Česko - Finsko | foto: ČTK

Hokejoví junioři na MS zabrali, ve druhém zápase porazili silné Finsko

• 38
Ufa (Od našeho spolupracovníka) - Česká hokejová reprezentace do dvaceti let po prohře v úvodním duelu se Švédskem na mistrovství světa v ruské Ufě poprvé vyhrála. V důležitém utkání junioři přehráli favorizované Finsko 3:1. O vítězství rozhodli dvěma góly v první třetině.

Čeští mladíci předvedli oproti prvnímu utkání úplně jiný výkon. Byli ukázněnější, důraznější a dobře bránili. Výkon celého týmu ještě podpořil brankář Patrik Bartošák, který nahradil Matěje Machovského.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Gólman Bartošák musel od prvních minut předvádět několik kvalitních zákroků. První třetina rozhodně nebyla oslavou hokeje, fanoušci v hale upřeli svoji pozornost spíše na oficiálního maskota šampionátu. Čeští reprezentanti se soustředili na hru ze zabezpečené obrany a spoléhali na rychlé protiútoky.

Jeden jim vyšel v patnácté minutě, když ho prvotřídní ranou zakončil útočník Tomáš Hyka. Puk vymetl levou šibenici Korpisalovy branky. O dvě minuty později Češi přidali druhý gól, nabídnutou přesilovou hru využil efektivní tečí Šídlíkovy střely obránce Marek Hrbas.

Před duelem hráči kladli velký důraz na disciplínu a svůj úkol v prvním dějství zvládli velmi kvalitně. Pouze jednou hráli v oslabení, v němž se bez problémů ubránili.

Do druhé třetiny nastoupili Finové jako vyměnění a dařilo se jim dostávat český výběr pod souvislý tlak. Na koně je dostala také šťastná branka Teräväinena, který poměrně lehkou střelou z prostoru kruhů překvapil gólmana Bartošáka. Postupem času však převaha Finů vyprchala a aktivitu opět přebrali čeští hokejisté.

Ve třetí třetině česká defenziva dobře odrážela finské pokusy o srovnání stavu. Tlak Suomi byl umocněn několika přesilovkami a v samotném závěru i hrou bez brankáře.

Finům to však ke srovnání nepomohlo. Češi vedení z první třetiny udrželi a čtyři sekundy před koncem zápasu ještě upravil výsledek gólem do prázdné branky útočník Dmitrij Jaškin.

Další zápas hrají Češi v neděli od 13 hodin proti Lotyšsku.

Česko - Finsko 3:1

Branky a nahrávky: 15. Hyka (Pavelka), 17. Hrbas (Šidlík, Frk), 60. Jaškin (Hertl) - 23. Teräväinen (Pokka, Lindbohm). Rozhodčí: Dumas, Patafie (oba USA) - Dussureault (Kan.), Sivov (Rus.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Třetiny: 2:0, 0:1, 1:0.

Česko: Bartošák - Musil, Hrbas, Urbanec, Šidlík, Jeník, Pavelka, Štencel - Jaškin, Hertl, Hyka - Beran, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Beránek - Koblasa, Vrána, Němec. Trenér: Miroslav Přerost.

Finsko: Korpisalo - Maatta, Ristolainen, Lindbohm (C), Pokka, Riikola, Vainio, Auvinen - Armia, Grandlund, Salomaki - Barkov, Teravainen, Lehkonen - Jarvelainen, Nykopp, Leino - Hannikainen, Salminen, Lamberg.

Úřadující mistři světa Švédové zdolali Švýcarsko 3:2 až po samostatných nájezdech, přičemž dvakrát v utkání doháněli ztrátu. V 15. minutě dostal Švýcary do vedení Antonietti, na což odpověděl v polovině druhé části v přesilovce Collberg. Za 97 sekund se také v početní výhodě trefil Künzle a v 47. minutě vyrovnal Djuse. V rozstřelu se prosadil jako jediný Rask.

Švédsko - Švýcarsko 3:2 po sam. nájezdech

Branky a nahrávky: 31. Collberg (Vikstrand, Molin), 47. Djuse (Rakell), rozhodující sam. nájezd Rask - 15. Antonietti (Martschini), 33. Künzle (Andrighetto, Martschini). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Jablukov (Něm.) - George (USA), Staňo (SR). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:1. Diváci: 2359. Třetiny: 0:1, 1:1, 1:0 - 0:0.

, pro iDNES.cz

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.