Sněžka v inverzním počasí při pohledu od Žižkovy boudy (17. 12. 2019) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na první vrstvě mokrého sněhu už v krkonošských svazích hrozí laviny

  • 1
V Krkonoších platí po nedávném mírném sněžení první stupeň lavinového nebezpečí. S nahromaděným mokrým sněhem hrozí klouzavé laviny. Nejnižší stupeň z pětimístné mezinárodní stupnice vyhlásili horští záchranáři už v pondělí. Bude zřejmě platit i pro další dny.

Podle horských záchranářů je momentálně na Krkonoších v hřebenových partiích od 10 do 20 centimetrů sněhu. Větší množství se ukládalo na závětrných svazích a ve žlebech.

„Sněhová pokrývka je vlhká až mokrá, v nižších polohách hor je podmáčená. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé. Uvolnění laviny je možné při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu,“ uvádí v lavinové předpovědi Robert Dlouhý.

V sedm hodin byla teplota na Luční boudě ve 1415 metrech nad mořem jeden stupeň Celsia, bylo zataženo s dohledností do deseti kilometrů a beze srážek. Na hřebeni tam leží kolem deseti centimetrů mokrého sněhu, poslední připadl začátkem týdne. Vítr foukal o rychlosti 54 kilometrů za hodinu.

„Je možnost samovolného uvolnění malých nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ poznamenává záchranář.

Na horských túrách návštěvníkům nehrozí nebezpečí, ale zvýšené opatrnosti je potřeba ve svazích se sklonem nad 40 stupňů.

Výstraha na nízký stupeň lavinového nebezpečí platí i na polské části Krkonoš, tamní záchranáři ráno varovali, že místy mohou být stezky pokryté ledem.

Na Sněžce ráno foukal vítr o rychlosti kolem 70 kilometrů za hodinu. Kvůli tomu opět nejezdí druhý úsek lanovky z Růžové hory na Sněžku, kabinky mohou na trasu jen do rychlosti větru 60 km/hod.

Meteorologové předpovídají na horách v pátek větrné počasí, místy s nárazy od 55 do 70 km/hod., na hřebenech od 70 do 110 km/hod, avšak večer bude vítr od západu slábnout.

Teploty budou i na horách přes den poměrně vysoké, nejvyšší denní dosáhnou od 7 do 10 stupňů Celsia, v mlze a při nízké oblačnosti kolem tří stupňů. Sobota zřejmě přinese občasný déšť, v polohách nad 1 200 metrů nad mořem může padat déšť se sněhem a sníh. Nejvyšší denní teploty budou od 1 do 4 stupňů Celsia.

Padají i desítky lavin ročně, výjimečně si vyberou i oběti

Lavinové nebezpečí o síle prvního stupně horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé 16. prosince. 

Lavinovými svahy v Krkonoších jsou Kotelní a Studniční jámy, Údolí Bílého Labe, Labský, Obří, Modrý a Dlouhý důl a také svahy na polské straně pohoří, třeba severní svahy Vysokého kola. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý lavinový stupeň.

V Krkonoších spadnou každoročně až desítky menších lavin. Loni v únoru lavina zčásti zavalila jednačtyřicetiletého muže v Hrazeném dole na začátku jižního úbočí Kozích hřbetů. Loni v lednu se utrhla lavina v délce 170 metrů v Dlouhém dole mezi Špindlerovým Mlýnem a Pecí pod Sněžkou.

Poslední obětí laviny se v Krkonoších stal 5. února 2015 při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním zahynula pod lavinou v Krkonoších šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal koncem prosince 2008 v takzvané Červinkově muldě.

Jedna z nejdelších lavin v novodobé historii Krkonoš spadla v únoru 2015 do Modrého dolu. Masa sněhu zasáhla plochu 20 hektarů, na délku měřila 1 106 metrů, délka odtrhu byla 506 metrů, výška sněhu v místě odtrhu byla od 0,5 do 2,45 metru a obvod laviniště měřil 3,3 kilometru.