Vladimír Růžička

Vladimír Růžička | foto: Michal Šula, MAFRA

Peníze za děti? Pro Růžičku běžná praxe, tvrdí další rodiče

  • 785
Miroslav Palaščák už není jediným mužem, který obvinil Vladimíra Růžičku z domlouvání angažmá mladých hokejistů za peníze. Radiožurnál přinesl svědectví dalších rodičů, kteří od někdejšího šéfa Slavie a nynějšího kouče národního mužstva údajně zažili podobné jednání. Šéf svazu Tomáš Král kvůli tomu na středu svolal mimořádné zasedání výkonného výboru.

Celou aféru odstartoval před mistrovstvím světa Miroslav Palaščák, otec mladého juniora, který si nahrál skrytou kamerou rozhovor s Vladimírem Růžičkou. Z něj vyplývá, že věnoval někdejšímu trenérovi a generálnímu manažerovi Slavie půl milionu korun jako „všimné“ za to, aby se o jeho syna postaral.

S podobným obviněním byl dlouho sám, pouze šeptem se hovořilo o tom, že šlo o běžnou praxi. Teď to potvrdili i další rodiče mladých hráčů, kteří promluvili prostřednictvím stanice Radiožurnál.

„Synovi byla nabídnuta smlouva v hodnotě pět tisíc korun s tím, že účast v družstvu mužů není podmíněná jenom hokejovou dovedností, ale zároveň také vztahem ke Slavii, který by se měl projevit nějakým peněžním darem, který bychom měli předat panu Růžičkovi. Bylo to 300 tisíc korun,“ řekla stanici paní Jana, kterou měl kontaktovat Růžičkův prostředník v době, kdy měl syn dostat v Edenu profesionální smlouvu. Sama však takovými prostředky nedisponovala, takže zaplatit odmítla.

Růžička ani jeho přítel Jiří Mouček, který měl peníze od rodičů vybírat, se k celé záležitosti na doporučení svého advokáta už několik týdnů nevyjadřují.

Trenérův právní zástupce Vít Kučera obvinění, která zazněla v Radiožurnálu, důrazně odmítl. „Pan Růžička se nikdy nedopustil ničeho nezákonného a všem nařčením se bude aktivně bránit. Aktuální vývoj situace okolo pana Růžičky vnímáme jako pokračování cíleně vedené kampaně směřující k poškození jeho dobrého jména,“ uvedl pro ČTK Kučera.

„Na zveřejněná anonymní tvrzení bohužel není možné jakkoliv reagovat, nicméně neexistuje a ani nemůže existovat jakýkoliv důkaz, který by uvedené informace dokládal,“ navázal Kučera. „Je však nutné zdůraznit, že pan Růžička jako sportovní manažer standardně diskutoval o klubových financích spojených s přestupy hráčů či jejich oficiálním výchovným, avšak vždy v souladu s obecně závaznými právními předpisy i regulemi hokejového svazu.“

Rodičů, které Radiožurnál cituje, je však víc. „Říkal mi pan Mouček, že by mu sehnal místo v Mostě, že by mu to Růžička zařídil, když dám 150 tisíc,“ tvrdil další z nich, Josef Ptáčník. Ani on nakonec potřebné finance nedal dohromady, a tak angažmá jeho syna po prvním zápase skončilo.

Paní Jarmila zase hovořila o tom, že za sto tisíc korun nabízel Růžička angažmá pro jejího syna v Brně, které tehdy hrálo druhou nejvyšší soutěž.

Mělo by vedení hokejového svazu odvolat Vladimíra Růžičku z funkce trenéra národního týmu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 12. června 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 7085
NE 870

Růžička, někdejší hvězdný útočník a kapitán olympijských vítězů z Nagana, byl úspěšným trenérem a generálním manažerem Slavie až do loňského léta, kdy se s jejím současným vedením rozešel.

Od jara 2014 vede národní tým, s nímž skončil na mistrovství světa dvakrát za sebou čtvrtý: loni v Minsku, letos v Praze. Po květnovém šampionátu podepsal desetiletou smlouvu s Chomutovem, kde hraje jeho syn Vladimír.

V reakci na posun v celé kauze svolal šéf hokejového svazu Tomáš Král na středu do Prahy zasedání výkonného výboru. Ten má pravomoc odvolávat a jmenovat reprezentační trenéry. Král však dosud stál pevně za Růžičkou.

Kauzu v dubnu odstartovalo zveřejnění nahrávky na internetu: