SMUTEK. Čeští hokejisté moc radosti nezažívají, na Švédských hrách neobstáli

SMUTEK. Čeští hokejisté moc radosti nezažívají, na Švédských hrách neobstáli | foto: ČTK

Co spasí českou obranu? Na tahu je teď NHL

  • 35
Podle finančníků přišla ze zámoří krize. Podle hokejistů odtud může dorazit spása. Spása v podobě vyztužení obrany české reprezentace. Jakkoli v defenzivě selhávalo při Švédských hrách celé mužstvo, nejvíc "nazí" byli logicky právě obránci. "Beky potřebujeme. Budeme sledovat, jak se vyvine NHL," přiznal kouč Vladimír Růžička.

A ten pohled mu může dělat radost: za hranicí zámořského play-off jsou nyní třeba Kuba, Michálek, Šmíd, Hejda či Martínek, na hraně se svými kluby balancují opory Špaček či Židlický. Toronto by dodalo Kubinu s Tomášem Kaberlem, ale mluví se o jejich možném trejdu.

"Výběr je velký. Pokud bude dostatek kluků volných, asi by je trenér měl využít," říká bývalý obránce národního týmu František Kučera. "Klidně bych beků z NHL vzal třeba pět," přidává se k němu další bývalý reprezentant Pavel Richter.

Podobnou cestu uznal i trenér Růžička. Co to tedy znamená? Že pro českou extraligu a evropské soutěže obecně moc místa v obraně nezbude. "Šanci by mohli dostat třeba Karel Rachůnek nebo Čáslava,“ říká Kučera. „Ale napoví hlavně momentální forma."

Kandidáty z Evropy můžou být podle současných výkonů i dva hráči, kteří Švédské hry vynechali. Miroslav Blaťák je v Ufě předním obráncem ruské KHL, Radek Hamr s Klotenem vede švýcarskou ligu.

"Komu se daří v Rusku, šanci by dostat měl. U Radka je otázka, jestli se bude chtít rvát o nominaci," připomíná Kučera, že 34letý Hamr v minulosti vypadl ze závěrečného kempu.

Svědčí vše výše napsané o úpadku české defenzivy? Spíš naopak – jde o potvrzení dominance NHL. Naposledních čtyřech mistrovstvích světa (bez roku 2005, kdy v zámoří probíhala výluka) startovalo dohromady jen 12 beků z Evropy.

Letos se nejspíš průměr nezvýší.

Kučera: Když budou volní, vsadil bych na beky ze zámoří

Jak řešit problémy v obraně národního týmu? "Pokud bude dostatečný počet beků ze zámoří, měl by je asi trenér využít," říká bývalý obránce František Kučera. Ten za své kariéry vyhrál téměř vše, co se dalo: jednou olympiádu, dvakrát mistrovství světa, třikrát domácí soutěž. A svým nástupcům teď mimo jiné vzkazuje: "To, že se nepovedly Švédské hry, není ještě žádná tragédie."
 
František KučeraAle obrana týmu podle inkasovaných branek hořela. Má někdo z beků vůbec podle vás šanci jet na mistrovství světa ve Švýcarsku?
Řeknu to takhle: myslím si, že když bude volný dostatečný počet obránců z NHL, měl by trenér asi využít právě jich. Ale je to samozřejmě na jeho rozhodnutí. Neznamená to, že když přijde bek z zámoří, tak bude automaticky hrát dobře.
 
Hráčům z Evropy tedy moc nadějí nedáváte?
Bude záležet na momentální formě. Mluví se třeba o Čáslavovi a Karlu Rachůnkovi, ale přiznám se, že jsem Švédské hry přímo nesledoval. Jak si vedli?
 
Podobně jako ostatní – takže nic moc.
Když se mužstvu nedaří, tak se stává, že do toho spadnou všichni. Turnaj nám nevyšel, ale to určitě neznamená, že bychom na tom byli až tak špatně.
 
Pojďme zpět k jménům: z NHL se teď podle pozic jejich týmů nabízí hráči jako Kubina, Tomáš Kaberle, Kuba, Martínek, Krajíček, Hejda, Šmíd, Zbyněk Michálek... A ve hře jsou třeba i Špaček, Židlický či František Kaberle. Dá se defenzíva sestavit výlučně z NHL?
Výběr je velký. Ale je to potřeba zvážit – když se díváte na ta jména, tak někteří kluci jsou už třicátníci. Je důležité, aby po dlouhé sezoně měli chuť. A pak je tu další věc, která za nás nebývala: půlka jich může ještě vypadnout, protože je kluby nepustí po zdravotní prohlídce.
 
Z Evropy se pak dá mluvit ještě o dvou hráčích, kteří ve Švédsku nebyli. Radek Hamr vede s Klotenem švýcarskou ligu, Miroslav Blaťák patří k předním bekům ruské KHL. Mají oni naději?
Když se někomu daří v soutěži, jakou je ruská liga, tak by měl dostat šanci poprat se o šampionát. U Radka těžko říct, jestli bude mít chuť se rvát. Ve Švýcarsku je ve velké pohodě a je otázkou, jestli to má ve 34 letech "zapotřebí". Několikrát už byl v závěrečné přípravě a ne vždycky se na mistrovství dostal.
 
Proč se vlastně bekům z extraligy - a nejen jim - na mezinárodní scéně nedaří? Co bylo třeba pro vás osobně při přechodu z ligy do reprezentace jako pro obránce nejtěžší?
Celý zápas je mnohem rychlější. Vemte si, že v nároďácích jsou ti nejlepší z nejlepší – a útočníci jsou nejrychlejší z nejrychlejších. Během ligy se obránce jen párkrát setká s útočníkem, který mu dělá problémy. V nároďáku je to v podstatě pořád.
 
Takže vás nepřekvapuje, že se extraligoví hráči při Euro Hockey Tour "nechytají"?
To bylo i za nás. I tehdy se stávalo, že hráč, který exceloval v lize, pak měl na mezinárodní scéně problémy.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.