Záchranáři zasahovali v zábavním parku v Kozelkově ulici v Chlumci nad...

Záchranáři zasahovali v zábavním parku v Kozelkově ulici v Chlumci nad Cidlinou, kde spadl nafukovací hrad a zranil děti (26. 8. 2020). | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Opatření zpřísníme, říká po nehodě se skákacím hradem šéf zábavního parku

  • 6
Policisté vyšetřují středeční nehodu v zábavním Fajnparku u Chlumce nad Cidlinou jako možné ublížení na zdraví z nedbalosti. Silný vítr tam převrátil nafukovací skákací hrad, utržená atrakce zranila šest dětí a jednoho dospělého. Provozovatel areálu chce zpřísnit bezpečnostní opatření.

Velký skákací hrad se v zábavním parku převrátil ve středu krátce před půl jednou odpoledne a zranil celkem sedm lidí. Šest dětí ve věku od 3 do 17 let skončilo v hradecké fakultní nemocnici.

Vrtulník přepravil do nemocnice tříletého chlapce s těžším zraněním hlavy, ostatní děti utrpěly středně těžká a lehčí poranění, například zlomeniny končetin a oděrky. Ve středu odpoledne byly čtyři děti z nemocnice propuštěny domů, dvě tam musely zůstat, obě ve stabilizovaném stavu.

„Událost v současné době prošetřujeme jako možné ublížení na zdraví z nedbalosti, přičemž budeme za pomoci odborníků též zkoumat všechny skutečnosti, které k události vedly a rovněž i míru případného zjištěného protiprávního jednání,“ uvedla mluvčí policie Eva Prachařová. Dodala, že policie zatím nikoho trestně nestíhá.

Bezpečnostní opatření se zpřísní

Jednatel Fajnparku Roman Švec tvrdí, že atrakce byla připevněná podle předpisů. V době, kdy se skákací hrad utrhl, zaměstnanci zábavního parku všechny nafukovací atrakce zavírali právě z důvodu sílícího větru.

Hrad, který se převrátil, byl čtvrtou a poslední atrakcí, kterou měl pověřený člen personálu kvůli větru vypnout. Už to ale nestihl.

„Za silného větru atrakce vypínáme. Nehoda se stala bohužel v době, kdy člověk, který to měl na starost, už atrakce vypínal. Dvě už byly vyfouknuté, třetí byl bungee jumping, který právě zastavoval, když zavál ten silný vítr a čtvrtou atrakci v pořadí utrhl,“ popsal Švec.

Dodal, že každý rok na všech atrakcích probíhají běžné revize. Sílu ani rychlost větru ale zaměstnanci neměří. Nyní má provozovatel v plánu nastavená bezpečnostní opatření zpřísnit.

„Přitvrdíme, nad rámec. Určitě uděláme protivětrné bariéry,“ reagoval jednatel Fajnparku.

V době zborcení atrakce bylo v areálu podle něj asi tisíc lidí. Po nehodě se zábavní park zavřel, nyní už je zase v provozu s výjimkou poškozené atrakce.

Podobnou nehodu v Praze policie odložila

Podobná nehoda se stala také před dvěma lety v Praze, kde při Václavské pouti ve Stodůlkách těžce zranil skákací hrad devětadvacetiletou ženu. Policisté případ vyšetřovali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

„Z prověřování policejního orgánu a ze znaleckého posudku vyplynulo, že ze strany provozovatele atrakce nebyly porušeny žádné předpisy a bezpečnostní opatření,“ řekl tehdy mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Za pád skákacího hradu podle něj mohl silný vítr, který nemohl nikdo ovlivnit. Trestný čin nikdo nespáchal, policie proto případ odložila.

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz