Hokejisté Švédska se radují z titulu mistrů světa v kategorii do 20 let, který

Hokejisté Švédska se radují z titulu mistrů světa v kategorii do 20 let, který získali po dlouhých 31 letech. | foto: Reuters

Mladí Švédové udolali hokejisty Ruska a po jednatřiceti letech slaví titul

• 51
Hokejisté Švédska vyhráli po 31 letech šampionát hráčů do 20 let. V nesmírně dramatickém finále zdolali v Calgary tým Ruska 1:0 v prodloužení. Jediný gól zápasu dal v 71. minutě útočník Mika Zibanejad. Bronz patří po výhře 4:0 nad Finskem domácím Kanaďanům.

Smutným hrdinou finále byl ruský brankář Andrej Makarov, který pochytal 57 pokusů soupeře, ale nakonec prožíval se svými spoluhráči zklamání.

Trenér sborné Valerij Bragin vsadil právě na Makarova, který v semifinále proti Kanadě naskočil do hry v 55. minutě po ztrátě náskoku z 1:6 a 5:6 místo Vasilevského a pomohl k postupu do finále při závěrečném tlaku Javorových listů. Osmnáctiletý brankář týmu zámořské juniorské WHL Saskatoon Blades se odvděčil za důvěru skvělým výkonem.

Švédové měli v úvodní části velkou převahu, přestříleli soupeře v poměru 17:3, ale Makarova nepřekonali ani při Kuzněcovově vyloučení. Velká převaha Tří korunek pokračovala i ve druhé části, kdy si ruský brankář připsal 22 úspěšných zákroků, zatímco jeho protějšek Gustafsson jen jediný.

Svou šanci nevyužil Rensfeldt, sborná se ubránila i při trestech Sergejeva a Želďakova, Švédové odolali při trestu Boyce Rotevalla. Bezbrankové skóre se však neměnilo ani po dvou šancích Rakella, který nejdříve nezamířil přesně v závěru druhého dějství a na úvod třetí třetiny neuspěl po chybě Želďakova.

Rusové ale už ve třetí dvacetiminutovce byli daleko větší hrozbou pro soupeře. Při Rensfeldtově trestu v 50. minutě trefil nejproduktivnější hráč turnaj Kuzněcov levou tyč. Švédové byli nadále nebezpečnější, ale neproměnili další přesilovku a 32 vteřin před koncem základní hrací doby je zachránil Gustafsson, když po Kuzněcovově zadovce vychytal Guseva.

Naposledy ve finále mistrovství světa dvacítek nepadl gól v základní hrací době v roce 2000 ve Švédsku, kde Češi porazili Rusko 1:0 po samostatných nájezdech. I tentokrát sborná v nastavení neuspěla, když v 71. minutě po chybě v defenzivě rozhodl Zibanejad.

Kanaďané mají bronzovou náplast za pád v semifinále

Hokejisté Kanady získali na domácím mistrovství světa hráčů do dvaceti let v Calgary bronz, když v duelu o třetí místo porazili Finsko 4:0. Dvěma góly k tomu přispěl Quinton Howden, jednou se trefili Tanner Pearson a Mark Scheifele. Gólman Mark Visentin pomohl k zisku čtrnácté medaile Kanaďanů na juniorském šampionátu za sebou čistým kontem, ke kterému potřeboval 27 úspěšných zákroků.

Kanaďané, kteří na minulých turnajích byli desetkrát v řadě ve finále, nepřipustili v hale Saddledome další zklamání pro své fanoušky po semifinálové dramatické bitvě s Ruskem (5:6). Po dvou třetinách bylo za stavu 3:0 o držiteli bronzu rozhodnuto.

V polovině úvodní třetiny se Kanaďané dostali do vedení, když se v přesilovce při Pokkaově vyloučení po přihrávce Dougieho Hamiltona prosadil před brankou Pearson. Vyrovnat mohl v 16. minutě v oslabení Markus Granlund, ale v úniku Visentina nepřekonal.

Kanaďan Quinton Howden (vpravo) padá přes finského brankáře Samiho Aittokallia.
Hokejisté Kanady se radují z výhry nad Finskem a tím i ze zisku bronzu na

V druhé třetině nejdříve finského gólmana Aittokallia nepřekonali Freddie Hamilton a Beaulieu, ale ve 26. minutě náskok domácích po Pearsonově přihrávce zpoza branky zvýraznil Scheifele. Snížit mohl ve 28. minutě Pulkkinen, ale neproměnil trestné střílení nařízené za Visentinovo hození hokejky. Naopak 31 vteřin před koncem druhé části upravil Howden v další přesilovce na 3:0.

Finové, kteří naposledy získali cenný kov v podobě bronzu v roce 2006, se marně snažili ještě zápas zdramatizovat. Výsledek naopak dovršil v 58. minutě svou druhou trefou v utkání Howden.

Výsledky MS v hokeji hráčů do 20 let

FINÁLE

Švédsko - Rusko 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka a nahrávka:
71. Zibanejad (Nemeth). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Zalaski - Carlson, Murchison (všichni Kan.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 18 722.

Švédsko: Gustafsson - Klefbom, Brodin, Granberg, Nemeth, Bäckman, Claesson, Klingberg - Larsson, Sundström, Friberg - Boyce Rotevall, Nordström, Thorell - Karlsson, Zibanejad, Rakell - Collberg, F. Forsberg, Rask - Rensfeldt. Trenér: Roger Rönnberg.
Rusko: Makarov - Sergejev, Arzamascev, Antipin, Ožiganov, Želdanov, Nestěrov, Naumenkov - Apalkov, Kosov, Barbašev - Jakupov, Chochlačev, Kuzněcov - Gusev, Kučerov, Grigorenko - Kulikov, Zemčenko, Tělegin. Trenér: Valerij Bragin.

O 3. MÍSTO

Kanada - Finsko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
10. Pearson (D. Hamilton, Scheifele), 26. Scheifele (Pearson), 40. Howden (F. Hamilton, Murray), 58. Howden (Stone, F. Hamilton). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Croft - Woodworth (oba USA), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. Diváci: 18.595.

Kanada: Visentin - Gormley, D. Hamilton, Pysyk, Murray, Oleksiak, Beaulieu - Connolly, F. Hamilton, Howden - Gallagher, Schwartz, Strome - Stone, Huberdeau, Scheifele - Pearson, Bournival. Trenér: Don Hay.
Finsko: Aittokallio - Mäkinen, Hakanpää, Hovinen, Pokka, Riikola, Ristolainen - Pulkkinen, Mikael Granlund, Markus Granlund - Armia, Donskoi, Salomäki - Ruuttu, Barkov, Aaltonen - Hännikäinen, Hämäläinen, Kuronen - Paajanen. Trenér: Raimo Helminen.

Konečné pořadí: 1. Švédsko, 2. Rusko, 3. Kanada, 4. Finsko, 5. Česko, 6. Slovensko, 7. USA, 8. Švýcarsko, 9. Lotyšsko, 10. Dánsko - sestup.