Lékař Skřivánek převzal vedení holdingu koncem minulého týdne. Mezi jeho první úkoly ve funkci bude kromě snížení zadluženosti nemocnic patřit i to, aby vymyslel formu plánovaného sloučení všech krajských nemocnic pod jeden subjekt a další rozvoj krajského zdravotnictví.
Další změny, které plánuje krajModernizací projde zdravotnická záchranná služba, do níž kraj do konce příštího roku vloží 120 milionů korun z evropských fondů. Za 45 milionů korun pořídí 12 sanitek s moderním vybavením, jakým jsou monitory životních funkcí nebo přístroj na přímou srdeční masáž. Další desítky milionů investuje do pořízení komunikačního systému eHealth, který zlepší dorozumívání mezi posádkami sanitek a nemocnicemi. |
"Po odborné stránce zde chci nějaké věci dopilovat. Mám představu zřízení konzultační skupiny krajských odborníků pro jednotlivé obory," naznačuje Skřivánek jeden ze svých návrhů.
Pro krajské nemocnice ale bude letos alfou a omegou právě jejich oddlužování.
Například nad nemocnicí v Rychnově nad Kněžnou se loni vznášela hrozba insolvence, tu dočasně zažehnalo až sloučení s větší nemocnicí v Náchodě.
Celkovou ztrátu všech čtyř nemocnic kraj začátkem letošního roku odhadoval na více než 250 milionů korun. Z této částky letos chce skoro pětinu odmazat.
"Letošní rok by měl být po dlouhé době prvním, v němž bychom začali krátit dluhy v krajském zdravotnictví. Snížení zadlužení nemocnic letos předpokládáme o 50 milionů korun," slibuje si hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).
S jeho názorem souhlasí i člen zdravotního výboru krajského zastupitelstva opoziční zastupitel, lékař Jiří Veselý (Koalice pro Královéhradecký kraj).
"Snížení zadlužení je nezbytné. Nemocnice jsme naposled oddlužovali před šesti lety, od té doby ztráta zase narostla, loni byla 300 milionů. Pokud by se dluhy letos umořovat nezačaly, nemocnice by postupně mohly skončit krachem," říká Veselý.
Šéf holdingu se podívá na dostavbu v Náchodě
Nový ředitel zdravotnického holdingu se s regionálním zdravotnictvím teprve seznamuje. Mimo velké dluhy, s nimiž se potýkají krajské nemocnice, ale žádné velké problémy nevidí.
"Když se na krajské zdravotnictví dívám z nestranného úhlu, musím říct, že je na velmi dobré úrovni. Nemocnice jsou po odborné stránce stabilizovány. Myslím si, že se kraj nemá za co stydět," říká Skřivánek.
Od vedení kraje nyní dostal zhruba půl roku na to, aby navrhl formu sloučení krajských nemocnic. "Bude nutné rozhodnout, jakou formu bude holding mít, jestli budeme dál směřovat k jedné krajské nemocnici, či bude jen centrálnější řízení," uvedl hejtman Franc. Změna má nastat už k prvnímu lednu příštího roku.
Nový šéf holdingu se bude chtít vyjádřit i k plánované obří přestavbě náchodské nemocnice za miliardu korun. "Mám domluveno s krajem, že v krátké době přednesu svůj názor, pak už bude záležet na akcionáři, tedy kraji, co tím stanoviskem udělá," říká.
Královéhradecký kraj spravuje nemocnice v Trutnově, Náchodě, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem, které disponují 1 500 lůžky a mají přes 2 000 zaměstnanců.