Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Mosty už neudrží autobusy ani sypače, stavbu nových dál blokuje soused

  9:20
Staré povodňové mosty na silnici z Týniště nad Orlicí do Borohrádku na Rychnovsku jsou v horším stavu, než se čekalo. Silničáři na nich proto omezili tonáž. Majitel sousedního pozemku přitom o stavbě dlouho připravované přeložky stále odmítá jednat. Ve hře je i vyvlastnění.

Se stavbou nové silnice mezi Albrechticemi a Týništěm nad Orlicí se podle tři roky starých odhadů Královéhradeckého kraje mělo začít v loňském roce. Už před lety kraj opravil navazující úsek silnice II/305 do Borohrádku, jenže práce na klíčové etapě v záplavovém území Orlice se od té doby nepohnuly ani o píď. 

Kraj chce těsně vedle současné komunikace za zhruba 155 milionů korun postavit přeložku a k tomu potřebuje 289 metrů čtverečních z pozemku Josefa Tužila. Ten však nekomunikuje. 

Zatímco se kraj zatím neúspěšně snaží chybějící pozemek získat, stav mostů se neúprosně zhoršuje. Už letos v únoru silničáři označili úsek komunikace za „super havarijní“ (podle hodnocení Pavex). Nyní přišla další potíž, stav jednoho z inundačních mostů se zhoršil na šestý stupeň ze sedmibodové stupnice.

„Vytipovali jsme mostní objekt, který se jevil v nejhorším stavu, a nechali jsme u něj udělat důkladnější prohlídku. Prověřili jsme nejslabší článek a na základě hodnocení jsme učinili opatření ke snížení nosnosti,“ sdělil správní náměstek Správy silnic Královéhradeckého kraje Pavel Kočí.

Most je z roku 1936 a dosud nebyl rekonstruován. Naposledy ho odborníci prohlédli loni. Letos se však ukázalo, že stav nosné konstrukce je tak špatný, že na něj mohou jen vozidla s maximálním zatížením jedné nápravy 5 tun. Zákaz proto mají nejen kamiony, ale i autobusy, popeláři nebo sypače zimní údržby. Na sousedním mostě už z dřívějška platí omezení na 8 tun a výhradní zatížitelnost 14,4 tuny.

Pluhování nestačí

„Bohužel došlo k omezení, které naše naložené sypače překračují, takže bylo nutné přistoupit ke změně řešení zimní údržby v tomto úseku,“ uvedl šéf krajské údržby silnic Jiří Brandejs.

Silničáři chtějí cestu z Týniště nad Orlicí do Albrechtic v zimě pouze pluhovat. Je totiž úzká a sypač by se před mostem neměl kde otočit.

To se však nelíbí starostovi Albrechtic Jaromíru Kratěnovi, podle něhož nedostatečně ošetřená vozovka povede k nárůstu počtu dopravních nehod: „To snad nemyslí vážně. Pluhování nebude stačit. Mosty namrznou při prvním mrazu a ti řidiči vjedou z posypaného Týniště na most, který nebude posypaný. Myslím, že nehody, které se tam stanou, je donutí chovat se jinak.“

Podle starosty snížení tonáže znamená krizovou situaci, s níž by si měl kraj poradit. Upozornil především na to, že nejde o žádnou vedlejší komunikaci: „Je to dvojka. Ať se každý podívá, kolik tam projíždí aut. Je to jedna z hlavních spojnic na pětatřicítku.“

I Královéhradecký kraj má silnici II/305 zařazenou v kategorii A, kam patří páteřní krajské silnice.

Výměna autobusů

Snížení nosnosti dělá potíže hlavně v autobusové dopravě. Některé spoje sice obsluhují mikrobusy, ale školní spoje zajišťují velké vozy, které musejí nyní místo půlkilometrové cesty do sousedního Týniště jet objížďkou až přes Borohrádek. Zajedou si tak 18 kilometrů. Omezení začalo platit 7. října. Kraj už vyjednal, že i velké autobusy od 2. listopadu nahradí mikrobus.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Do potíží se však dostávají také popeláři nebo vodohospodáři. I ti musejí jezdit objížďkou. Pro místní to znamená, že si citelně připlatí třeba za vývoz jímek, náklady stoupnou i obci za svoz odpadků.

Kraj připravuje stavbu přeložky od roku 2016, loni chtěl získat stavební povolení, aby dosáhl na evropskou dotaci. S majitelem chybějícího pozemku se sice dohodl už loni v červnu, ale ten se tehdy k podpisu smlouvy nedostavil a vznesl nové požadavky.

Chtěl třeba parkovací místo u svého domu, jenže sousední pozemek není krajský, ale obecní, a na obec se muž neobrátil. Kraj proto zvažuje vyvlastnění (více čtěte v článku Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením).

„I přes dlouhotrvající jednání se zástupci kraje primárně snaží s majitelem pozemku domluvit. Zvažují i další kroky v podobě podání nové žádosti o územní rozhodnutí. Pokud se však dlouhodobě nebudeme schopni domluvit, bude kraj nucen zahájit řízení o vyvlastnění, což považujeme za poslední variantu,“ uvedla mluvčí kraje Sylvie Velčovská.

Redaktor MF DNES se majitele pozemku několikrát snažil kontaktovat. Opakovaně zvonil u jeho domu v Dobrušce, ale přestože v okně byl patrný pohyb, nikdo neotevřel a nereagoval ani na vzkaz v poštovní schránce.

  • Nejčtenější

Na sídlištích se za parkování bude platit, Hradec chce řešit i dodávky

6. prosince 2023  17:20

Placené parkování v Hradci Králové až na malé výjimky dosud nepřekročilo hranici Gočárova...

Prezident si v Broumově prošel klášter, pak vyrazil ostrým tempem do skal

6. prosince 2023,  aktualizováno  18:32

Prezidentský pár má za sebou dvoudenní cestu po Královéhradeckém kraji. V pohraničním Broumově si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlk postřelený v Krkonoších dva dny krvácel, museli ho utratit

7. prosince 2023  11:45

Postřeleného vlka našli díky GPS obojku na hranici krkonošského národního parku a jeho ochranného...

Ještě to zkusím, říká provozovatel skiareálu. Petříkovice opět otevírají

9. prosince 2023  8:14

Jan Boček loni po dvaceti letech skiareál v Petříkovicích na Trutnovsku zavřel. Dlouho to však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za konopí pěstované v zakopaných kontejnerech dostal farmář 11 let vězení

7. prosince 2023  13:12

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Petra Včeliše z Broumovska jedenácti lety ve věznici s...

Přechytračil by Vševěd i Messnera? Ví o krutém přeměřování horských vrcholů

Premium Guinnessova kniha letos odebrala jeden ze známých rekordů Reinholdu Messnerovi. Slavný horolezec už není považován za...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Premium Yaël v jedenatřiceti zjistila, že jít teď ke kadeřníkovi, kam chodila roky, není jen tak, protože je Židovka. Když se...

Nejdražší stavbou na obchvatu Jaroměře je půlkilometrový most, vydrží 100 let

11. prosince 2023  16:39

Stavba šestikilometrového obchvatu Jaroměře, která byla zahájena loni na podzim, se přehoupla do...

Hádka opilých rodičů v paneláku zburcovala sousedy, měli strach o miminko

11. prosince 2023  15:02

Křik a pláč vycházející z bytu mladé rodiny s miminkem v paneláku v Hradci Králové zburcoval...

Kritizovaná socha starosty Hradce roky leží ve skladu, zřejmě skončí v lapidáriu

11. prosince 2023  10:55

Nepovedený pomník Františka Ulricha, jejž Hradec Králové před dvanácti lety potupně odstěhoval z...

Elipsa u Teplických skal. Radnice chystá infocentrum a změní průjezd aut

10. prosince 2023  8:07

Radnice v Teplicích nad Metují na Náchodsku představila budoucí infocentrum pro návštěvníky...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...