Hráči Finska se radují z gólu proti týmu Kanady. | foto: Reuters

Finové porazili Kanadu a potvrdili prvenství na domácím Karjala Cupu

• 2
Hokejisté Finska zvítězili i ve třetím utkání na turnaji Karjala, když v posledním střetnutí porazili Kanadu 4:3. Na výhře se třemi asistencemi podílel útočník Mika Pyörälä. Finové jako jediní dosáhli plného počtu 9 bodů a zvítězili v domácí části podniku Euro Hockey Tour.

O výhře týmu Suomi rozhodl v čase 52:36 v přesilové hře osmnáctiletý útočník Eeli Tolvanen. Kanada se i přes prohru udržela na čtvrté pozici o skóre před pátým Českem.

Vstup do utkání vyšel lépe Kanadě, která ve třetí minutě získala vedení. Ellison objel branku, šikovně uvolnil Brulého, který zblízka snadno překonal brankáře Kilpeläinena.

Hosté se pak sice ubránili při Kinradeově trestu, ale ve 13. minutě vyrovnal Manninen. Po přihrávce Pyöräläho sice netrefil puk podle svých původních představ, ten přesto skončil za Scrivensem.

Finové ještě v úvodním dějství odolali při vyloučení Lepistöho a ve 24. minutě jim pomohla po Kinradeově pokusu tyč. V polovině utkání ale pykal na trestné lavici Ohtamaa a Noreau ránou od modré čáry vrátil Kanadě vedení.

Ve 38. minutě mohl dokonce ve vlastním oslabení zvýšit Howden, ale při úniku trefil jen tyč. Šest sekund před druhou pauzou naopak smazal ztrátu při Bourqueově vyloučení Lepistö, který skóroval z mezikruží.

Finové šli poprvé v utkání do vedení ve 43. minutě po trefě obránce Heiskanena po dorážce z levého kruhu. Za necelé tři minuty ovšem Kanada právě po chybě Heiskanena vyrovnala, když nabídnutou šanci zužitkoval Thomas. Při Bourqueově dalším trestu však rozhodl přesnou střelou z pravého kruhu Tolvanen.

Finsko - Kanada 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Branky: 12:19 Manninen (J. Lajunen, Pyörälä), 39:54 Lepistö (Pyörälä), 42:48 Heiskanen (Lajunen, Erkinjuntti), 52:36 Tolvanen (Lepisto, Pyorala) - 02:22 Brulé (Ellison, Wolski), 29:36 Noreau (Purcell), 46:25 Thomas.

Finsko Kilpeläinen (Koskinen) – Lepistö (C), Heiskanen, Virtanen, Lehtonen, Ohtamaa, Mikkola, Jokipakka – Tolvanen, Kontiola (A), Junttila – Erkinjuntti, Koskiranta (A), Savinainen – Manninen, J. Lajunen, Pyörälä – Anttila, Niemi, Pihlström – J. Peltola.

Kanada Scrivens (Peters) – Lee (A), Stollery, Noreau, Ch. Genoway, Després, Kinrade, Blacker – Brulé, Ellison, Wolski (A) – Thomas, Vey, Raymond – Purcell, Ebbett, R. Bourque (C) – Kozun, Howden, Roy – Klinkhammer.