Česko - Švédsko: Jan Platil a Mathias Mansson

Česko - Švédsko: Jan Platil a Mathias Mansson - Potyčka českého hokejisty Jana Platila a švédského reprezentanta Mathiase Manssona. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Hokejisté opět nestačili na Švédsko

• 13
Helsinky - Opět se potvrdilo, že čeští hokejisté neumí na Švédsko. Na turnaji Karjala s ním znovu prohráli, tentokrát 2:4. Na začátku 1. třetiny sice vyrovnal po pěkné Strakově přihrávce zpoza branky Čermák na 1:1, ale pak Seveřané dominovali. Drželi jen jednobrankové vedení, ale nepouštěli Hadamczikovi svěřence do vyložených šancí.

Čeští hokejisté nastoupili jen se sedmi obránci bez Čáslavy, jehož nepustila do hry bolavá třísla. V brance dostal příležitost místo Hniličky Duba, jinak trenér Hadamczik vítěznou sestavu z utkání s Finskem neměnil.

Švédové přišli ve čtvrtečním utkání proti Rusku o obránce Sandströma, jehož
nahradil dodatečně povolaný zadák Fernholm z Linköpingu.

Seveřané, kteří v úvodním utkání doma v Jönköpingu prohráli s Ruskem 1:3, začali aktivně a uzamkli soupeře v obranném pásmu. Ke střelbě se často nedostávali a vážněji prověřil Dubu až v páté minutě Nordqvist. Češi zahrozili za dvě minuty, kdy se Rolinek natlačil před gólmana Enrotha, potom zkoušel štěstí Marek.

Vzápětí putoval na trestnou lavici Červenka a Švédové početní výhodu zužitkovali. K vyraženému puku se před Dubou dostal Martensson a sparťanský gólman se marně snažil ještě hokejkou zabránit puk v cestě za brankovou čáru.

Seveřané se pak ubránili při Akermanově trestu i při Lindströmově pobytu za na trestné lavici, kdy je uzamkla Červenkova řada.

Třetí početní výhoda pomohla českému týmu do tlaku v úvodu druhého dějství a už při plném počtu hráčů na ledě v 23. minutě bylo vyrovnáno. Straka našel zpoza branky volného Čermáka a ten zblízka střelou do pravého horního rohu Enrothovy klece zaznamenal první trefu v národním týmu.

Češi byli při chuti a blízko k vedoucí brance měla Skuhravého formace. Vzápětí se vyznamenal Duba, jehož nepřekonal osamocený Videll.

I ve čtvrté početní výhodě byl Hadamczikův tým aktivní, nebezpečně střílel Bednář, ale čeští hráči nebyli v početní výhodě tak produktivní jako ve čtvrtek proti Finsku.

Švédy dostalo do tlaku Varaďovo vyloučení za vyhození puku do hlediště, který nepřerušil ani Tjärnqvistův faul. Dubu ale nepřekonal v dobré šanci Weinhandl. Švédové pak sice nezužitkovali 49 sekund trvající výhodu pěti proti třem, velkou příležitost neproměnil ani Ekman, ale Holmqvist už od modré čáry zamířil přesně.

Snahu o vyrovnání v úvodu závěrečného dějství zmařil v 43. minutě Martensson, který dostal prostor na pravé straně a prostřelil českého brankáře. Fauly Lindströma a Lingrena však nabídly českému týmu na 62 sekund přesilovku pěti proti třem a čtyři sekundy před návratem prvního potrestaného ji využil Rolinek.

Ubráněné dvojnásobné oslabení dlouhé 46 sekund v polovině třetí části dalo českým hokejistům ještě šanci na lepší výsledek, ale více ze hry měli Švédové.

A to i díky Zíbově trestu, při němž sice Duba nekapituloval, ale v 57. minutě ujel do sóla Berglund a definitivně pojistil obhájcům triumfu v evropské tour první body v novém ročníku.

Česko - Švédsko 2:4
Duel v podrobné reportáži
Branky a nahrávky:
23. Čermák (J. Straka, Melichar), 46. Rolinek (Varaďa, Marek) - 9. Martensson (Holmqvist, Wallin), 34. Holmqvist (Martensson), 43. Martensson (Wallin, Holmqvist), 57. Berglund (Andersson). Rozhodčí: Levonen - Fonselius, Orelma (všichni Fin.). Vyloučení: 8:8. Využití: 1:2. Diváci: 7105. Třetiny: 0:1, 1:1, 1:2.
Česko: Duba - Hrabal, Melichar, Krstev, Blaťák, Sičák, Zíb, F. Novák - Irgl, Marek, Varaďa - Bednář, Červenka, Tomica - Čermák, J. Straka, Rolinek - Kumstát, Skuhravý, Netík. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Švédsko: Enroth - Akerman, K. Jönsson, Lindström, Lindgren, Tjärnqvist, Hallberg, Holmqvist, Fernholm - Videll, Warg, Ekman - Hörnqvist, Andersson, Berglund - Kahnberg, Nordqvist, Ledin - Weinhandl, Wallin, Martensson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson a Roger Rönnberg.

Další sobotní zápas: Finsko - Rusko 2:1 (0:0, 1:0, 1:1) - podrobnosti ZDE