Český brankář Patrik Bartošák se po nepříjemném životním období vrátil do...

Český brankář Patrik Bartošák se po nepříjemném životním období vrátil do reprezentace v utkání Karjala Cupu 2020 proti Švédsku | foto: ČTK

Česko - Švédsko 3:1, hokejisté se blýskli na úvod Karjala Cupu

• 70
Povedený vstup do nové sezony má za sebou česká hokejová reprezentace. V úvodním utkání finského turnaje Karjala porazil tým trenéra Filipa Pešána neoblíbené Švédsko přesvědčivě 3:1, což budí před zbylými dvěma duely solidní optimismus.

„Tým šlapal, podporoval se, hrál jako jeden celek a zasloužil si vyhrát,“ pravil po duelu spokojený kouč Pešán, jenž zažil v nové pozici vítěznou premiéru.

Cesta k úspěchu se začala rodit už v první třetině, během níž se český tým dokázal dostat do dvoubrankového vedení díky dvěma využitým přesilovkám. Poprvé udeřil v čase 16:34 obránce Filip Hronek, který po Nestrašilově přiťuknutí ranou bez přípravy pálil nekompromisně a přesně.

A uplynulo pouhých 104 vteřin a borci v červených dresech se radovali podruhé - to se Hynek Zohorna dostal k odraženému puku a s klidem ho umístil do volné branky...

„Ukázalo se, jak důležité bylo, že jsme dva dny na tréninku pracovali na speciálních formacích, tedy na přesilovkách i oslabeních. Kolegové Martin Straka a Jarda Špaček odvedli velmi dobrou práci. To byl hlavní klíč k úspěchu,“ pravil Pešán.

Slibný vývoj se pochopitelně odrazil na psychickém rozpoložení mužstva. Hráči si věřili a hned po změně stran mohl přidat třetí trefu Smejkal, ale jeho bekhend se otřel jen o tyčku.

Na druhé straně sice gólmana Patrika Bartošáka, jenž dostal přednost před Dominikem Hrachovinou, zachránilo při Dahlénově střele břevno, ale Češi o chvíli později třetí gól skutečně dali. První možnost ještě mladíček Myšák neproměnil, ale rána Galvase z mezikruží se už ujala.

Karjala Cup 2020

Příloha iDNES.cz

Kdyby o minutu a půl později přidal Špaček čtvrtý gól, bylo by to ještě zajímavější, ale mladý hokejista nedokázal úplně sám před brankářem dotlačit kotouč za čáru...

A tak se Švédové zkraje třetí třetiny vrátili do zápasu. V čase 41:44 předvedli souhru na jeden dotek, díky němuž se dostali do přečíslení a na konci rychlé akce byl Friberg, který zblízka tečoval Wedinovu střelu nad Bartošákovo rameno.

Soupeře mohl za necelou minutu zaskočit Tomáš Zohorna, ale i on rychlým pokusem napálil jen tyčku. Švédové si proto postupem času vytvářeli čím dál větší tlak, ale i přes viditelnou únavu českých hráčů na zvrat nedosáhli. I přes snahu při power play.