Švédský junior Jens Looke dává gól do sítě Vitka Vaněčka v první třetině úvodního českého utkání na MS do 20 let. | foto: AP

Vránovy góly na Švédy nestačily, dvacítka opět nezvládla vstup do MS

• 152
Toronto (Od našeho spolupracovníka) - České dvacítce se stejně jako v předchozích dvou letech vstup do světového šampionátu nepovedl. Díky dvěma trefám Vrány hokejoví junioři dokázali stáhnout švédský náskok, soupeř však hlavně díky vydařené třetí části nakonec zvítězil 5:2.

Stejně jako před dvěma lety v Ufě začali čeští hokejoví reprezentanti do 20 let mistrovství světa zápasem se Švédy. První část se sice nesla ve vyrovnaném duchu, výsledkově ji však zvládl soupeř. Dva góly opory Jakuba Vrány zajistily českému mužstvu vyrovnání, jenže Švédové díky brance své hvězdy Nylandera ještě před koncem druhé části znovu vedli. Poslední třetina byla jasně v režii výběru tří korunek, který nakonec utkání jasně zvládl.

MS do 20 let

Začátek utkání byl plynulý a téměř bez přerušení, dlouho však také bez branek. O šance však nebyla nouze. Vaněček se zapotil po ataku Holströma, švédský brankář Söderström měl zase štěstí, že mladší z bratrů Kašových nezasunul kotouč za jeho záda. Později neuspěl ani Vrána nebo na druhé straně Lindblom.

Gól přinesla až první početní výhoda, kterou měli po vyloučení Špačka k dispozici seveřané a nabídnutou šancí nepohrdli. Kempe dostal na pravém kruhu spoustu prostoru a jeho chirurgicky přesná rána vymetla levý horní roh české branky.

Zatímco záběry na kostce v Air Canada Centre připomínaly poslední zlaté okamžiky českého národního týmu z let 2000 a 2001, na ledě moc důvodů k radosti nebylo.

V poslední minutě první třetiny se po špatné Klokově rozehrávce chopil kotouče Wallmark, který naservíroval šanci Löökemu, jenž nadvakrát dostal puk za Vaněčkova záda.

Ve druhé třetině na sebe vzal odpovědnost jeden z lídrů české ofenzivy Jakub Vrána. Ten dokázal Söderströma pokořit dvakrát v rozmezí osmi minut a korunoval tak zvýšenou aktivitu kouče Miroslava Přerosta. Zejména druhý gól, který pro Vránu vypracoval Ondřej Kaše za brankou, byl hodně povedený.

Jenže vyrovnané skóre nevydrželo dlouho. Komorní atmosféru, která zápas doprovázela, rozřízl po dalších 27 vteřinách Nylander. Rodilý Kanaďan a hráč draftovaný domácími Maple Leafs v druhém kole letošního draftu NHL vrátil Švédsku vedení, a fanoušci pokřikem „Go Leafs Go“ ukázali, že ho berou za svého.

Největší hvězda švédského výběru mohla plnou arénu rozburácet znovu na začátku třetí třetiny, Vaněček byl však proti. Pak ovšem přiblížil Švédy vítězství Kempe, jenž v přesilovce zaznamenal svou druhou trefu. Krátce nato vyzrál na Vaněčka svižným bekhendem také kapitán severského mužstva de la Rose, čímž stanovil konečné skóre na 5:2.

Češi tak v souboji o výhodnější pozici pro čtvrtfinále ztratili tři body. V sobotu ve 23 hodin SEČ je čeká druhý zápas na turnaji proti Švýcarům.

Česko - Švédsko 2:5

Branky a nahrávky: 24. Vrána, 31. Vrána (O. Kaše, Kämpf) - 15. Kempe (Linblom, Forsling), 20. Lööke (Wallmark), 31. Nylander (Lindblom), 46. Kempe (Holmström, Lindblom), 48. de la Rose (Blidh, Forsling). Rozhodčí: Baluška (SR), Kaukokari (Fin.) - Deahen (Fr.), Ritter (USA). Vyloučení: 5:4, navíc Němeček, Košťálek (oba ČR) oba 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 13.077. Třetiny: 0:2, 2:1, 0:2.

Sestava Česka: Vaněček - Klok, Němeček, Štencel, Ščotka, Košťálek, Mašín - Vrána, Kämpf, O. Kaše - Pastrňák, Mandát, D. Kubalík - D. Kaše, Zacha, Zdráhal - Marek Růžička, Špaček, Gorčík. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Pavel Trnka.

Další výsledky MS do 20 let

Skupina A (Montreal):
Finsko - USA 1:2 po sam. náj.
Branky a nahrávky: 2. Rantanen - 14. Tuch (Eichel, Deangelo), rozhodující nájezd de Leo. Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Olenin - Lazarev (Rus.), Mills (Kan.) Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 8006. Třetiny: 1:1, 0:0, 0:0 - 0:0.

Kanada - Slovensko 8:0
Branky a nahrávky:
5. Fabbri (Duclair, S. Reinhart), 9. Duclair (M. Domi), 10. Fabbri (Petan, Bowey), 27. Paul (Crouse, Virtanen), 32. Point (Fabbri, Petan), 37. M. Domi (Bowey, S. Reinhart), 38. Petan (Fabbri, Hicketts), 57. Virtanen (Point). Vyloučení: 3:3, navíc Koyš (SR) 10 min. Bez využití. Rozhodčí: Patafie (USA), Vinneborg (Švéd.) - Lhotský (ČR), Wüst (Švýc.). Diváci: 14 142. Třetiny: 3:0, 4:0, 1:0.

Skupina B (Toronto):

Dánsko - Rusko 2:3 po sam. náj.
Branky a nahrávky: 14. Bjorkstrand (Larsen, Asperup), 16. Ehlers (Bjorkstrand, Larsen) - 40. Goldobin (Provorov, Valijev), 48. Mamin (Šarov, Brjukvin), rozhodující nájezd Tolčinskij. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Brüggemann (Něm.) - Browne (Kan.), Pesonen (Fin.). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. Diváci: 12.412. Třetiny: 2:0, 0:1, 0:1 - 0:0.