Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Rok 2019 slibuje nové rozhledny, stěhování nosorožců i obchvat Jičína

  10:58
Život v Královéhradeckém kraji ovlivní v roce 2019 několik důležitých událostí. V Hradci Králové se začne jezdit po opraveném mostě ve Svinarech, naopak klíčový most U soutoku čeká oprava. V Jičíně se dočkají obchvatu. Může začít i propojení krkonošských skiareálů Svatý Petr a Medvědín.

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se inspirovali větrem a deštěm. | foto: Architekti.in

1.Světový pohár se vrací do Špindlerova Mlýna

Na začátku března se do Krkonoš vrací Světový pohár ve sjezdovém lyžování žen, naposledy se ve Špindlerově Mlýně jel před osmi lety. Letos se čeká, zda se zúčastní i Ester Ledecká, byť jsou na programu „tradiční“ krkonošské disciplíny slalom a obří slalom, kterým se tolik nevěnuje.

Závodit se bude 8. a 9. března. Na startu mají stát nejlepší světové slalomářky včetně Lindsey Vonnové, jež se v lednu vrátí do tréninku po zranění kolena, letošní suverénky Mikaely Shiffrinové nebo slovenské sjezdařky Petry Vlhové. V pátek 8. března se pojede obří slalom, v sobotu 9. března pak dvoukolový slalom speciál.

„Přípravy jsme rozhodně nepodcenili a intenzivně na akci pracovali už před samotným začátkem zimní sezony,“ říká René Hroneš, ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn.

2.Největší lyžařské investice

Propojení skiareálů Svatý Petr a Medvědín se plánuje více než deset let. A v květnu má projekt, který by mohl přijít až na jednu miliardu korun, skutečně začít.

Fotogalerie

Největší investice v českém lyžařském byznysu slibuje propojit dvě nové lanovky a čtyři sjezdové tratě, které budou ústit na terminálu v místech parkoviště P1 u Labské přehrady. Díky tomu dosáhne délka sjezdových tratí v areálu 40 kilometrů oproti současným 25.

V listopadu mají být hotové lanovky, přilehlé sjezdovky a zasněžování, v roce 2020 se pak mají dokončovat ostatní stavební objekty a propojovací cesty. Centrem propojení areálů by měl být parkovací terminál pro 226 aut, na jehož střeše budou dolní stanice lanovek.

3.Čekají Hradec kolony?

Patrně dlouhé kolony si v Hradci Králové vyžádá oprava mostu U soutoku, která má začít na jaře. Dopravní omezení na silnici, po které denně projede asi 30 tisíc aut, potrvají tři měsíce, pro dopravu bude vždy ponechán jeden jízdní pruh. Podle Ředitelství silnic a dálnic spadá stav mostu do kategorie III - dobrý a rekonstrukce se zaměří hlavně na odvodnění, izolaci, sanaci opěr a zámečnické práce.

4.Nosorožci pojedou do Rwandy

Na přelomu května a června vyšle safari park ve Dvoře Králové nad Labem pět nosorožců dvourohých do africké Rwandy, kde pomáhá s obnovením populace těchto ohrožených zvířat. Na transportu se podílejí také zahrady z Dánska a Velké Británie a bude to největší převoz nosorožců do Afriky v historii evropských zoo.

Královédvorský safari park však chystá další a ještě ambicióznější „nosorožčí projekt“. Právě v příštím roce má vrcholit snaha o obnovení populace mnohem vzácnějšího severního poddruhu, který je na pokraji vymření. Na zeměkouli zbývají poslední dva zástupci - samice Nájin a Fatu žijí od roku 2009 v keňské rezervaci Ol Pejeta. Tým vědců z celého světa nyní vyvíjí metodu umělé reprodukce, v létě dokonce poprvé vyvinuli embryo nosorožce.

5.Svinary se nemohou dočkat nového mostu

Navzdory snaze o dokončení už v roce 2018 se most přes Orlici v hradecké části Svinary otevře až v květnu. V lednu přitom uplynou již dva roky od uzavření starého ocelového mostu plukovníka Šrámka. Dobrou zprávou je, že k dokončení mostu už toho příliš neschází.

Zbývají izolace, odvodňovací vrstvy, mostní závěry, poslední vrstva vozovky a nakonec i statické zkoušky. Stavba nového mostu dlouhého 76 metrů má stát 78 milionů korun a na rozdíl od původního ocelového z roku 1907 se obejde bez středového pilíře. Unese také větší zátěž.

6.Skončí opravy Bona publica

Naposledy před 30 lety prodělalo rekonstrukci klasicistní schodiště Bono publico v Hradci Králové. Další oprava - tentokrát ještě podstatně důkladnější - bude hotová ve druhé čtvrtině příštího roku. Schodiště má být dokonale odvlhčeno, bude mít nové omítky i dubové schody a odpočívadla vydlážděná pískovcem.

Památku, která je částečně pod úrovní terénu, dlouhodobě trápí vlhkost. Z Bona publica se zároveň stane hrající atrakce. Pod omítkou mají být ukryté reproduktory a u vstupu si chodec navolí hudbu, která mu má vyhrávat do kroku.

7.Oprava Dobrošova musí začít

Jestliže oprava pevnosti Dobrošov nemá být jen projektem z říše fantazie, příští rok už práce budou muset začít. Problém však je, že hejtmanství dosud nenašlo zhotovitele: do třetího výběrového řízení se přihlásila jediná stavební firma, ale protože o několik milionů překročila maximální cenu 65,2 milionu korun, kraj musel zakázku opět zrušit.

Stavba přitom musí být hotová do konce roku 2020. Hejtmanství se povážlivě tenčí termíny. Aby projekt nepřišel o 90procentní dotaci, hejtmanství musí zakázku vypsat v lednu, v březnu pak chce vybrat zhotovitele a v dubnu začít stavět.

8.Hradec otevře parkovací dům

Parkovací dům v Gayerových kasárnách v centru Hradce Králové už nemůže nic zdržet a podle společnosti ISP se otevře v červnu. Dům pro 284 vozů má hotovou hrubou stavbu, hned zkraje nového roku začnou práce v interiérech i na fasádě.

Mimořádný úspěch slavili při přípravě projektu archeologové, kteří na jaře pod budoucí stavbou objevili dobře zachované pozůstatky části bastionové pevnosti z 18. století, podle odborníků jde dokonce o nejvýznamnější nález svého druhu v Hradci Králové.

Investor kvůli nálezu musel ze tří čtvrtin přepracovat projektovou dokumentaci, ze stavby vypustit zapuštěné polopatro parkovacího domu a snížit kapacitu o 36 parkovacích míst.

9.Mořská expedice hledá důkaz pravěkého cestování

Hradečtí archeologové chtějí tento rok přinést nepřímý důkaz, že lidé v neolitu mohli cestovat po moři i na velké vzdálenosti. V závěru května proto uspořádají expedici Monoxylon III, vyplují z poloostrova Atika a trasa povede přes řetězec ostrovů na ostrov Mélos a dál přes Santorini na Krétu. Bude to už třetí podobný experiment vedoucího katedry archeologie Radomíra Tichého z Univerzity Hradec Králové. Ten podobný pokus zorganizoval poprvé v roce 1995. Na expedici vyrazí dvě posádky, které se budou střídat, vždy 10 pádlařů a jeden kormidelník. Tým své plavidlo letos důkladně testoval na přehradě Rozkoš.

10.Ida začne opět téct z náchodského prameníku

Odstávka prameníku minerálky Ida v Náchodě měla v roce 2015 kvůli opravě trvat jen několik týdnů, ale neplánovaně se protáhne téměř na čtyři roky. Mezitím se totiž zjistilo, že lidé si čepovali minerálku s vyšším obsahem arzenu, město prameník muselo zavřít a začalo hloubit vlastní vrty. Narazilo na zdroje, které ministerstvo zdravotnictví označilo za léčivé zdroje, charakterem mezi vodou k pití typu Ida a silně mineralizovanou Hedvou užívanou ke koupelím. Nový prameník Náchod otevře v roce 2019.

11.Zmizí ostuda Rokytnice, sovětský panelák

Z Rokytnice v Orlických horách do podzimu zmizí poslední pozůstatek ruské okupace ze srpna 1968 - rozpadající se ubytovna pro sovětské vojáky v areálu kasáren. Čtyřpatrová budova dlouhá 120 metrů je v hrůzném stavu a město se obávalo, že by tu mohla vzniknout vyloučená lokalita táhnoucí bezdomovce, případně dělnická ubytovna. Ministerstvo pro místní rozvoj slíbilo na demolici poslat až 10 milionů korun, podle projektu by bourání mělo přijít zhruba na 13 milionů.

12.Porostou nové rozhledny

Jedenáct rozhleden se má příští rok začít stavět v Orlických horách. Mají stát v Deštném, Olešnici, Vysoké Srbské a v Novém Hrádku, dalších sedm pak na polské straně hranice. Stavět se má i most přes Divokou Orlici v Neratově a dvě informační centra. Pětaosmdesát procent pokryjí evropské dotace, v Česku přidá dalších pět procent stát. Nejdál jsou v Deštném v Orlických horách, rozhledna na Velké Deštné měla stát víc než čtyři miliony korun. Vybraného zhotovitele již má i Vysoká Srbská.

13.Jičín se dočká obchvatu

Po letech trápení se dočká Jičín obchvatu, který by měl navázat na takzvanou krkonošskou magistrálu z Nové Paky až do Špindlerova Mlýna. Ta se plánuje už od roku 1948 a právě rok 2019 má být klíčový. Vznikající část obchvatu bude dlouhá 3,5 kilometru. Začne u obce Robousy a východním směrem obejde město Jičín a Valdice. Za nimi se pak napojí na stávající silnici 286. Na začátku i na konci obchvatu budou kruhové objezdy. Součástí nové komunikace budou také podchody a dvě protihlukové stěny.

14.Konečně bude lávka přes Labe

Sice až začátkem roku 2021 má být hotová stavba banky ČSOB až pro tisíc zaměstnanců, prostranství u hradeckého Aldisu přesto do konce roku 2019 podstatně získá na atraktivitě. Už brzo se totiž začne budovat lávka, kterou město chystá už 18 let.

Kovová lávka asi za 48 milionů korun má být druhou největší hradeckou investicí, radnice již má stavební povolení a chystá tendr na stavební firmu. Přesnou cenu sice Hradec bude znát až po výběrovém řízení, avšak evropská dotace by mohla činit až 40 milionů. Právě lávka je startérem celé proměny louky u kongresového centra. Její vznik byl ostatně jednou z podmínek banky ČSOB.

Autor:
  • Nejčtenější

Stát nezakázal předbíhat s vakcínou. Dostala ji manželka exprimátora

Manželka lékaře a zároveň radního Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka Eliška podstoupila očkování...

Příští týdny budou nejtěžší, říká hejtman. Pacientů přibude až o polovinu

Očekávám, že v nejbližších dnech se projeví zátěž nově nakažených v závěru roku, říká v rozhovoru pro MF DNES hejtman...

Petrova bouda se změní: jídlo v útulně, přespání pro 12 turistů se spacáky

Premium V provozu nové Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš už je jasno. Ubytovávat bude zejména firemní pobyty a školení...

Útočník znásilnil mentálně postiženou, policie hledá muže z kamerového záznamu

Znásilnění mentálně postižené ženy vyšetřují od loňského září kriminalisté z Hradce Králové. O případu však informovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič na Rychnovsku nejspíš nedal přednost, druhý šofér při srážce zahynul

Kvůli tragické dopravní nehodě byla od rána uzavřena silnice nedaleko Solnice na Rychnovsku. V křižovatce se tam...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Kdybych ho chtěl sekyrou zabít, rozsekám ho, řekl muž v Hradci u soudu

Před Krajským soudem v Hradci Králové stanul Robert Godla obžalovaný z pokusu o vraždu známého, který údajně obtěžoval...

Útočník znásilnil mentálně postiženou, policie hledá muže z kamerového záznamu

Znásilnění mentálně postižené ženy vyšetřují od loňského září kriminalisté z Hradce Králové. O případu však informovali...

Při obnově zámeckého kopce v Náchodě vykopali baštu, zřejmě zůstane odkrytá

Stavební dělníci už půl roku pracují na obnově zámeckého kopce v Náchodě. Arboristé kácejí některé stromy a čistí svahy...

V Dobrušce vyroste vytoužený market, další obchody přibudou do roka

Obyvatelé Dobrušky na Rychnovsku, kteří volali přes deset let po novém supermarketu, se dočkají rovnou celého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...