Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. května 2022 Viola

Rok 2019 slibuje nové rozhledny, stěhování nosorožců i obchvat Jičína

  10:58
Život v Královéhradeckém kraji ovlivní v roce 2019 několik důležitých událostí. V Hradci Králové se začne jezdit po opraveném mostě ve Svinarech, naopak klíčový most U soutoku čeká oprava. V Jičíně se dočkají obchvatu. Může začít i propojení krkonošských skiareálů Svatý Petr a Medvědín.

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se inspirovali větrem a deštěm. | foto: Architekti.in

1.Světový pohár se vrací do Špindlerova Mlýna

Na začátku března se do Krkonoš vrací Světový pohár ve sjezdovém lyžování žen, naposledy se ve Špindlerově Mlýně jel před osmi lety. Letos se čeká, zda se zúčastní i Ester Ledecká, byť jsou na programu „tradiční“ krkonošské disciplíny slalom a obří slalom, kterým se tolik nevěnuje.

Závodit se bude 8. a 9. března. Na startu mají stát nejlepší světové slalomářky včetně Lindsey Vonnové, jež se v lednu vrátí do tréninku po zranění kolena, letošní suverénky Mikaely Shiffrinové nebo slovenské sjezdařky Petry Vlhové. V pátek 8. března se pojede obří slalom, v sobotu 9. března pak dvoukolový slalom speciál.

„Přípravy jsme rozhodně nepodcenili a intenzivně na akci pracovali už před samotným začátkem zimní sezony,“ říká René Hroneš, ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn.

2.Největší lyžařské investice

Propojení skiareálů Svatý Petr a Medvědín se plánuje více než deset let. A v květnu má projekt, který by mohl přijít až na jednu miliardu korun, skutečně začít.

Fotogalerie

Největší investice v českém lyžařském byznysu slibuje propojit dvě nové lanovky a čtyři sjezdové tratě, které budou ústit na terminálu v místech parkoviště P1 u Labské přehrady. Díky tomu dosáhne délka sjezdových tratí v areálu 40 kilometrů oproti současným 25.

V listopadu mají být hotové lanovky, přilehlé sjezdovky a zasněžování, v roce 2020 se pak mají dokončovat ostatní stavební objekty a propojovací cesty. Centrem propojení areálů by měl být parkovací terminál pro 226 aut, na jehož střeše budou dolní stanice lanovek.

3.Čekají Hradec kolony?

Patrně dlouhé kolony si v Hradci Králové vyžádá oprava mostu U soutoku, která má začít na jaře. Dopravní omezení na silnici, po které denně projede asi 30 tisíc aut, potrvají tři měsíce, pro dopravu bude vždy ponechán jeden jízdní pruh. Podle Ředitelství silnic a dálnic spadá stav mostu do kategorie III - dobrý a rekonstrukce se zaměří hlavně na odvodnění, izolaci, sanaci opěr a zámečnické práce.

4.Nosorožci pojedou do Rwandy

Na přelomu května a června vyšle safari park ve Dvoře Králové nad Labem pět nosorožců dvourohých do africké Rwandy, kde pomáhá s obnovením populace těchto ohrožených zvířat. Na transportu se podílejí také zahrady z Dánska a Velké Británie a bude to největší převoz nosorožců do Afriky v historii evropských zoo.

Královédvorský safari park však chystá další a ještě ambicióznější „nosorožčí projekt“. Právě v příštím roce má vrcholit snaha o obnovení populace mnohem vzácnějšího severního poddruhu, který je na pokraji vymření. Na zeměkouli zbývají poslední dva zástupci - samice Nájin a Fatu žijí od roku 2009 v keňské rezervaci Ol Pejeta. Tým vědců z celého světa nyní vyvíjí metodu umělé reprodukce, v létě dokonce poprvé vyvinuli embryo nosorožce.

5.Svinary se nemohou dočkat nového mostu

Navzdory snaze o dokončení už v roce 2018 se most přes Orlici v hradecké části Svinary otevře až v květnu. V lednu přitom uplynou již dva roky od uzavření starého ocelového mostu plukovníka Šrámka. Dobrou zprávou je, že k dokončení mostu už toho příliš neschází.

Zbývají izolace, odvodňovací vrstvy, mostní závěry, poslední vrstva vozovky a nakonec i statické zkoušky. Stavba nového mostu dlouhého 76 metrů má stát 78 milionů korun a na rozdíl od původního ocelového z roku 1907 se obejde bez středového pilíře. Unese také větší zátěž.

6.Skončí opravy Bona publica

Naposledy před 30 lety prodělalo rekonstrukci klasicistní schodiště Bono publico v Hradci Králové. Další oprava - tentokrát ještě podstatně důkladnější - bude hotová ve druhé čtvrtině příštího roku. Schodiště má být dokonale odvlhčeno, bude mít nové omítky i dubové schody a odpočívadla vydlážděná pískovcem.

Památku, která je částečně pod úrovní terénu, dlouhodobě trápí vlhkost. Z Bona publica se zároveň stane hrající atrakce. Pod omítkou mají být ukryté reproduktory a u vstupu si chodec navolí hudbu, která mu má vyhrávat do kroku.

7.Oprava Dobrošova musí začít

Jestliže oprava pevnosti Dobrošov nemá být jen projektem z říše fantazie, příští rok už práce budou muset začít. Problém však je, že hejtmanství dosud nenašlo zhotovitele: do třetího výběrového řízení se přihlásila jediná stavební firma, ale protože o několik milionů překročila maximální cenu 65,2 milionu korun, kraj musel zakázku opět zrušit.

Stavba přitom musí být hotová do konce roku 2020. Hejtmanství se povážlivě tenčí termíny. Aby projekt nepřišel o 90procentní dotaci, hejtmanství musí zakázku vypsat v lednu, v březnu pak chce vybrat zhotovitele a v dubnu začít stavět.

8.Hradec otevře parkovací dům

Parkovací dům v Gayerových kasárnách v centru Hradce Králové už nemůže nic zdržet a podle společnosti ISP se otevře v červnu. Dům pro 284 vozů má hotovou hrubou stavbu, hned zkraje nového roku začnou práce v interiérech i na fasádě.

Mimořádný úspěch slavili při přípravě projektu archeologové, kteří na jaře pod budoucí stavbou objevili dobře zachované pozůstatky části bastionové pevnosti z 18. století, podle odborníků jde dokonce o nejvýznamnější nález svého druhu v Hradci Králové.

Investor kvůli nálezu musel ze tří čtvrtin přepracovat projektovou dokumentaci, ze stavby vypustit zapuštěné polopatro parkovacího domu a snížit kapacitu o 36 parkovacích míst.

9.Mořská expedice hledá důkaz pravěkého cestování

Hradečtí archeologové chtějí tento rok přinést nepřímý důkaz, že lidé v neolitu mohli cestovat po moři i na velké vzdálenosti. V závěru května proto uspořádají expedici Monoxylon III, vyplují z poloostrova Atika a trasa povede přes řetězec ostrovů na ostrov Mélos a dál přes Santorini na Krétu. Bude to už třetí podobný experiment vedoucího katedry archeologie Radomíra Tichého z Univerzity Hradec Králové. Ten podobný pokus zorganizoval poprvé v roce 1995. Na expedici vyrazí dvě posádky, které se budou střídat, vždy 10 pádlařů a jeden kormidelník. Tým své plavidlo letos důkladně testoval na přehradě Rozkoš.

10.Ida začne opět téct z náchodského prameníku

Odstávka prameníku minerálky Ida v Náchodě měla v roce 2015 kvůli opravě trvat jen několik týdnů, ale neplánovaně se protáhne téměř na čtyři roky. Mezitím se totiž zjistilo, že lidé si čepovali minerálku s vyšším obsahem arzenu, město prameník muselo zavřít a začalo hloubit vlastní vrty. Narazilo na zdroje, které ministerstvo zdravotnictví označilo za léčivé zdroje, charakterem mezi vodou k pití typu Ida a silně mineralizovanou Hedvou užívanou ke koupelím. Nový prameník Náchod otevře v roce 2019.

11.Zmizí ostuda Rokytnice, sovětský panelák

Z Rokytnice v Orlických horách do podzimu zmizí poslední pozůstatek ruské okupace ze srpna 1968 - rozpadající se ubytovna pro sovětské vojáky v areálu kasáren. Čtyřpatrová budova dlouhá 120 metrů je v hrůzném stavu a město se obávalo, že by tu mohla vzniknout vyloučená lokalita táhnoucí bezdomovce, případně dělnická ubytovna. Ministerstvo pro místní rozvoj slíbilo na demolici poslat až 10 milionů korun, podle projektu by bourání mělo přijít zhruba na 13 milionů.

12.Porostou nové rozhledny

Jedenáct rozhleden se má příští rok začít stavět v Orlických horách. Mají stát v Deštném, Olešnici, Vysoké Srbské a v Novém Hrádku, dalších sedm pak na polské straně hranice. Stavět se má i most přes Divokou Orlici v Neratově a dvě informační centra. Pětaosmdesát procent pokryjí evropské dotace, v Česku přidá dalších pět procent stát. Nejdál jsou v Deštném v Orlických horách, rozhledna na Velké Deštné měla stát víc než čtyři miliony korun. Vybraného zhotovitele již má i Vysoká Srbská.

13.Jičín se dočká obchvatu

Po letech trápení se dočká Jičín obchvatu, který by měl navázat na takzvanou krkonošskou magistrálu z Nové Paky až do Špindlerova Mlýna. Ta se plánuje už od roku 1948 a právě rok 2019 má být klíčový. Vznikající část obchvatu bude dlouhá 3,5 kilometru. Začne u obce Robousy a východním směrem obejde město Jičín a Valdice. Za nimi se pak napojí na stávající silnici 286. Na začátku i na konci obchvatu budou kruhové objezdy. Součástí nové komunikace budou také podchody a dvě protihlukové stěny.

14.Konečně bude lávka přes Labe

Sice až začátkem roku 2021 má být hotová stavba banky ČSOB až pro tisíc zaměstnanců, prostranství u hradeckého Aldisu přesto do konce roku 2019 podstatně získá na atraktivitě. Už brzo se totiž začne budovat lávka, kterou město chystá už 18 let.

Kovová lávka asi za 48 milionů korun má být druhou největší hradeckou investicí, radnice již má stavební povolení a chystá tendr na stavební firmu. Přesnou cenu sice Hradec bude znát až po výběrovém řízení, avšak evropská dotace by mohla činit až 40 milionů. Právě lávka je startérem celé proměny louky u kongresového centra. Její vznik byl ostatně jednou z podmínek banky ČSOB.

Autor:
  • Nejčtenější

Lidé u Hradce hlásili vzdušné víry, jeden z nich se proměnil v malé tornádo

Jihovýchodně od Hradce Králové se v úterý navečer objevily dva vzdušné víry, jejich výskyt hlásila meteorologům celá...

Matex je dál bez jednatele, míří k úpadku. Města řeší skluz na stavbách

Královéhradecká stavební firma Matex je dál v insolvenci. Společnost na podzim přišla o jediného jednatele a s následky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Archeologové ukázali poklady od Jaroměře, stavbě obchvatu už nic nebrání

V trase budoucího obchvatu Jaroměře na Náchodsku objevili archeologové četné stopy osídlení. Pocházejí ze zemědělského...

Lyžařka se chlubila fotkou z chráněné Čertovy rokle, hrozí jí tučná pokuta

Až stotisícová pokuta hrozí ženě, která se na sociálních sítích minulý týden pochlubila fotkami z Krkonoš. Podle Správy...

Stavba rezidence má v Hradci mnoho odpůrců. Projekt Zámeček znovu ožil

Projekt stavby rezidence na místě někdejší barokní vily Zámeček v Hradci Králové se vrací na scénu k velké nelibosti...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Modrotisk není mrtvý, ukazuje zapomenutou techniku výstava ve Dvoře Králové

Šaty, polštáře, dekorace, ale také látkoví draci nebo indiánské teepee. Osm výtvarníků a bývalých návrhářů textilky...

Zájem o sdílená kola ve Dvoře Králové je, láká dotovaná čtvrthodina zdarma

Obyvatelé podkrkonošského Dvora Králové nad Labem si oblíbili sdílená kola. Za dva květnové týdny se zaregistrovalo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výstava v Hradci je poctou Renčínovi. Měl by mít expozici, tvrdí kolegové

Kolegové z královéhradecké Unie výtvarných umělců připravili poctu k nedožitým osmdesátinám Vladimíra Renčína. Výstava...

Hradec odmítl centrum Nová Zelená kvůli dopravě, s investorem bude jednat

Zastupitelé Hradce Králové jsou proti stavbě kontroverzního obchodního centra Nová Zelená. Oblast Kuklen, Svobodných...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...