Pletka zajistil české reprezentaci remízu na Slovensku

Z v o l e n - Branka Václava Pletky ve 48. minutě utkání rozhodla o tom, že domácí hokejová reprezentace slavící sedmdesát let organizovaného hokeje na Slovensku remizovala ve Zvolenu s Českou republikou 3:3. Předchozí dva góly svěřenců trenéra Ivana Hlinky vstřelili David Moravec a Václav Král. V patnáctém měření sil bývalých federálních partnerů, kteří se při loňských devadesátinách českého hokeje rozešli v Ostravě stejným výsledkem, tak mají Slováci na svém kontě stále jen jednu výhru.

Jako ve zlém snu si musel v úvodu svého prvního reprezentačního startu připadat brankář Hudáček. Hned první dvě přímé střely na branku totiž skončily za jeho zády. Ve čtvrté
minutě, v rozmezí 29 sekund, jej překonali Sekeráš a Pohorelec. Češi přitom vstoupili do zápasu lépe a již ve 40. sekundě jel na Rybára sám Patera, ale nedal. Šance měli i Krayzel a Hlinka. V polovině třetiny již znojemského gólmana v brance Slovenska prostřelil Moravec, který zužitkoval přesnou přihrávku Patery. To již Češi hráli bez zraněného Broše, jenž musel po jednom ze soubojů před brankou odstoupit ze hry s pohmožděným ramenem.
 Trenéři Hlinka s Augustou tedy točili pouze tři centry, ale hlavním problémem jejich týmu byla špatná hra v obraně. Ve 14. minutě využil zmatku v ní Šechný a potřetí překonal Hudáčka. Českému týmu se však zásluhou Krála podařilo ještě před prvním odchodem do šaten snížit pouze na rozdíl jedné branky.
A aktivněji začali i prostřední část. Pomohl jim k tomu i faul Sekeráše a první přesilová hra zápasu. Rybár, jenž nepůsobil nejjistějším dojmem, však všechny střely pochytal, nebo alespoň vyrazil. V polovině utkání se vyznamenal jeho protějšek, když zlikvidoval čistou gólovou šanci Rajčákovi. Hudáček se vytáhl i ve 38. minutě, když po jedné z chyb Nikolova na něj jel osamocený Bartoš.
Češi se i nadále tlačili do útoku a oba brankáři si tak nemohli na nedostatek práce stěžovat. Hudáček musel zasahovat proti ojedinělým výpadům, Rybár byl naproti tomu chvílemi zavalen sprškou střel. Ujala se ale až rána z hole Pletky ve 48. minutě.
I přes šance na obou stranách však již další branka nepadla, a tak se v patnáctém vzájemném zápasu zrodila druhá remíza.

Slovensko - Česká republika 3:3 (3:2, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Sekeráš (Török), 4. Pohorelec (Šechný),
14. Šechný (Štork) - 10. Moravec (Patera), 20. V. Král (Patera),
48. Pletka (Kořínek). Rozhodčí: Karas (Pol.) - Halecký, Ištoňa
(oba SR). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 4512.

Slovensko: Rybár - Jasečko, Sekeráš, L. Čierny, Štork, Majeský, Kledrowetz, Pavlikovský, A. Novotný - Török, P. Pucher, Bartoš  - Pohorelec, Šechný, Andrašovský - Plch, Hurtaj, Uram - Rajčák, Hreus, Rampáček.
Trenéři Ján Filc a Ernest Bokroš.
Česká republika: Hudáček - Zábranský, Nikolov, M. Čech, Hanzlík, Píša, Benýšek, Tesařík, Gřegořek - Ujčík, Patera, Moravec - Špaňhel, Kořínek, Krayzel - V. Král, Piroš, J. Hlinka - Pletka, Broš, J. Kopecký.
Trenéři Ivan Hlinka, Josef Augusta a Vladimír Martinec.

Ohlasy:

Ján Filc (trenér Slovenska): "Stejně jako soupeř jsme v úvodní třetině udělali několik chyb, zejména při snaze o ofenzívu, které ale Češi naštěstí nepotrestali vícekrát. Ve druhé
třetině se již zápas uklidnil a jeho dohrání bylo otázkou zkušenosti. Na straně soupeře byla vyšší, a proto hosté vyrovnali."
Vladimír Martinec (asistent českého trenéra): "Hned v úvodu jsme udělali pár chyb a soupeř dvě ve čtvrté minutě potrestal. Jinak to ale bylo kvalitní utkání hrané s nasazení a ne nějaká exhibice. Hudáček měl velice těžkou pozici, mužstvo nezačalo koncentrovaně. Těžko se také hodnotí po prvním zápase v reprezentaci."
Vladimír Hudáček (debutant v české brance): "Při prvním gólu jsem měl smůlu, neboť se mi otočil puk v lapačce, druhý byla střela z voleje, za což jsem nemohl. Ani ve snu mě však nenapadlo, že by trenér vystřídal. Poté jsme se dostali do tlaku, otevřela se hra, což je pro brankáře výhoda, neboť má přehled. Já jsem se také rozchytal a byl v pohodě."
Pavol Rybár (gólman Slovenska): "Byl to kvalitnější zápas, než v extralize. Lépe jsem své protihráče znal, ačkoliv oni mě asi moc neznají. Největší respekt jsem měl z Patery s Moravcem, nejhůře jsem se cítil v poslední minutě, ale Moravec svoji šanci neproměnil."

Útočník Kamil Piroš nepřekonal slovenského brankáře Pavla Rybára. Z přeátelského utkání Slovensko - Česká republika 3:3 (Zvolen, 11. prosince 1999)

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.