Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Střelák v Hradci neprodáme, tvrdí ČSSD navzdory existenčním potížím

  6:54
Čtyři roky šetření čekají po volebním propadáku sociální demokracii. Spořit musí i v Královéhradeckém kraji. Otevřeny jsou personální otázky, přijde o svůj dům v Rychnově nad Kněžnou, naopak prodej Kulturního domu Střelnice v Hradci Králové údajně nehrozí.

Kulturní dům Střelnice v Hradci Králové. | foto: MAFRA

Kromě rezignace dosavadního předsedy Jana Hamáčka bude hlavním tématem pondělní schůzky předsednictva právě ekonomická situace a nutnost drastických opatření. 

Vždyť ČSSD v příštích čtyřech letech přijde o více než 66 milionů korun z příjmů od státu. V tomto volebním období získá jen 62,6 milionu oproti 130,8 milionu z končícího období.

Jisté je, že strana by se případným prodejem Střelnice významně ekonomicky zaléčila. Čtyřpodlažní blok v hradeckém centru však podle krajského šéfa ČSSD a náchodského starosty Jana Birkeho není k mání. A to za žádnou cenu.

„Prodej Střelnice je absolutně vyloučen, nikdy nebyl na stole a dokud budu krajským předsedou sociální demokracie, zkrátka to nedovolím. Nikdy jsme ani nezjišťovali, jakou má dům hodnotu, protože když děláte odhad ceny, již můžete vytvářet spekulaci, že dochází k prodeji. A to je naprosto vyloučeno,“ kategoricky prohlašuje Birke. 

Na Střeláku byl zvolen Zeman

Podle něj by se měl dít pravý opak, totiž zvelebování klíčové nemovitosti. Právě na Střelnici byl 28. února 1993 předsedou tehdy rozhádané a skomírající partaje zvolen Miloš Zeman, který nastartoval úspěšnou oranžovou éru. 

Birke má k Zemanovi velmi blízko, prodej Střelnice však vylučuje i z pragmatického hlediska: 

„Mám poměrně bohaté zkušenosti. Když jsem přebíral Náchod po 20leté vládě pravice, bylo město zadlužené až po strop. Nejsem příznivcem rozprodávání majetku, naopak jej spíš schraňuji. Výtěžek z prodeje budovy v Rychnově by se každopádně měl reinvestovat do stávajících budov, konkrétně do Střelnice. Musíme ji přiblížit standardům 21. století a udělat tu možnosti pro dlouhodobé pronájmy. To je podle mého názoru možná cesta.“

Večerka místo kinosálu

Ne prodeji Střelnice by řekl také bývalý hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, který z posledního 20. místa kandidátky ČSSD posbíral po Birkem druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů: 

„Střelnice je po Lidovém domě druhý největší objekt v majetku sociální demokracie. Už jen to je zavazující, jen se musí využívat. Ta lokalita je velmi zajímavá, ale do objektu je nutné vložit finance. Ekonomická situace je každopádně kromě renesance celé sociální demokracie zásadní.“

Hradecká Střelnice je navzdory zmiňované posvátné nedotknutelnosti spíš popelkou a svá nejlepší léta má za sebou. Ostudu určitě nedělá kultivovaná restaurace Šalanda, ale například v bývalém kinosálu je večerka a interiéry také ustrnuly v minulém století. 

Velkým tématem bylo loňské bourání sousední Dřevěnky. Na revitalizaci jediného dochovalého dřevěného kina zvaného Lido Bio z 1. poloviny 20. století sice existoval projekt, ale ekonomická kondice sociální demokracie rekonstrukci neumožnila.

Strana musí propouštět

Dalším nutným úsporným opatřením bude propouštění. „Podle mého názoru bude nutné snížit provozní náklady na minimum, a to včetně počtu zaměstnanců,“ říká místopředseda ČSSD Roman Onderka. 

Stranický aparát ČSSD ve srovnání s jinými politickými subjekty rozhodně nelze pokládat za nabubřelý, avšak bude muset ještě výrazně prořídnout.

„Personální položka je skutečně obrovská. Podle mého názoru panuje shoda, že mít tři nebo čtyři tajemníky v krajích už není možné. Strana má obrovský propad. Je otázka, zda bude stačit jeden tajemník nebo manažer na kraj, anebo zda bude spravovat dva kraje dohromady. Naše ekonomická situace není jednoduchá, ale není neřešitelná ani fatální,“ přemýšlí Birke. 

Prvním krokem ke krajské ekonomické stabilizaci a zvelebení klíčové Střelnice bude prodej nemovitosti v Rychnově nad Kněžnou naproti soudu. 

„Budova je dlouhodobě prázdná a současně nepronajímatelná. O jejím prodeji už se rozhodlo před tři čtvrtě rokem, nyní jej pouze dotáhneme do konce,“ upozorňuje Birke.

Převezmou stranu reformátoři?

Podle Birkeho však existuje ještě zásadnější problém než uvadající ekonomika strany, totiž směřování. Pondělní předsednictvo přinese nejen Hamáčkovu rezignaci, ale pravděpodobně i termín volebního sjezdu. 

Podle názoru Jiřího Štěpána by vedení mělo převzít reformní křídlo kolem bývalého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, starosty Nového Města na Moravě Michala Šmardy anebo hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. Ostatně Štěpán mezi ně názorově také zapadá a možná až trochu moc skromně podotýká, že pokud o něj bude zájem, rád pomůže.

„Přiznám se, že se trošku bojím, kdo stranu převezme. Bude to muset být člověk, před kterým je velký úkol, tedy zahrabat obrovské příkopy, které se vytvořily nejen mezi jednotlivými osobami, ale i kraji. Bude to mít strašně těžké a nemůže na to být sám. Všichni musí aspoň trochu couvnout ze svých požadavků. Každopádně, pokud máme nějaký pud sebezáchovy a toleranci, se otevírá šance, jak stranu srovnat, dát jí směr a vykročit k levicové politice,“ pokračuje Birke, jehož nadzvedla například slova o ideové spolupráci s komunisty, kteří byli rovněž vyautováni ze Sněmovny.

„Z některých výroků kolegů jsem smutný. Zaznamenal jsem i prohlášení o sloučení s komunisty. Kdyby k něčemu takovému mělo dojít, na rovinu říkám, že to bude beze mě. Rezignaci předsedy strany Jana Hamáčka rozumím a respektuji to. Trochu mě jen mrzí, že se k němu nepřidali ostatní členové vedení. Ale třeba to udělají už v pondělí. Situace je skutečně velmi velmi vážná. Nejde o jedince, ale o starou dámu. Buď ji někdo zachrání, anebo to skutečně nedopadne dobře,“ zdůrazňuje Birke.

Návrat do komunálu

Dalším rekonstrukčním úkolem pro Birkeho budou komunální volby na podzim 2022. On sám se rozhodl pro obhajobu postu starosty v Náchodě.

Dalšími sociálnědemokratickými městy jsou například Kopidlno nebo Meziměstí, na druhou stranu v některých velkých městech ČSSD z komunální politiky vypadla.

„Stalo se to nejen v Hradci Králové, ale i v Jičíně, Trutnově nebo v Rychnově, kde jsme ani nepostavili kandidátku. To jsou záležitosti, které mne nesmírně mrzí. V Hradci nás čeká debata o novém lídrovi. Pokud bude mít chuť Jiří Štěpán, určitě jej beru všemi deseti, přestože jsem s ním o tom ještě nemluvil,“ konstatuje Birke.

Štěpán hradeckou kandidaturu nevylučuje. Přednější je však podle něj stabilizace značně otřesené strany.

  • Nejčtenější

Parkoviště pod Šerlichem byla o víkendu plná, policie obracela řidiče

Oba víkendové dny byla plná parkoviště na Šerlichu v Orlických horách do devíti hodin dopoledne. Policisté pak museli...

Řidič autobusu napomenul hlučné děti, jejich otec mu uštědřil ránu pěstí

Před soudem skončí incident, který se loni v říjnu odehrál v linkovém autobusu na Náchodsku. Šoféra vozu tam za jízdy...

Řidič zahynul u čerstvého pomníčku, zatáčka dostane lepší značení

V nenápadné zatáčce na silnici třetí třídy u Kosiček na Královéhradecku vyhasly v posledních měsících už dva lidské...

Kdo má zbraň, je špatný, stěžuje si puškař na přílišnou byrokracii

Čtvrt století vyrábí puškař Miloš Skrbek repliky historických zbraní. Jeho řemeslo však znesnadňují byrokracie a nová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Průlet zářícího bolidu atmosférou zachytila kamera v Krkonoších

Bolid, tedy velmi jasný meteor, spatřilo ve středu po 18. hodině díky jasné obloze hodně lidí. Mnozí své pozorování...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Pelikáni musí mít pocit, že vyhráli. A tak k nim ošetřovatel vchází s helmou

V Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem se právě líhnou malí pelikáni. Aby byl odchov úspěšný, ošetřovatelé pečují o...

Parkoviště pod Šerlichem byla o víkendu plná, policie obracela řidiče

Oba víkendové dny byla plná parkoviště na Šerlichu v Orlických horách do devíti hodin dopoledne. Policisté pak museli...

Škola Sion se dohodla s Hradcem, že v budově zůstane déle. Zaplatí penále

Stěhování soukromé základní školy Sion v Hradci Králové se odkládá, i když jí na začátku ledna vypršela nájemní smlouva...

Na plánované sjezdovce v Hradci našli ochránci sto let nezvěstného motýla

V Hradci Králové se znovu rozhořel boj o svah Rozárka. Ochránci by území chtěli nechat přírodě, protože v lokalitě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...