Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

Hokej hledá cestu z krize. Nabízíme zlepšováky, říká šéf hráčské asociace

  15:59
Český hokej nevzkvétá, hledá cestu z krize. Rovněž hráčská asociace navrhuje změny. Naslouchá jí někdo?

INICIÁTOR ZMĚN. Šéf hráčských odborů Marek Černošek se snaží přispět k tomu, aby hokej vybředl z krize. | foto: Profimedia.cz

Zastaralá pravidla, která přežívají na zdejších zimních stadionech, zbytečně brzdí snahu o dohánění světové špičky.

Marek Černošek, bývalý reprezentační bek a dvojnásobný mistr ligy, by z pozice šéfa hráčských odborů CAIHP rád pomohl aspoň některé odstranit. Oceňuje, že nápady, jež předkládá se svým podobně zaníceným pobočníkem Jiřím Vykoukalem, svaz i vlastníci klubů v poslední době přijímají s větší vstřícností.

Co vlastně nabízíte?
Čtvrtý rok se snažíme, aby byl hokej průhlednější, podmínky jednodušší a pro všechny stravitelnější. Svazu i Asociaci profesionálních klubů jsme třeba už před třemi lety navrhli novou verzi přestupního a registračního řádu výrazně méně zatíženou tabulkovým odstupným.

Jde o nahrazení plateb za přestup hráče beze smlouvy na výchovné hrazené pouze při prvním profesionálním přestupu?
V zásadě ano, i když věc je složitější. Ať oddíl vydělává na výborné práci s mládeží. Ale od určitého věku nebo po odehrání daného počtu zápasů ať je hráč po vypršení smlouvy volný bez náhrady. Proč by se za třicetiletého borce při pátém přestupu zase platila tabulka?

Systém je pravěký. Nicméně kluby se změnám brání, že?
Majitelé a manažeři by měli přemýšlet o tom, zda tabulkové hodnoty nejsou spíš jen virtuální peníze, které se tu točí v kruhu a nepředstavují skutečný zisk. Podle mě to tak je.

„Našemu hokeji nepomůžou cizinci, kteří se nechytili ve špičkových ligách. Jinde si ze zahraničí berou jen hvězdy.“

Potíž vězí i v tom, že se do týmů snáz prosadí průměrní cizinci, jejichž transfer vyjde levněji než angažování třeba i kvalitnějšího domácího hráče, jehož na extraligovém trhu shazuje milionová tabulková cenovka. Proč?
Takhle to u nás prostě funguje. Našemu hokeji rozhodně nepomůže příliv cizinců, kteří se nechytili ve špičkových soutěžích. Abychom si rozuměli, nemáme zavírat hranice. Konkurence na ledě je v pořádku. Ale přestupové podmínky nejsou fér. Do třetí a do čtvrté lajny si manažeři raději pořídí cizince. Přitom Švýcaři, Finové, Švédové i Němci si ze zahraničí berou jen hvězdy.

Jaká je odezva od svazu a klubů?
Malým vítězstvím a prvním pokrokem je vznik institutu „hostování bez souhlasu“. Hráče beze smlouvy, o kterého nemám zájem, pustím na hostování za danou částku – v extralize 300 tisíc korun, v první lize 60 tisíc. Kluby si na tuhle variantu zvykly. Mohl by to být první krok k zásadním změnám.

Jinak vás hokejoví generálové neberou jako partnery?
Jak kdy. Často si naše zlepšováky přisvojí někdo jiný a nemá sílu přiznat: „Ano, tyhle body jsme dali dohromady ve spolupráci s asociací.“ Nemusíme ve všem souhlasit, ale můžeme hledat kompromis.

JSME V TOM SPOLU. Marek Černošek, Pavel Pumprla a Tomáš Pešír (zleva), šéfové...

JSME V TOM SPOLU. Marek Černošek, Pavel Pumprla a Tomáš Pešír (zleva), šéfové České asociace hokejistů, České basketbalové hráčské asociace a Hráčské fotbalové unie

Co dalšího jste vymysleli?
Navrhli jsme změnu vydávání trenérských licencí. A můžu s potěšením říct, že v tomhle bodě jsme se už v podstatě dohodli se svazem.

Hodláte aktivním hokejistům ulehčit cestu na střídačku?
To ne! Nemají dostat papír za nic. Chceme je k trénování přitáhnout. Upravit systém, aby pro ně byl přístupnější. Aby se vzdělávali a zůstali v hokeji, který je potřebuje.

KOMENTÁŘ: V bublině na svazu se trable nevyřeší

Při bitvách o znění kolektivní smlouvy mezi majiteli klubů NHL a hráčskými odbory NHLPA to v zámoří vždycky srší jedovatými výroky.

Jakmile však znesvářené strany uzavřou mírovou dohodu, promění se v partnery, kteří společně ovlivňují a částečně taky řídí výnosný hokejový byznys.

Asociace se účastní navrhování a schvalování nových pravidel, s NHL pořádá Světový pohár. Hospodaří s objemným rozpočtem, hokejisté jí důvěřují.

V Česku si organizace vedená Markem Černoškem teprve získává respekt, hledá si svou pozici v branži. Její aktivity a nápady ovšem působí rozumně. Nebylo by moudré, kdyby je svaz a vlastníci ligových týmů ignorovali. Hokej pod jejich vedením není zrovna v excelentní kondici.

Kanadští i švédští bossové se v krizi na přelomu tisíciletí otevřeli dobrým myšlenkám, jež se v hnutí vyrojily. I proto jsou jejich země zpátky ve špičce.

Byla by škoda, kdyby prezident Král, šéftrenér Lener a jejich kolegové v pokusu o odvrácení zkázy nepřivítali v diskusi každý zdravý mozek a každou podnětnou myšlenku. V bublině na svazu se trable někdejší národní chlouby nevyřeší.

V čem zlepšovák spočívá?
Třeba týdenní semináře při získávání licence B se termínově přizpůsobí programu extraligy. Taky chceme, aby si hráč s určitým počtem zápasů mohl vyzkoušet koučování, a pakliže ho práce chytne, může si postupně licenci dostudovat.

Jak se ještě dá kultivovat hokej?
Svazu jsem nabízel možnost, že by na reprezentační srazy šestnáctky, sedmnáctky a osmnáctky jezdil specialista, který by kluky ve volných chvílích učil matematiku nebo angličtinu. Byl by to přínos pro ně i pro celý hokej. Všechny ostatní nároďáky to tak mají. Uvědomme si, že si vychováváme své hráče a lidi.

Uspěl jste?
Zatím ne. Přitom by jim jakákoliv škola prospěla. Musí pochopit, že po hokejovém konci je čeká odlišný život. Že za zásluhy nic nedostanou. Sejdou z očí, sejdou z mysli.

Chcete je připravit na srážku s realitou, která zasáhla například fotbalistu Davida Bystroně, jenž si vzal život?
Ano. Dohodli jsme taky program s jednou agenturou, která by hráčům pomohla ke druhé kariéře, ať by se z nich stali jeřábníci, manažeři, soustružníci... Organizuje rekvalifikace, semináře a kurzy. Je napojená na firmy, které hledají zaměstnance u nás i v cizině. Po sportovcích je velká poptávka, jsou zvyklí bojovat, přestože se jim nedaří.

Co také navrhují hokejové odbory

  • Zjednodušení přestupního řádu, zrušení nevolnického a diskriminujícího systému tabulkového odstupného při přestupech českých hráčů v domácích ligách.
  • Vzdělávání hokejistů – nejen při získávání trenérské licence, nýbrž též při přípravě na druhou kariéru v hokejové penzi.
  • Zavedení pravidel pro ukončení angažmá, čili vykoupení hráče z platné smlouvy. Zatím se nechtěný hokejista často musel podřídit podmínkám, jež stanovil klub. Proti tomu se vzbouřil bek Rostislav Klesla ve sporu s Třincem.

Nově se veřejně mluví o pravidlech pro vykoupení hráčů z kontraktu. Co o nich soudíte?
V lednu jsme předložili návrh úprav vzorové hráčské smlouvy. Jedna z hlavních spočívá v buy-outech. Ustanovení se uplatní v případě, že klub ztratí zájem o hráče, jehož má pod kontraktem. V květnu APK rozhodla, že o podmínkách výstupních klauzulí budeme jednat.

Dřív se kluby často zbavovaly hokejistů z pozice moci. Teď by se situace řešila jako v KHL, NHL či v ligách na severu Evropy, že?
Přesně o to nám jde. K posunu přispěl spor Rosti Klesly s Třincem, který se téměř po roce konečně vyřešil. Další případy by se měly řídit podle daného řádu, za jakých podmínek lze smlouvu ukončit. Každému manažerovi se stane, že angažuje hráče, kterému nesedne město, trenér nebo parta. Vyhneme se handrkování, ulehčíme situaci všem.

Ubíjí vás, že ve světě mají hokejové odbory důstojnější pozici?
Třeba s NHLPA se nemůžeme srovnávat. Má výrazně delší tradici, větší prostředky a jiné renomé. Rádi bychom se přiblížili poměrům ve Švédsku a Finsku. S tamními asociacemi jsme v kontaktu a učíme se od nich. Taky chceme být součástí vyjednávání. Ze všeho nejvíc nám jde o to, aby český hokej a extraliga vzkvétaly. Nechceme jen kritizovat. Snažíme se pomáhat.

Autor:
  • Nejčtenější

Pešán kritizoval vnuka Hadamczika. Ten reaguje: Arogantní génius na deseti židlích

Svazový šéftrenér Filip Pešán odsoudil mladého útočníka Marcela Barinku za to, že dal přednost novému angažmá v Německu...

Nájezd na bránu, rána na solar a K.O. Výtiskův tvrdý hit měl děsivé následky

Obránce Jan Výtisk i v první lize dokazuje, proč byl v extralize léta nejoceňovanějším hráčem na černou práci a...

Sparta prohrála, selhala i Kometa. Zaválela naopak Plzeň proti Liberci

Hokejisté Třince potvrdili výsadní postavení v letošním ročníku extraligy vítězstvím 4:2 nad Spartou. Těsně za nimi se...

Kokain se u Kousala nepotvrdil, v krvi měl „jen“ THC. V Pardubicích skončil?

Policie ČR již zná výsledky krevního rozboru pardubického hokejového útočníka Roberta Kousala, který měl zkraje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa uspěla v Plzni a první je už Třinec. Výhru slaví Pardubice a Sparta

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím dosud stále neporažený Třinec, jenž zdolal Liberec 6:4, Na první místo v...

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Pešán kritizoval vnuka Hadamczika. Ten reaguje: Arogantní génius na deseti židlích

Svazový šéftrenér Filip Pešán odsoudil mladého útočníka Marcela Barinku za to, že dal přednost novému angažmá v Německu...

Hokejové MS 2021 v kanadské bublině? Objevují se další spekulace

Do startu hokejového mistrovství světa 2021 zbývá ještě půl roku, ale čím dál víc se spekuluje, kde se vlastně bude...

Mlejnek nominoval na mistrovství světa juniorů. Chce Svozila i Jiříčka

Trenér české hokejové reprezentace do 20 let Karel Mlejnek ve středu zveřejnil širší nominaci 42 jmen na mistrovství...

Rangers řekli ne. Kanadská dvacítka se musí obejít bez Lafreniéra

Alexis Lafreniére chtěl ještě jednou ukázat, že je nejlepším juniorem na světě, ale má smůlu. New York Rangers se...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...