Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. prosince 2021 Ambrož, Benjamin

Střed Jičína přetěžují auta. Víc prostoru by mohli dostat kolaři i pěší

  8:30
Jičínská radnice rozjela debatu o dopravě ve městě v příštích dekádách. Lidé si přejí přehledné křížení pěších a cyklistických tras a silnic, dostatek parkování i pomalejší, ale plynulejší provoz.

V Jičíně lidé parkují hlavně na historickém Valdštejnově náměstí, sehnat místo je však obtížné. | foto: Ondřej Littera

Plná parkoviště, chaos na křižovatkách na vnitřním okruhu, stížnosti chodců, cyklistů i řidičů nebo připomínky k veřejné městské dopravě má na stole nejen jičínská radnice, ale většina českých měst. V Jičíně je však chtějí řešit skutečně velkoryse a se vším všudy.

Zapojí se do toho nejen politici, úředníci či odborníci, ale ve velké míře také podnikatelé, obyvatelé nebo místní dopravci. Plán udržitelné městské mobility se má tvořit dva roky.

„Měl by definovat strategii tak, abychom byli v dopravě udržitelní z pohledu všech systémů, které v Jičíně máme. Problémy jsou například s vytížeností centra individuální automobilovou dopravou. Chceme více zapojit cyklisty a chodce, řešit městskou logistiku a zejména veřejnou dopravu,“ míní jičínský městský architekt Radek Jiránek.

„V pozici menšího města to není úplně jednoduché, ale myslím si, že vhodnou strukturou budoucí mobility se dá dosáhnout toho, aby bylo město i lidé zdravější. Přál bych si, aby se více používalo vlastních sil než motorů. Smyslem je udělat Jičín příjemnějším místem pro cestování pro všechny,“ říká architekt Jiránek.

V Jičíně je řada míst, na která si obyvatelé stěžují. Plán udržitelné městské mobility však nebude řešit konkrétní změny, ale má ukázat, kterých míst, dopravních proudů a spojení se mají v budoucnu týkat. Vzniknou i pracovní skupiny zástupců jednotlivých skupin, které se v ulicích města pohybují.

Lidé vyplňovali pocitové mapy

„Bude do toho vstupovat samospráva, kraj, okolní obce, veřejnost, dopravci a další. Do plánu se tak promítne řada způsobů dopravy, zdaleka nejen ten automobilový. Problémy se tak ukážou mnohem komplexněji. Možná bude o to složitější je vyřešit, ale pokud se to povede a strategie se najde a popíše, může to přinést pozitivní skok,“ pokračuje architekt.

„Myslím, že je to pro všechny zajímavé. Dosud se o problémech pouze hovoří. Ví se, že existují, ale plán by nás měl nasměrovat k jejich řešení. Sám jsem zvědavý, kam se to vyvine. Jinou představu má architekt a koordinátor mobility, jinou vedení města a jinou běžný občan. Vznikne mix názorů a uvidíme, kam dospějeme. Zatím jde o otevřenou a nepopsanou knihu,“ říká architekt.

Už v roce 2019 město požádalo obyvatele, aby vyplňovali pocitové mapy. V nich dávali najevo svůj pohled na konkrétní dopravní problémy i své představy, jak by se situace měla zlepšit.

„V Palackého ulici nám průzkum ukázal, že nadpoloviční většina není se současným stavem spokojena. Zajímavé je, že to platí u pěších i řidičů. Je třeba se tam pokusit navrhnout veřejný prostor tak, aby lépe vyhovoval všem. Průzkumy děláme hlavně proto, aby vznikly relevantní podklady. Budeme v nich pokračovat, jsme teprve na začátku a průzkumy jsou výchozím bodem,“ říká dále Jiránek.

První diskuse o plánu mobility s veřejností se uskutečnila začátkem října v Biografu Český ráj, aby se do ní zapojilo co nejvíce obyvatel.

Chceme stavět parkovací domy

„Smyslem je ujasnit si vizi, kam chceme mobilitu vést, aby to nebyla nahodilá nebo nárazová řešení, ale koncepční. Trápí nás otázka parkování, chceme proto například postavit parkovací domy, máme obavy z narůstajícího počtu aut, někde potřebujeme plynulejší dopravu a samozřejmě jde i o cyklostezky. Ustavíme pracovní skupiny, které budou dělat vlastní šetření, sbírat data i názory. Výsledek se dá dohromady a na těchto podkladech zpracujeme plán mobility. Je to na dva roky,“ naznačuje starosta Jičína Jan Malý (ANO).

Přestože plán mobility je strategický dokument, který bude v řadě ohledů obecný, je už celkem jasné, kterých míst by se měl týkat. Podle architekta Jiránka jsou velkou bolestí třeba křížení automobilové dopravy, chodců a cyklistů na vnitřním městském okruhu:

„Vyvolávají problematickou situaci na všech stranách, to znamená, že jak chodci, tak motoristé se tam necítí komfortně. Konkrétně jde o křižovatku Palackého ulice s Jiráskovou, o křížení s pěším provozem v ulici 17. listopadu, což se týká ulic Školní a Smiřických. Podobně situace v ulici 17. listopadu pokračuje až k autobusovému nádraží a dál do nákupní zóny. Další pěší proud je v Husově ulici, kde se protíná s Šafaříkovou ulicí. Existuje řada dalších míst, která jsou zásadní a problematická, ale ta se týkají spíše vnější části města.“

Tranzit přes náměstí není ideální

Dlouhodobým problémem je rovněž parkování na Valdštejnově náměstí. A nejen to.

„Udělali jsme si kamerový průzkum, který potvrdil jednu zásadní věc. Doprava je tam koncipovaná z velké části jako tranzitní, což na náměstí není ideální. Rád bych, aby se tam systém změnil tak, aby to nebyl průjezdný bod na spojnicích mezi částmi města. Spousta lidí také nechápe tamní parkovací systém. Potřebujeme ho upravit do lépe čitelné a dopravně jednodušší formy. V tuto chvíli to nevypadá, že by náměstí zůstalo bez aut, to je nereálné. Určitá úprava by však byla vhodná,“ vykládá Jiránek.

3. září 2019

„Doufám, že najdeme vlastní strategii, kam chceme Jičín směrovat. Osobně bych byl rád, aby byla doprava ve městě v centrální části pomalejší a aby převládajícím prvkem byla bezpečnost pro zranitelnější část obyvatel, což jsou zejména pěší a cyklisté a zvláště děti a starší občané. Zatím nám chybí také lepší zázemí pro cyklisty a jistě by prospělo, kdyby byla komfortnější i veřejná doprava,“ tvrdí architekt.

  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

Prostřelil sousedům okno, v domě jeho otce našla zásahovka sklad zbraní

Na rodinný dům v Nechanicích v neděli večer někdo vystřelil, rodina byla naštěstí v jiném patře. Zásahová jednotka si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pacient demoloval příjem hradecké nemocnice, pak vlezl do stropního podhledu

Škodu za více než dvě stě tisíc korun způsobil Fakultní nemocnici v Hradci Králové agresivní pacient, který byl pod...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Prostřelil sousedům okno, v domě jeho otce našla zásahovka sklad zbraní

Na rodinný dům v Nechanicích v neděli večer někdo vystřelil, rodina byla naštěstí v jiném patře. Zásahová jednotka si...

Nová expozice v hradeckém muzeu Cesty města vede přes pevnost do kina

Hradecké Muzeum východních Čech na Eliščině nábřeží otevřelo novou stálou expozici Cesty města. Po čtyřech letech...

Investor upravil plány domu na sídlišti v Hradci, spor o parkování trvá

Investor bytového domu na Moravském Předměstí v Hradci Králové představil na zastupitelstvu sérii úprav chystané...

Třebechovické trápení končí, auta konečně přejedou do obou částí města

Dlouhá uzavírka, kvůli které byly Třebechovice pod Orebem na Královéhradecku rozdělené ve dví, je u konce. Příčinou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Staré panelákové jádro nahradila skvělá koupelna a ještě lepší kuchyň

Robert se narodil v Německu, ale už řadu let žije v Brně. Nyní se s manželkou rozhodli, že se přestěhují z centra na...