Bedřich Ščerban | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hokej spolupracuje s antikorupčními organizacemi: Chceme s tím bojovat

  • 9
Korupce má být v hokeji vyloučena do konce zápasu. V návaznosti na aféru bývalého reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky vedení svazu oznámilo další krok, jak s nekalým jednáním bojovat. Český svaz ledního hokeje nově spolupracuje s Transparency International a iniciativou Loveckorupcniku.cz.

„Po jarních událostech jsme udělali několik kroků, jako je zřízení protikorupční linky, změna interních směrnic, abychom případnou korupci mohli lépe postihovat a posledním krokem je tahle spolupráce,“ řekl na středeční tiskové konferenci Bedřich Ščerban, člen výkonného výboru hokejového svazu.

„Jsme rádi, že všechno budou šetřit nezávislé organizace, obě mají dostatečný kredit a mohou se tím zabývat erudovaněji,“ dodal Ščerban.

O spolupráci mluvil na stejném místě, kde prezident Tomáš Král v červnu v souvislosti s Růžičkovou kauzou prohlásil: „Zástupci klubů odmítají některé názory, že tohle (korupce) je problém českého hokeje plošně. Zdůrazňuji, že došlo k situaci ve zcela konkrétním klubu a týká se konkrétního trenéra.“

Kam ohlásit korupci v hokeji?

hokej@transparency.cz
ozmaneni@loveckorupcniku.cz
+420 224 240 896
(v provozu v pracovní dny od 9 do 17 hodin)

Svazovým garantem zůstává Jiří Kochta.

Ščerban výrok svého šéfa poupravil, ovšem řekl v podstatě to samé: „Systémová korupce v českém hokeji není, ojedinělé případy jsou.“

Jak to tedy je?

Kdyby korupce v hokeji opravdu neexistovala, proč by se uzavírala dohoda svazu s protikorupčními organizacemi?

„Myslet si, že hokej je absolutně čistý, je nesmysl. Ale tvrdím, že hokej je na tom lépe než je celospolečenský průměr. Chceme korupci snížit na nejmenší úroveň. Chceme s tím bojovat,“ odpověděl Ščerban.

Jeho slova potvrdil Jan Hanák, který zastupoval iniciativu Loveckorupcniku.cz. „U politiků jsme zvyklí na úplně jiný přístup,“ poděkoval za hokejovým šéfům za ochotu spolupracovat. „Nechceme, aby infiltrovali hokej korupčníci a jiná lovná zvěř.“

„Chceme lidem vzkázat, aby se korupci nebáli oznámit“

„Nevnímám to jako gesto, ale jako preventivní mechanismus a jasný vzkaz - nechceme problémy zametat pod koberec. A pokud problémy budou, aby se vyřešily,“ dodal David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International. „Chceme vzkázat lidem kolem hokeje, aby se korupci nebáli oznámit. Platí to pro hráče, trenéry, funkcionáře i rodiče dětí. Doufejme, že se budeme bavit o hokeji jen v souvislosti s úspěchy.“

David Ondráčka, Transparency International.

Transparency International má být garantem nezávislosti, navíc má dlouholeté zkušenosti s tzv. „whistleblowery“ (oznamovateli korupce) a dokáže jim zajistit anonymitu.

Podle Ondráčky díky předchozí praxi dokáže jeho společnost vyhodnotit relevantnost podaných podnětů.

„Bál jsem se, aby si lidé přes protikorupční linku nevyřizovali účty. Ale nebylo to tolik. Myslím, že když někdo možnosti oznámit korupci takhle zneužije, měl by mít zodpovědnost, ale naše společnost nemá takovou morálku,“ vyjádřil se Ščerban, sám bývalý úspěšný hokejista a nyní jihlavský manažer.

Pilotní projekt bude stát ČSLH 20 tisíc korun, což si i díky vysokým výdělkům z domácího mistrovství světa (snad) může dovolit. Po sezoně se vyhodnotí, jakou měla spolupráce smysl.

„Růžička znásobil korupční potenciál“

O korupci v českém hokeji se nahlas poprvé začalo mluvit krátce před květnovým šampionátem v Praze a Ostravě, kdyby byl tehdejší kouč národního mužstva Vladimír Růžička nařčen, že si od podnikatele Miroslava Palaščáka vzal peníze za to, že nechá jeho syna hrát ve Slavii, kde dělal trenéra a generálního manažera. (více o kauze ZDE)

Po skončení turnaje se objevila svědectví dalších rodičů. V celé kauze bylo podáno několik trestních oznámení a případ šetří policie.

Hokejový trenér Vladimír Růžička při rozhovoru pro MF DNES (11. června 2015)

Na Růžičku, který trénuje v Chomutově, nebude mít uzavřená spolupráce žádný vliv.

„Kauza Růžička je specifická, protože se tam korupční potenciál znásobil, když pan Růžička kumuloval funkce,“ podotkl Hanák z Loveckorupcniku.cz.

Končí svazová „horká“ protikorupční linka (ve skutečnosti e-mailová adresa hotline@czehockey.cz). Svaz dostal za tři a půl měsíce fungování obdržel 16 podnětů, jeden byl vyhodnocen jako nátlak nespokojeného rodiče na klub a pouze jeden případ, na který jako první upozornila MF DNES, se momentálně vyšetřuje.

„Ale nemůžu vám k tomu říct konkrétní informace, setkali jsme se s autorem podnětu a seznámili s tím naše nové partnery,“ informoval svazový mluvčí Zdeněk Zikmund.

Kolik se ozve píšťalek teď? A kdo bude opravdu poslán na „trestnou lavici“?


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.