Ivan Hlinka.

Ivan Hlinka.

Hlinkův syn dal tátovy dresy do dražby. Koupili je Reichel, Šlégr a Litvínov

  • 134
Kdysi řekl, že dresy po tátovi neprodá. Teď to udělal. Ivan Hlinka mladší dal památku po slavném otci do internetové dražby. A aby se slavné relikvie nevytratily kamsi do ciziny, koupili je Hlinkovi "hokejoví synové" Robert Reichel s Jiřím Šlégrem. Společně s litvínovským klubem.

Slavný útočník a trenér olympijských vítězů Ivan Hlinka starší tragicky zahynul po autonehodě u Karlových Varů v létě 2004. Šest let poté se jeho syn rozhodl vydražit část tátovy hokejové pozůstalosti.

Hlinkovy dresy v aukci

EV Zug (1983-85): vyvolávací cena 300 USD, konečná cena 363 USD (4 příhozy).
CHZ Litvínov (70. léta): vyvolávací cena 300 USD, konečná cena 587 USD (13 příhozů).
Národní tým (70. léta): vyvolávací cena 500 USD, konečná cena 3076 USD (20 příhozů).
Vancouver Canucks (1982): vyvolávací cena 500 USD, konečná cena 4506 USD (31 příhozů).

Do internetové aukce nabídl čtyři dresy: z národního týmu, z Litvínova, z Vancouveru a ze švýcarského Zugu. První dva jsou ze sedmdesátých, další dva z osmdesátých let.

"Asi se mu to nedávalo s lehkým srdcem. Ale je škoda, že místo dražby nepřišel za námi. Mohli jsme se v klidu domluvit," míní čerstvý poslanec a někdejší hokejista Jiří Šlégr, jenž se stal spolumajitelem dvou dresů.

"Mně to moc nepřísluší komentovat, ale myslím si, že dresy, které nosil Ivan Hlinka, by měly být památkou, a ne předmětem nějaké finanční spekulace," myslí si generální manažer litvínovského klubu Václav Hořejší.

Právě vedení Litvínova v čele s dalším legendárním odchovancem "Hlinkovy školy" Robertem Reichlem se dohodlo společně s Jiřím Šlégrem, že nenechá pozůstalost jednoho z největších českých hokejistů všech dob vykoupit od zahraničních sběratelů.

A v případě reprezentačního i ligového dresu v aukci nakonec uspělo. Cena litvínovského trikotu se zastavila na 587 dolarech (přes 10 tisíc Kč), reprezentační dres se ovšem vyšplhal na 3076 dolarů, tedy víc než 60 tisíc korun. Oba tyto hokejové klenoty zaplatila právě litvínovská skupina.

"Jak velkou částkou přispěje klub a jak velkou Alby Reichel s Jirkou Šlégrem, se ještě dohodneme. Nechci předjímat, ale počítám, že se každý bude podílet zhruba jednou třetinou," tipuje Hořejší.

Nejvýš se ovšem nakonec vyšplhala cena památky na Hlinkovo působení v NHL. Za dres Vancouveru dostane syn slavného forvarda v přepočtu téměř sto tisíc korun. Získal ho pravděpodobně kanadský sběratel. "I o dres Canucks jsme stáli, ale prioritou pro nás byl samozřejmě Litvínov a národní tým," upozorňuje Šlégr.

Díky aktivitě Litvínova a jeho dvou "srdcařů" bude ovšem ligový i reprezentační dres Ivana Hlinky vystaven na čestném místě v útrobách stadionu, jenž nese jméno slavného internacionála. "Tyhle památky budou součástí expozice litvínovské historie," připomíná Hořejší. "Dáme je tam, kam patří."

Jiří Šlégr:

Ivan mohl nabídnout dresy nám

Z toho, že musel o dresy bojovat v internetové aukci s dalšími zájemci, má Jiří Šlégr rozporuplné pocity. "Takový způsob není ideální," řekl bývalý hokejista. O tom, že spolu s litvínovským klubem dresy nakonec získal, se dozvěděl v úterý dopoledne po skončení dražby. Tou dobou už byl v parlamentu, kam tento týden nastoupil jako nový poslanec.

Jakým způsobem měl podle vás s otcovými dresy naložit Ivan Hlinka mladší?
Mohl za námi přijít a říct: Kluci, dávám to na prodej, nějakou kačku bych za to chtěl. Nebyl by problém se dohodnout.

Máte spolu dobré vztahy?
Máme, normálně se bavíme. Proto mě to překvapilo. Vím, že ty dresy určitě nedával pryč s lehkým srdcem. Ale šlo to i jinak.

Řešil jste to s ním?
Během dražby ne, to už by stejně nemělo smysl. Ale určitě si o tom popovídáme.

Jak probíhala licitace o jednotlivé dresy?
Ještě v úterý večer to bylo na cenách, kdy jsme si řekli, že to bereme. Pak ale nečekaně vylétl Vancouver, ten jsme nakonec pustili. Prioritou byl Litvínov a nároďák.

Tyto dva dresy jste koupil společně s Robertem Reichlem a litvínovským klubem. Jak si rozdělíte náklady?
Hodíme to na tři díly. Stejné.

Vy jste určitě srozuměný s tím, že by oba dresy měly viset v litvínovské "dvoraně slávy" na Stadionu Ivana Hlinky, že?
Samozřejmě. Nechci si je brát domů a vystavovat někde v soukromí. Ty dresy patří na stadion.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.