Rusové po střeleckých hodech porazili Švédsko a vyhráli Baltiku

P r a h a - Ruští hokejisté přestříleli v posledním zápase Baltika Cupu Švédsko 7:5 a stali se vítězi třetího turnaje Euro Hockey Tour. Na druhém místě skončila česká reprezentace, která jako jediná Rusům dokázala vzdorovat a po skvělém výkonu uhrála remízu 1:1. Závěrečný duel rozhodoval český sudí Jiří Balej, ale postihly ho srdeční problémy a na doporučení lékařů se po první třetině na led nevrátil.

Role hlavního rozhodčího se ujal Rus Zajcev a reakce švédských borců naznačovaly, že se stylem rozhodování nejsou vůbec spokojeni.

Již ve čtvrté minutě ukončil dvouzápasovou neprůstřelnost švédského brankáře Lundströma po 19 sekundách přesilovky Charitonov a odstartoval střelecké dostihy. Hned z dalšího protiútoku vyrovnal Gahn. Oba brankáři postrádali potřebné štěstí, jež je provázelo v předešlých zápasech, takže deset tisíc diváků v Lužnikách si mohlo libovat.

V úvodních minutách se dařilo více Švédům a přijatelnou jednogólovou ztrátu po první třetině zajistil teprve sekundu před sirénou Markov. V polovině druhé části vydoloval Kudašov puk z lapačky Rönnqvista, který vystřídal od druhé části Lundströma, a srovnal na 4:4.

Střelecky disponovaný Huselius dal českému týmu opět naději na turnajové vítězství, ale Petročinin a v úvodu třetí části opět Sušinskij získali znovu vedení ruským hráčům. Poté, co Rönnqvist kapituloval ještě po střele Karpova, radovali se z celkového vítězství domácí.

Výsledek:
Švédsko - Rusko 5:7 (4:3, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Gahn (Ekelund, Ahlström), 11. Mi. Johansson (Huselius, M. Tjärnqvist), 14. Huselius (Mi. Johansson), 16. Ma. Johansson (D. Tjärnqvist), 33. Huselius (Mi. Johansson) - 4. Charitonov (Prokopjev), 9. Archipov (Vlasenkov,
Dobryškin), 20. Markov (Bautin, Vlasenkov), 32. A. Kudašov (Sušinskij), 39. Petročinin (Šargorodskij, A. Kudašov), 42. Sušinskij (A. Kudašov, Kozněv), 52. Karpov (Šargorodskij, Sušinskij).  Rozhodčí: Balej (od 21. Zajcev) - Chimič, Kulakov
(všichni Rus.). Vyloučení: 9:5, navíc Ahlström, Franzén - Bautin 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 10.000.

Sestavy:
Švédsko: Lundström (21. Rönnqvist) - Andersson, Nord, D. Tjärnqvist, Franzén, Tärnström, Wallin, Ma. Johansson - Molin, Larsson, Sundblad - Ekelund, Gahn, Ahlström - M. Tjärnqvist, Mi. Johansson, Huselius - Nordfeldt, Bemström, Esbjörs. Trenéři: Hardy Nilsson a Ulf Weinstock.
Rusko: Podomackij - Chavanov, Markov, Petročinin, Šargorodskij, Filimonov, Bautin, Těrtyšnyj, Krasotkin - Kuvaldin, Prokopjev, Charitonov - Sušinskij, Kozněv, A. Kudašov - Vlasenkov, Archipov, Dobryškin - Gusmanov, Bec, Karpov. Trenéři:
Alexander Jakušev a Zinetula Biljaletdinov.

Další úterní zápas:
Kanada - Finsko 2:2 (1:1, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 4. Stonier (Boisvert), 51. Simpson (Savoia) - 19. Kakko (Lydman, Kapanen), 50. Hentunen (Pärssinen, Markkanen). Rozhodčí: Karabanov - Birjukov, Vasilev (všichni Rus.). Vyloučení: 8:2. Využití: 0:2. Diváci: 1100.

Sestavy:
Kanada: Ram - Hogan, Jarvis, Diduck, Johnson, Allen, Labenski, Sheptak - Ulmer, Majic, Mougenel - Gordon, Norris, Schmidt - Mehalko, Simpson, Savoia - Boisvert, Stonier.
Trenéři: Tom Renney a Mike Pelino.
Finsko: Markkanen - Kakko, Gustafsson, Niemi, Lydman, Alanko, Grönvall, Nikko, Rajamäki - Hentunen, Kapanen, Pärssinen - Kallio, Kauppila, Lehterä - Saarela, Pirnes, Vertala - Ikonen, Viitakoski.
Trenéři: Hannu Aravirta a Esko Nokelainen.

Zde najdete veškeré další informace o turnaji Baltika Cup

Finský reprezentant Esa Pirnes a kanaďan Wes Jarvis v úterním utkání Baltika Cupu