Šampionát mimo Prahu, nebo v roce 2004?

P r a h a - Jako obelhaný se cítí předseda hokejového svazu Karel Gut, neboť výstavba víceúčelové haly nutné pro uspořádání MS v roce 2003 je stále více nejistá. Pokud finská investiční společnost Multi-Areena a TJ Bohemians, které budou klíčové pozemky na Hagiboru od 1. července 2001 patřit, nepřijmou do konce října podmínky svazu, od pořádání MS v Praze se ustoupí. Svaz by zápasy přeložil mimo hlavní město nebo by šampionát přesunul na rok 2004. "Nedojde-li ke shodě, jdeme od toho pryč," tvrdí rezolutně Gut. Spornou otázkou je vlastnictví pozemků pod halou a pronájem kanceláří hokejovému svazu.

Svaz se odvolává na původní dohodu s TJ Bohemians a společností Multi-Areena, které byl přítomen i pražský primátor Jan Kasl a vládní zmocněnec Ladislav Malý. Tam se dohodlo, že svaz získá pozemek pod halou za symbolický poplatek 1 korunu a také kanceláře za tutéž cenu. Při předvčerejším jednání s předsedou svazu přednesla Multi-Areena pět bodů, ovšem zajištění kancelářských prostor v nich chybí. Tuto záležitost by měla řešit speciální smlouva, v níž by měl svaz zajištěno pouze přednostní jednání.

"S tím absolutně nemůžeme souhlasit. Na něčem jsme se dohodli, a to by mělo platit. Jako svědci u toho byli pánové Malý a Kasl. Pokud jejich přítomnost nic neznamená, tak něco není v pořádku. Celé nynější jednání je jedna lež za druhou," rozhořčuje se Gut. Výkonný výbor hokejového svazu se proto včera usnesl na následujícím: Pokud TJ Bohemians a Multi-Areena do konce října nesplní podmínky svazu, MS se v roce 2003 v Praze neuskuteční. Zároveň svaz s vršovickou jednotou přerušil jednání o výstavbě haly.

Jako náhradní alternativu svaz předkládá přeložení šampionátu mimo Prahu, uvažuje se o Pardubicích (tam bude stadion rekonstruován pro potřeby juniorského MS 2002), Plzni, Ostravě a Českých Budějovicích. Další možností je, že se konání MS přesune na rok 2004 a mezitím se postaví víceúčelová hala v jiné pražské lokalitě, například na Maninách. Proto již v pátek by se měl Gut setkat s vládním zmocněncem Ladislavem Malým.

Situace okolo výstavby haly se změnila v průběhu září, kdy TJ Bohemians začala vyjednávat s finskou firmou Multi-Areena, ačkoli dříve se dohodla se svazem a vládním zmocněncem na americké společnosti StadiVarios.

Zástupci TJ Bohemians, kteří mají státní pozemek na Hagiboru v trvalém nájmu, totiž zjistili, že od 1. července 2001 jim budou pozemky patřit. Praví se tak v novele občanského zákoníku, na základě které tělovýchovné jednoty získají do osobního majetku statní pozemky, jež mají v trvalém užívání."Je to špatný zákon. Poslanci si tenkrát vůbec neuvědomili, co schvalují. Je to vlastně návod, jak se dostat ke státním pozemkům," hořekuje Gut.

Svaz tedy v současné době nemá možnost, jak TJ Bohemians vnutit svou představu. Pražská jednota totiž může vést jednání sama, neboť bude vlastníkem pozemků. "Bohemians má všechny trumfy v rukou, my jenom apelujeme na původní sliby," vysvětluje Gut.

Může tedy dojít k absurdní situaci, že TJ Bohemians a Multi-Areena halu na Hagiboru postaví, ale svaz o ní nebude mít zájem. "Mohou si stavět, co chtějí. Ale my tam hrát nebudeme. Trváme na splnění našich podmínek. Kanceláře nám byly slíbeny za symbolickou cenu, takhle z toho mohou být za pár let miliony korun," tvrdí předseda svazu.

Situace v českém hokeji zneklidňuje i Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF), která v listopadu svolala do Prahy své zasedání. V té době by už chtěla mít zprávy o tom, jak se pokročilo ve výstavbě haly. "My jsme jim totiž novou halu slíbili," říká Gut. Sám není schopen předpovědět, jak se IIHF zachová, pokud nedojde k shodě mezi svazem, Multi-Areenou a TJ Bohemians. "To vážně netuším."