Hokej hledá cestu z krize. Nabízíme zlepšováky, říká šéf hráčské asociace

INICIÁTOR ZMĚN. Šéf hráčských odborů Marek Černošek se snaží přispět k tomu, aby hokej vybředl z krize. | foto: Profimedia.cz

23 2017
Český hokej nevzkvétá, hledá cestu z krize. Rovněž hráčská asociace navrhuje změny. Naslouchá jí někdo?

Zastaralá pravidla, která přežívají na zdejších zimních stadionech, zbytečně brzdí snahu o dohánění světové špičky.

Marek Černošek, bývalý reprezentační bek a dvojnásobný mistr ligy, by z pozice šéfa hráčských odborů CAIHP rád pomohl aspoň některé odstranit. Oceňuje, že nápady, jež předkládá se svým podobně zaníceným pobočníkem Jiřím Vykoukalem, svaz i vlastníci klubů v poslední době přijímají s větší vstřícností.

Co vlastně nabízíte?
Čtvrtý rok se snažíme, aby byl hokej průhlednější, podmínky jednodušší a pro všechny stravitelnější. Svazu i Asociaci profesionálních klubů jsme třeba už před třemi lety navrhli novou verzi přestupního a registračního řádu výrazně méně zatíženou tabulkovým odstupným.

Jde o nahrazení plateb za přestup hráče beze smlouvy na výchovné hrazené pouze při prvním profesionálním přestupu?
V zásadě ano, i když věc je složitější. Ať oddíl vydělává na výborné práci s mládeží. Ale od určitého věku nebo po odehrání daného počtu zápasů ať je hráč po vypršení smlouvy volný bez náhrady. Proč by se za třicetiletého borce při pátém přestupu zase platila tabulka?

Systém je pravěký. Nicméně kluby se změnám brání, že?
Majitelé a manažeři by měli přemýšlet o tom, zda tabulkové hodnoty nejsou spíš jen virtuální peníze, které se tu točí v kruhu a nepředstavují skutečný zisk. Podle mě to tak je.

„Našemu hokeji nepomůžou cizinci, kteří se nechytili ve špičkových ligách. Jinde si ze zahraničí berou jen hvězdy.“

Potíž vězí i v tom, že se do týmů snáz prosadí průměrní cizinci, jejichž transfer vyjde levněji než angažování třeba i kvalitnějšího domácího hráče, jehož na extraligovém trhu shazuje milionová tabulková cenovka. Proč?
Takhle to u nás prostě funguje. Našemu hokeji rozhodně nepomůže příliv cizinců, kteří se nechytili ve špičkových soutěžích. Abychom si rozuměli, nemáme zavírat hranice. Konkurence na ledě je v pořádku. Ale přestupové podmínky nejsou fér. Do třetí a do čtvrté lajny si manažeři raději pořídí cizince. Přitom Švýcaři, Finové, Švédové i Němci si ze zahraničí berou jen hvězdy.

Jaká je odezva od svazu a klubů?
Malým vítězstvím a prvním pokrokem je vznik institutu „hostování bez souhlasu“. Hráče beze smlouvy, o kterého nemám zájem, pustím na hostování za danou částku – v extralize 300 tisíc korun, v první lize 60 tisíc. Kluby si na tuhle variantu zvykly. Mohl by to být první krok k zásadním změnám.

Jinak vás hokejoví generálové neberou jako partnery?
Jak kdy. Často si naše zlepšováky přisvojí někdo jiný a nemá sílu přiznat: „Ano, tyhle body jsme dali dohromady ve spolupráci s asociací.“ Nemusíme ve všem souhlasit, ale můžeme hledat kompromis.

JSME V TOM SPOLU. Marek Černošek, Pavel Pumprla a Tomáš Pešír (zleva), šéfové...

JSME V TOM SPOLU. Marek Černošek, Pavel Pumprla a Tomáš Pešír (zleva), šéfové České asociace hokejistů, České basketbalové hráčské asociace a Hráčské fotbalové unie

Co dalšího jste vymysleli?
Navrhli jsme změnu vydávání trenérských licencí. A můžu s potěšením říct, že v tomhle bodě jsme se už v podstatě dohodli se svazem.

Hodláte aktivním hokejistům ulehčit cestu na střídačku?
To ne! Nemají dostat papír za nic. Chceme je k trénování přitáhnout. Upravit systém, aby pro ně byl přístupnější. Aby se vzdělávali a zůstali v hokeji, který je potřebuje.

KOMENTÁŘ: V bublině na svazu se trable nevyřeší

Při bitvách o znění kolektivní smlouvy mezi majiteli klubů NHL a hráčskými odbory NHLPA to v zámoří vždycky srší jedovatými výroky.

Jakmile však znesvářené strany uzavřou mírovou dohodu, promění se v partnery, kteří společně ovlivňují a částečně taky řídí výnosný hokejový byznys.

Asociace se účastní navrhování a schvalování nových pravidel, s NHL pořádá Světový pohár. Hospodaří s objemným rozpočtem, hokejisté jí důvěřují.

V Česku si organizace vedená Markem Černoškem teprve získává respekt, hledá si svou pozici v branži. Její aktivity a nápady ovšem působí rozumně. Nebylo by moudré, kdyby je svaz a vlastníci ligových týmů ignorovali. Hokej pod jejich vedením není zrovna v excelentní kondici.

Kanadští i švédští bossové se v krizi na přelomu tisíciletí otevřeli dobrým myšlenkám, jež se v hnutí vyrojily. I proto jsou jejich země zpátky ve špičce.

Byla by škoda, kdyby prezident Král, šéftrenér Lener a jejich kolegové v pokusu o odvrácení zkázy nepřivítali v diskusi každý zdravý mozek a každou podnětnou myšlenku. V bublině na svazu se trable někdejší národní chlouby nevyřeší.

V čem zlepšovák spočívá?
Třeba týdenní semináře při získávání licence B se termínově přizpůsobí programu extraligy. Taky chceme, aby si hráč s určitým počtem zápasů mohl vyzkoušet koučování, a pakliže ho práce chytne, může si postupně licenci dostudovat.

Jak se ještě dá kultivovat hokej?
Svazu jsem nabízel možnost, že by na reprezentační srazy šestnáctky, sedmnáctky a osmnáctky jezdil specialista, který by kluky ve volných chvílích učil matematiku nebo angličtinu. Byl by to přínos pro ně i pro celý hokej. Všechny ostatní nároďáky to tak mají. Uvědomme si, že si vychováváme své hráče a lidi.

Uspěl jste?
Zatím ne. Přitom by jim jakákoliv škola prospěla. Musí pochopit, že po hokejovém konci je čeká odlišný život. Že za zásluhy nic nedostanou. Sejdou z očí, sejdou z mysli.

Chcete je připravit na srážku s realitou, která zasáhla například fotbalistu Davida Bystroně, jenž si vzal život?
Ano. Dohodli jsme taky program s jednou agenturou, která by hráčům pomohla ke druhé kariéře, ať by se z nich stali jeřábníci, manažeři, soustružníci... Organizuje rekvalifikace, semináře a kurzy. Je napojená na firmy, které hledají zaměstnance u nás i v cizině. Po sportovcích je velká poptávka, jsou zvyklí bojovat, přestože se jim nedaří.

Co také navrhují hokejové odbory

  • Zjednodušení přestupního řádu, zrušení nevolnického a diskriminujícího systému tabulkového odstupného při přestupech českých hráčů v domácích ligách.
  • Vzdělávání hokejistů – nejen při získávání trenérské licence, nýbrž též při přípravě na druhou kariéru v hokejové penzi.
  • Zavedení pravidel pro ukončení angažmá, čili vykoupení hráče z platné smlouvy. Zatím se nechtěný hokejista často musel podřídit podmínkám, jež stanovil klub. Proti tomu se vzbouřil bek Rostislav Klesla ve sporu s Třincem.

Nově se veřejně mluví o pravidlech pro vykoupení hráčů z kontraktu. Co o nich soudíte?
V lednu jsme předložili návrh úprav vzorové hráčské smlouvy. Jedna z hlavních spočívá v buy-outech. Ustanovení se uplatní v případě, že klub ztratí zájem o hráče, jehož má pod kontraktem. V květnu APK rozhodla, že o podmínkách výstupních klauzulí budeme jednat.

Dřív se kluby často zbavovaly hokejistů z pozice moci. Teď by se situace řešila jako v KHL, NHL či v ligách na severu Evropy, že?
Přesně o to nám jde. K posunu přispěl spor Rosti Klesly s Třincem, který se téměř po roce konečně vyřešil. Další případy by se měly řídit podle daného řádu, za jakých podmínek lze smlouvu ukončit. Každému manažerovi se stane, že angažuje hráče, kterému nesedne město, trenér nebo parta. Vyhneme se handrkování, ulehčíme situaci všem.

Ubíjí vás, že ve světě mají hokejové odbory důstojnější pozici?
Třeba s NHLPA se nemůžeme srovnávat. Má výrazně delší tradici, větší prostředky a jiné renomé. Rádi bychom se přiblížili poměrům ve Švédsku a Finsku. S tamními asociacemi jsme v kontaktu a učíme se od nich. Taky chceme být součástí vyjednávání. Ze všeho nejvíc nám jde o to, aby český hokej a extraliga vzkvétaly. Nechceme jen kritizovat. Snažíme se pomáhat.

Autor:

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Vítkovice jsou bez kapitána, Olesz rozvázal po dohodě s klubem smlouvu

Vítkovický kapitán Rostislav Olesz rozehrává v utkání s Plzní.

V posledních třech sezonách vedl hokejisty Vítkovic jako kapitán, 31. července však přestane...

Růžičku v Chomutově střídá ve funkci sportovního manažera Hudáček

První trénink Chomutova na ledě pod vedením Martina Štrby (vpravo). Diskutuje s...

Nový muž bude bdít nad sportovním úsekem prvoligových hokejových Pirátů Chomutov, kteří přežili...

Chomutov? Už mě nezajímá, je rázný Růžička. Přestup do Sparty neprožíval

Vladimír Růžička, nová tvář v útoku Sparty.

Jeho jarní příchod do hokejové Sparty vzbudil rozruch. Vždyť je to Vladimír Růžička! Někdejší...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře...

Nechci odcházet, když je tady taková síla, říká Erat o návratu do Komety

Martin Erat z Brna.

Mnozí už jej viděli v hokejovém důchodu. Sám Martin Erat o své budoucnosti dlouho mlčel a pak...

Další z rubriky

Říha o svém konci u reprezentace nevěděl. Zvažuje i předčasný odchod

Trenér českých hokejistů Miloš Říha při utkání o bronz.

VIDEO Trenéra české reprezentace Miloše Říhu zaskočilo minulý týden oznámení hokejového svazu, že ho od...

Parahokejisté si zopakují emotivní chvíle z Ostravy. Připomenou MS

Český tým parahokejistů se loučí s Ostravou, zády je Zdeněk Šafránek.

Mistrovství světa parahokejistů v Ostravě na přelomu dubna a května mělo nečekaně velký společenský...

S kamarády se čím dál méně bavíme o ženských, říká jubilant Jiří Holík

Jiří Holík

Legendární hokejový útočník Jiří Holík slaví 75. narozeniny. Žádnou oslavu nechystá, dokonce se o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz