Johan Harju si vyzkoušel i KHL v dresu Jokeritu Helsinki. | foto: Profimedia.cz

Severské pravidlo: Chceš reprezentovat? Tak do Kontinentální ligy nesmíš

  • 72
Jasné stanovisko vydaly hokejové federace Švédska a Finska. Hráči, kteří budou v příští sezoně hrát v Rusku, nedostanou pozvánku do národního týmu. Tre Kronor zároveň nenominují ani na nadcházející světový šampionát ty, již se účastnili nedávno skončeného play off Kontinentální ligy.

Razantní krok souvisí se stále probíhající invazí ruských vojsk, které ve druhé polovině února napadly Ukrajinu. Následoval odliv zahraničních hokejistů z KHL a dá se předpokládat, že tento trend bude i pokračovat.

Jenže ne každý cizinec měl okamžitě jasno, třeba český gólman Šimon Hrubec o odchodu z Omsku před vyřazovacími boji příliš neuvažoval. „Zklamal bych, kdybych zmizel,“ hlásil poté, co Avangardu skončila sezona.

Zklamal bych, kdybych zmizel. Brankář Hrubec a odchod z KHL

A třeba slovenský bek Michal Čajkovský odmítl pozvánku na mistrovství světa a opustil přípravu, aby náhodou nepřišel o smlouvu s Novosibirskem. Ruský klub mu totiž oznámil, že mu neprodlouží kontrakt, pokud by se na turnaji zranil.

Švédové a Finové se zatím z evropských hokejových velmocí ukazují jako největší odpůrci ruského počínání. Jako první začali Kontinentální ligu opouštět, přestože kvůli tomu přišli o spoustu peněz.

Vhazování v podání českého reprezentanta Vladimíra Sobotky (vpravo) a Švéda Lucase Wallmarka.

„Moje noha už do Ruska nikdy nevkročí! Všechno se změnilo, už jsem nebyl ten starý dobrý Lucas. Nemohl jsem ani spát, nechtěl jsem toho být součástí,“ čílil se švédský útočník Lucas Wallmark, který zmizel z CSKA Moskva.

Reakce sportu na válku na Ukrajině

Zatímco Rusové se momentálně radují ze dvou vítězství v přátelských duelech nad spřáteleným Běloruskem, Švédové a Finové se chystají na světový šampionát.

„Finský hokej má jasný postoj. Ti, kteří budou v dalším ročníku působit v ruských soutěžích, si za národní tým nezahrají,“ píše se v oficiálním stanovisku federace, která bude za necelé dva týdny hostit hokejový svátek v Helsinkách a v Tampere.

Právě i pořádající zemi zkomplikoval válečný konflikt přípravy poměrně výrazně. Kvůli ruským majitelům se nebude hrát ve známé Hartwall Areně, kterou nahradí skromnější Helsinki Ice Hall. 

Jokerit se zase rozhodl jako vůbec první opustit KHL a v příští sezoně nebude hrát žádnou soutěž. Poté má celek z finské metropole v plánu zažádat o návrat do domácí nejvyšší soutěže, kterou opustil před osmi lety.

Od tuzemského hokejového svazu zatím pravidlo ohledně zákazu reprezentování hráčům z Kontinentální ligy nepřišlo. Na dotaz, zda se podobné kroky v českém prostředí chystají, odpověděl svazový mluvčí Zdeněk Zikmund. 

„Na posledním výkonném výboru se o tom nemluvilo, další postup nemohu předjímat. Mezi sportovními svazy patříme v této oblasti k nejaktivnějším, ať už jde o okamžité ukončení kontaktů s Ruskem nebo o pomoc mladým ukrajinským hokejistům. Jednotlivá opatření však směřovala vůči ruské federaci a reprezentacím státu, který je v konfliktu agresorem, nikoli vůči jednotlivcům,“ uvedl pro iDNES.cz.

Dá se však čekat, že většina Čechů se už do Ruska nevrátí. „Jestli si dovedu představit, že bych pokračoval v KHL? Momentálně ne,“ prohlásil Jakub Jeřábek, v uplynulém ročníku obránce Spartaku Moskva.

Turbulentní sezona v KHL. Všichni od nás dali ruce pryč, mrzí Jeřábka

Před pár dny mimochodem Kontinentální liga vyvrcholila. V dresu CSKA křepčili na ledě s pohárem dva Švédové: náhradní gólman Adam Reideborn a bek Klas Dahlbeck. Na straně poražených z Magnitogorsku smutnil jejich krajan Linus Videll.

Ani jeden se na světový šampionát ve žlutomodrém dresu se třemi korunkami na prsou s jistotou nepodívá.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.