Kanaďan Reinhart se raduje z gólu do české branky.

Kanaďan Reinhart se raduje z gólu do české branky. | foto: Michal Eger

Hokejová osmnáctka nestačila na Kanadu a čtvrtfinále MS se jí vzdaluje

• 52
I druhý zámořský celek byl pro české hokejisty do osmnácti let příliš silným soupeřem. Národní tým na mistrovství světa v Brně prohrál po nepovedené první třetině s Kanadou 2:6 a pro postup do čtvrtfinále musí v úterý zdolat Finsko.

Češi sehráli s druhým zámořským soupeřem zřetelně vyrovnanější duel než v sobotu proti Spojeným státům. Ač v první třetině schytali čtyřgólovou sodu, nevzdali se a ještě se do utkání vložili.

Ale nakonec to nestačilo, ve třetí části ještě dvakrát inkasovali a před dvěma tisícovkami diváků nakonec prohráli 2:6. Aby si česká reprezentace zachovala naději na postup do čtvrtfinále, musí v úterý od 16.00 porazit v základní hrací době mužstvo Finska.

"Prohráli jsme hlavně kvůli první třetině. Byli jsme nedisciplinovaní a to nás stálo zápas. Já jsem přesvědčený, že Kanada byla hratelná a mohli jsme vyhrát," prohlásil po utkání trenér Jiří Veber.

Matematika

Čeští hokejisté budou postup do čtvrtfinále slavit v případě, že v normální hrací době porazí Finsko a zároveň Kanada získá alespoň bod v zámořském derby proti Spojeným státům. Jestliže Kanaďané padnou bez bodu, rozhodne o dvou čtvrtfinalistech skóre.

Po poklidném začátku utkání se totiž v polovině třetiny přehnala přes brněnské rondo kanadská bouře. Na pohotovou dorážku Brendana Gaunce sice ještě odpověděl prudkou střelou po buly Adam Chlapík, jenže pak už zaplavily led kanadské listy.

Během necelých čtyř minut do branky Patrika Polívky, jenž na pozici jedničky nahradil zraněného Langhamera, napadaly tři góly. U tyčky si nadvakrát znovu poradil Gaunce, pak v přečíslení dvou na jednoho udeřil Scott Laughton a ještě se v přesilovce trefil Sam Reinhart.

Domácí hokejisté přitom o tolik za soupeřem nezaostávali. Několikrát se šikovně protáhli obranou nebo zvolili chytrou přihrávku. Propadali však v soubojích jeden na jednoho a při bránění střední třetiny.

"Obránci prolítávali na modré čáře a Kanaďané chodili do přečíslení. Vznikali pak situace dva nebo tři na jednoho," vytýkal mladým hokejistům Veber.

Utkání dodala nový náboj souhra z 26. minuty. Zámořská posila Patrik Machač zvedl na konci početní výhody puk do vzduchu a Dominik Volek ho odpálil přesně pod horní tyč.

Závěrečná část však už senzační zvrat nepřinesla. Kanaďany v přesilovce uklidnil pátým gólem kapitán a jedna z hvězd šampionátu Matt Dumba. Konečné vítězství 6:2 pak potvrdil z rychlého brejku Kerby Rychel.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let

SKUPINA A (Brno):
ČR - Kanada 2:6 (1:4, 1:0, 0:2)
13. Houfek, 26. Volek - 10. a 13. Gaunce, 14. Laughton, 17. Reinhart, 45. Dumba, 51. Rychel. Rozhodčí: Dumas (USA), Konc (SR) - Dalgleish (Brit.), Šichanov (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. Diváci: 2093.
Sestava ČR: Polívka - Šidlík, Šulák, Košťálek, Houfek, Knot, Štencel, Běhal - Machač, Volek, Tomeček - Slováček, Zadražil, Hudeček - Vrána, Soumelidis, Simon - Matějček, Chlapík, Procházka - Sedláček. Trenér: Jiří Veber.

Finsko - Dánsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
24. a 25. Lehkonen, 17. Markkula, 48. Kulmala, 52. Ikonen - 34. Asperup.