Česko - Švédsko: souboj Romana Červenky (vpravo) s Andreasem Falkem.

Česko - Švédsko: souboj Romana Červenky (vpravo) s Andreasem Falkem. | foto: AP

Čeští hokejisté stáhli třígólový náskok Švédů, pak podlehli v prodloužení

• 98
Ještě 15 minut před koncem třetí třetiny prohrávali 0:3, vyrovnali 11 vteřin před sirénou. Čeští hokejisté dovedli zápas se Švédskem v dramatickém závěru do prodloužení. V něm zkompletoval hattrrick Švéd Weinhandl. Svěřenci kouče Růžičky však tentokrát mohou být na Channel One Cupu spokojeni i s bodem.

Česko - Švédsko 3:4 po prodloužení

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Díky trefě Petra Čajánka 11 sekund před koncem třetí třetiny dotáhli hokejoví reprezentanti tříbrankovou ztrátu, ale v čase 62:11 rozhodl dovršeným hattrickem Mattias Weinhandl.

Švédové měli v zápase většinou převahu, dlouho však bezprostřední nebezpečí Štěpánkově brance nehrozilo. V první třetině se toho moc neudálo a tak není divu, že skončila bez branek. Při nebezpečné dorážce Marka Švédy zachránila tyč.

Kouč Růžička:

Štěpánek byl nastydlý, v neděli bude chytat Schwarz

V druhém dějství se také na první možnost dlouho čekalo. Po Tjärnqvistově střele chytil Štěpánek Perssonovo doklepnutí, ale Čáslava ho fauloval a Seveřané v přesilovce otevřeli skóre. Eriksson uvolnil Weinhandla, který bekhendem prostřelil českého gólmana pod lapačkou.

Švédové dobře bránili a ve hře dopředu byli efektivnější: ve 35. minutě zvýšil na 2:0 po Aslundově přihrávce Tjärnqvist přesnou střelou z pravého kruhu k pravé tyči. Náskok Švédů mohli ještě zvýraznit Zacriksson a Martensson, kteří se ocitli sami před Štěpánkem, ale neuspěli.

Na přelomu druhé a závěrečné třetiny Švédové přečkali Omarkovo vyloučení, po jeho skončení se dostal do slibné pozice Persson, ale minul. V 43. minutě při Blaťákově vyloučení našel Martensson křížnou přihrávkou Weinhandla, který si připsal druhou trefu v utkání.

Až posledních patnáct minut třetí třetiny patřilo českým hokejistům. Při Fabriciusově trestu se v 47. minutě dočkali i gólu, když po Blaťákově střele a Jágrově teči dorazil v pádu puk do prázdné brány Čajánek. Od 50. minuty už Růžičkův výběr prohrával jen o gól, když se po Rolinkově práci odrazil puk před branku ke Klepišovi, který se rychle zorientoval a bekhendem překonal Liva.

Po Fabriciusově faulu 33 vteřin před koncem třetí třetiny hráli Češi při power play v šesti proti čtyřem a Čajánek 11 vteřin před sirénou tečovanou střelou vyrovnal. V nastavení ale dostal prostor Weinhandl a v čase 62:11 rozhodl mezi Štěpánkovými betony.

I tak mohou svěřenci kouče Vladimíra Růžičky v nedělním posledním utkání proti Rusku, které se v Moskvě hraje od 12:00, útočit na celkový triumf.

Branky a nahrávky: 47. Čajánek (Jágr, Blaťák), 50. Klepiš, 60. Čajánek (Blaťák)  - 26. Weinhandl (Eriksson, Martensson), 35. D. Tjärnqvist (Aslund, Enqvist), 44. Weinhandl (Martensson), 63. Weinhandl (D. Tjärnqvist). Rozhodčí: Bulanov, Ravodin - Sivov, Kalinkin (všichni Rus.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:2. Diváci: 2500. Třetiny: 0:0, 0:2, 3:1 - 0:1.

Česko: Štěpánek - F. Novák, Blaťák, Němec, Čáslava, Kutlák, Krstev, Sičák, Mojžíš - Jágr, Hudler, Čajánek - Bednář, Červenka, Rolinek - Klepiš, Vašíček, Marek - Irgl, Hlinka, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Švédsko: Liv - M. Karlsson, Bäckman, Magnus Johansson, Sondell, Viklund, Josefsson, O. Hedman, D. Tjärnqvist - Fabricius, Falk, Axelsson - Ericsson, Martensson, Weinhandl - Engqvist, Persson, Aslund - Omark, Harju, Zackrisson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.