Hájovna nemusí být na odpis, reaguje Hradec na velkou vlnu protestů

  9:00aktualizováno  9:00
Přestože hradecké zastupitelstvo v úterý nevyslyšelo návrhy na přerušení příprav kontroverzního výukového centra na místě staré hájovny v městských lesích, město přece jenom dříve neústupný postoj mírní. Připouští, že demolice není nezbytná.

Hradeckou hájovnu podporují i držitelé Českých lvů: herec Ondřej Malý a režisérka Silvie Dymáková (23.1.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ještě před několika dny se zdálo, že navzdory více než 2 700 podpisům pod peticí je záchrana hájovny U Dvou šraňků z kategorie sci-fi. Teď však hradecká radnice připustila, že možnost na zachování stavení z 19. století tu přece jenom existuje.

Fotogalerie

Do hry se totiž vrací jeden z návrhů, který radnice držela pod pokličkou, když ukázala pouze plán na stavbu velkého výukového centra ve tvaru kruhu na místě ohrožené hájenky (více o záměru čtěte zde). Podle jednoho z konceptů je ale možné hájovnu opravit a edukační středisko v menším měřítku postavit vedle ní.

„Město má k dispozici různé varianty střediska z doby, kdy jsme vyhodnocovali různá pro a proti. Teď to vypadá, že se k těmto variantám vrací a zřejmě přemýšlí o nové strategii. Žádné nové zadání jsem ale zatím nedostal,“ řekl autor projektu lesního centra architekt Pavel Zadrobílek, který se podílel na zdařilých návrzích na revitalizaci Benešovy třídy (více čtěte zde) nebo rekonstrukce Šimkových sadů.

Půlhodinová debata o hájovně nebyla zdaleka poslední

„Je to jedna z možností, určitě o tom budeme diskutovat,“ potvrdila náměstkyně hradeckého primátora Romana Lišková, ale současně připomněla, že centrum na místě hájovny je ekonomicky nejvýhodnější variantou, protože o úhradu většiny nákladů by se postaraly evropské dotace.

„Snahu o určité ústupky jsem zaznamenal, ale stejně tomu moc nevěřím. Samozřejmě doufáme, že se to konečně posune správným směrem,“ uvedl zakladatel internetové petice Lukáš Kocián, jenž vystoupil i před hradeckými zastupiteli. „Je potřeba ustavit komisi, která posoudí, zda je tato lokalita vhodná,“ zdůraznil.

Jeho myšlenku se vzápětí pokusil prosadit zastupitel Martin Hanousek, který navrhl nejen zřídit tuto pracovní skupinu, ale i zastavit přípravu stavby nového centra a odvolat výpověď pro současného nájemníka staré hájovny. Kolem projektu se strhla téměř půlhodinová debata, avšak zastupitelstvo jeho návrhy nakonec do jednoho nevyslyšelo.

„Je to velice nepovedený a nepřipravený projekt, který vyvolává mnoho otázek již od doby svého vzniku,“ argumentoval Hanousek. Atmosféru se pokusil zklidnit primátor Zdeněk Fink: „Všichni máme stejný cíl: aby bylo v lese centrum lesní pedagogiky a také aby to město udělalo ekonomicky výhodně a bylo to funkční. Nová usnesení k tomu vůbec nepotřebujeme.“ I po ukončení závěrečné diskuse však bylo zřejmé, že téma hájenka bude na radnici dál rezonovat.

„Odmítavá reakce nás nepřekvapila“

Otevřený dopis zastupitelům zaslal v úterý rovněž Kruh pro občanskou společnost (KOS), který v šesti bodech shrnul své nejzásadnější připomínky a stavbu je v krajním případě připravený i blokovat.

„Pokud město společně s městskými lesy nepřehodnotí výběr lokality a neupustí od výstavby nadstandardní novostavby bytu, což jsou naše dvě nejzásadnější výtky, je spolek připraven stavbě bránit ve správních řízeních,“ píše zastupitelům člen spolku Aleš Dohnal.

Případný výběr vhodnější lokality pro kruhové centrum s přezdívkou UFO však může přinést zdržení a s tím spojené riziko ztráty nároku na dotaci. „Kdyby se město rozhodlo o jiném umístění, musí se kromě důvodů architektonických nebo urbanistických zpracovat například napojení na inženýrské sítě, zkrátka připravit novou rozsáhlou dokumentaci k územnímu řízení,“ vysvětluje architekt Zadrobílek.

Odmítavá reakce části obyvatel města ho prý nepřekvapila: „Když jsme vyhodnocovali všechny možné varianty, v případě aktuálního návrhu se skutečně objevilo i riziko možného nesouhlasu veřejnosti.“

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

POHLED: Vynášel Erat doma koš? Nebo čím si zasloužil snížit trest?

Brněnští hokejisté Zbyněk Michálek (vlevo) a Martin Erat útočí na branku Zlína.

V pondělí měl ještě coby „trestanec“ sedět na tribuně a do samotného play off naskočit až v úterý. Až ve druhém zápase...

Na Trutnovsku se auto střetlo s motorkářem. Ten na místě zemřel

Mezi Rozsečí a Hodonínem na Blanensku zemřel motocyklista, čelně se srazil s...

K tragické dopravní nehodě v neděli odpoledne vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Řidička osobního auta vjela v...

Další z rubriky

Ze zapálení zámku i autobazaru policie viní šest lidí, motiv nejasný

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Policie zatkla šest lidí, které podezírá ze založení požárů v autobazaru u Humpolce a na zámku v Horním Maršově na...

Odvolací soud zrušil exmanželům doživotí za vraždy, dostali 30 a 28 let

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vrchní soud zrušil doživotní tresty nad bývalými manžely Janákovými, kteří mimo jiné chladnokrevně popravili sběratele...

Adršpach bude vybírat u skal stokorunu za parkující auto, osadí závory

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Nepovedený loňský experiment s bezplatným parkováním před atraktivním skalním městem v Adršpachu na Náchodsku končí....

Najdete na iDNES.cz