za plotem a podle pracovní doby,“ porovnává Samohrd.

Sám převzal organizaci sympozií v roce 2002 spolu s již zesnulým hořickým akademickým sochařem Romanem Richtermocem. Jejich tradice byla založena v šedesátých letech minulého století a obnovena byla po roce 1989. Letošní ročník má být pod Samohrdovým vedením poslední.

„Když to po nás nepřevezme někdo mladý, bude konec. Jsem u organizace sympozií 20 let, je mi 70 roků a je to stále obtížnější. Nikdo se však nerýsuje,“ naznačil před časem.

„Případný nástupce má na přípravu dalšího sympozia dva roky,“ dodává dnes.

Vypadají jako Teletubbies s kladivem

Nyní však v lomu všechno tepe rytmem úderů do kamene. Zvuky jsou stejně pestré jako škála nástrojů, které mají sochaři k ruce.

„Používáme standardní kamenické nástroje jako dláto, zobáky nebo špičáky. Máme tady i takzvané frkačky, což jsou pneumatická kladiva, na která se nasazují zmiňované nástroje. Jsou napojená na kompresor a tlak nám usnadňuje práci. Pracujeme také s rozbruškami, s těžkými pneumatickými kladivy nebo s diamantovými kotouči,“ vysvětluje Ivana Junková.

Okolo svého díla se sochařka pohybuje ve žluté kombinéze, má nasazena žlutá sluchátka a ve stejné barvě jsou i obroučky jejích brýlí. Jde o souhru náhod, kterou dokáže přetavit v legraci. S kolegou napodobuje pohyb animované postavičky ze seriálu Teletubbies. K nadsázce umělci nemají daleko, stejně jako k ochotě povídat si s návštěvníky lomu, kteří jejich tvorbu sledují.

„Jsme na dovolené ve Svatojánském Újezdu a přijeli jsme si prohlédnout Hořice. V sochařském parku nás zaujala upoutávka na sympozium. Čekal jsem něco trochu jiného. Je velmi zajímavé vidět jejich práci takhle napřímo, jak to vzniká i jaké používají nástroje. Líbila se mi už expozice v sochařském parku i další sochy ve městě, ale poté, co jsem viděl práci sochařů, zajímá mě to ještě víc. Nadchlo mě to,“ oceňuje Petr Dvořák z Rosic u Brna.

Hotové sochy budou 24. července převezeny do Hradce Králové. O den později se uskuteční slavnostní vernisáž při akci Nábřeží sochařů na náměstí Svobody, která na sympozium navazuje.

  • Nejčtenější

Plechový úkaz s atmosférou devadesátek. Polská tržnice dál láká zbožím i cenami

18. dubna 2024

Premium Rázovitá tržnice táhne do polského pohraničního městečka Kudowa Zdrój tisíce Čechů. Autobusy sem už...

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn povolil propojení skiareálů, parkovací terminál počká

22. dubna 2024

Premium Kvůli raketově rostoucím nákladům musela společnost Melida zcela přepracovat projekt na lyžařské...

Řidič na stavbě vypil lahev vodky a převrátil tatru, nadýchal tři promile

19. dubna 2024  12:55

Během pracovní doby popíjel na stavbě dálnice nedaleko Hradce Králové sedmačtyřicetiletý řidič...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Křižovatka byla příliš přehledná, divoké řidiče zkrotí kruhový objezd

22. dubna 2024  9:45

Ještě před začátkem léta začne přestavba křižovatky U Voříšku, na spojnici mezi Častolovicemi a...

Sagan je jen jeden. Slovenská jednička nevidí přirovnání k legendě ráda

26. dubna 2024  12:35

Už jen pár desítek metrů před cílovou páskou se snažil prosmýknout kolem o kousek před ním...

Hory budou dostupnější, krkonošská střediska zavádějí letní skipasy

26. dubna 2024  10:05

Největší krkonošská střediska v letní sezoně zavedou novinku známou dosud hlavně z alpských zemí....

Za vraždu a pokus o další hrozí muži výjimečný trest, podle policie chystal i třetí

25. dubna 2024  13:05

Jednoho člověka pobodal, dalšího nechal uhořet v domě, který úmyslně zapálil, viní kriminalisté od...

Ministr zamítl rozklady obce Všestary a občanů proti stavbě D35 u Hradce

25. dubna 2024  9:54

Ředitelství silnic a dálnic má pravomocné stavební povolení na stavbu úseku dálnice D35 ze Sadové k...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...