MF DNES během olympiády v Naganu (17. února 1998)

Přesně před 15 lety: Zápas s Ruskem rozhodlo osudových deset vteřin

  • 25
Nagano (Od našeho zpravodaje) - V kleštích dvou hráčů je Jaromír Jágr zezadu sražen do kolen. V pádu ještě stačí klepnout do puku, ale míjí branku a nepříznivé skóre 1:2 se nemění. Poslední velká šance českého týmu zůstala neproměněna ve chvíli, kdy časomíra ukazovala ve třetí třetině 16:24.

Národní tým ždímá všechny síly, ale k vysněné remíze nepomáhá ani power play. Je rozhodnuto, po prohře s Ruskem končí druhý ve skupině. Ve čtvrtfinále narazí na sebevědomé Američany.

Přitom stačila remíza a první místo by přiválo do čtvrtfinále přijatelné Bělorusko. "Nedá se nic dělat," chlácholí po zápase spoluhráče kapitán Vladimír Růžička. "Když chceme medaili, tak je jedno, koho porazíme v semifinále."

15 let od Nagana

V těchto dnech uplynulo 15 let od doby, kdy se na olympiádě v japonském Naganu konal hokejový turnaj století, který skončil největším úspěchem v historii českého sportu. iDNES.cz přinese při této příležitosti každý den článek z MF DNES vydaný přesně před 15 lety, jenž se věnoval dění okolo hokejové reprezentace. Ponořte se s námi do archivů a zavzpomínejte na tehdejší nádherné hokejové zážitky.

Národní tým nesrazily jen neproměněné šance, jako byla ta Jágrova, ale chvilková ztráta koncentrace a určitá shoda nepříznivých okolností v poslední třetině, kdy Rusové během deseti vteřin obrátili dvěma góly nepříznivý stav 0:1.

"Dva góly za deset vteřin, to se mi dlouho nestalo," lovil v paměti brankář Dominik Hašek.

Jak se to všechno přihodilo? Nejdříve vystřelil Valerij Bure zápěstím málem od modré čáry mezi nohy obránce Šlégra, potom napálil puk v pádu nazdařbůh Žamnov, který se protáhl mezi Svobodou a Hamrlíkem. Oba případy svádějí k domněnce: to přece mohl Hašek, když je nejlepší na světě, chytit! Jenže při Bureho střele clonil ve výhledu Šlégr, Žamnovův pokus byl nahodilý, nepředvídatelný a šťastný.

Přesto má Hašek pochybnosti: "Mrzí mě první gól. Nepamatuju, kdy jsem naposledy takový dostal."

Osudových deset vteřin probírali po zápase všichni. Jak se to mohlo stát, rozjímali hráči. Nemohli jsme pohromě nějak zabránit ? ptali se trenéři. Obránce František Kučera zastává neutrální postoj. "Neumím to vysvětlit. V hokeji se podobné věci prostě stávají."

Útočník Martin Straka byl zádumčivý a nemohl strávit, jak se skvěle rozehraný zápas zbortil za pár chvil. Trenér Slavomír Lener nabyl dojmu, že se nedá mluvit o výpadku. "Ruský tlak byl konstantní, soupeř byl nebezpečný pořád. Dali góly za sebou, ale mohli je dát i jindy."

Národní mužstvo působilo od začátku velmi dobře. Hráči se semkli podobně jako v prvním vystoupení proti Finsku. Dokázali uhlídat ruské hvězdy Fjodorova, Jašina i Bureho, a když něco prošlo, zasáhl Hašek. Několikrát dostali soupeře do úzkých nápaditou kombinací, měli i šance, ale brankář Štalenkov se nedal zaskočit.

Tým nezpanikařil ani při několika oslabeních a gól nedostal ani v téměř minutové přesilovce soupeře 5 na 3. To hráčům zvedlo sebevědomí, na druhé straně však věčná hra v oslabení narušila herní rytmus.

V půlce zápasu, při ojedinělé české přesilovce, nádherně proplul útočným pásmem Patera a Reichel po jeho přihrávce od modré prostřelil všechny.

Ruský úder přišel na začátku poslední třetiny, zbylých šestnáct minut národní tým urputně útočil, ale marně. Jágr nastupoval ve dvou útocích, dostával se do šancí, ale na první gól na olympiádě pořád čeká. "Ty budu dávat zase asi až v Pittsburghu," s hořkostí vtipkoval po zápase při rozhovoru s kanadskými novináři.

Všechna čtyři čtvrtfinále se hrají ve středu. Pro poražené týmy olympiáda skončí, vítězové se utkají v pátečním semifinále.

Česko - Rusko 1:2
Branky: 32. Reichel - 44. V. Bure, 44. Žamnov. Rozhodčí: Fraser (Kanada). Vyloučení: 7:3. Využití: 1:0. Diváků: 9183. Třetiny: 0:0, 1:0, 0:2.
Česko: Hašek - Šmehlík, Šlégr, Svoboda, Hamrlík, Špaček, Kučera - Jágr, Růžička, Straka Ručinský, Reichel, Lang - Moravec, Dopita, Beránek - Čaloun, Patera, Procházka.
Rusko: Štalenkov - Gusarov, D. Mironov, B. Mironov, Kasparaitis, Kravčuk, Gončar, Juškevič, Žitnik - P. Bure, Kamenskij, Žamnov - Fjodorov, Jašin, Kovalenko - Němčinov, V. Bure, Krivokrasov - Titov, Morozov, Zelepukin.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.