Útočník Bostonu David Pastrňák slaví se spoluhráči svou trefu v zápase proti NY...

Útočník Bostonu David Pastrňák slaví se spoluhráči svou trefu v zápase proti NY Islanders. | foto: Reuters

Pastrňák zařídil vítězství Bostonu, Nečas byl u dvou gólů Caroliny

• 9
Nejproduktivnější Čech v hokejové NHL David Pastrňák v pátečním zápase na ledě Islanders zařídil výhru Bostonu 5:4N rozhodujícím nájezdem a v řádné hrací době navíc přidal gól a nahrávku. Stejnou bilanci 1+1 měl i další český útočník Martin Nečas z Caroliny, jednu asistenci bral centr Dallasu Radek Faksa. V bráně Anaheimu nastoupil talentovaný Lukáš Dostál.

Hokejisté Islanders v domácí partii proti Bostonu hned třikrát vedli, hosté však pokaždé dokázali ztrátu dorovnat a v rozhodujícím penaltovém rozstřelu brali výhru. Velkou měrou se pod úspěch Bruins podepsal David Pastrňák (24:18, 1+1, -1, 6 střel, rozhodující nájezd).

Češi v NHL

1. Pastrňák - 28z./41b. (17+24)

2. Hronek - 30z./27b. (2+25)

3. Hertl - 29z./24b. (9+15)

4. Nečas - 30z./23b. (9+14)

5. Zacha - 26z./19b. (8+11)

Suverénně nejproduktivnější Čech a celkově čtvrtý muž tabulky produktivity NHL se poprvé prosadil v 38. minutě, kdy v přesilovce střelou z první z levého kruhu srovnával na 2:2.

Když na startu třetí třetiny využili početní výhodu zásluhou Bo Horvata i domácí, prosadil se pro změnu James van Riemsdyk a Pastrňák bral pro změnu asistenci.

Celá situace se pak ještě jednou zopakovala. Třetí vedení v zápase pro Islanders v 53. minutě zařídil Brock Nelson a v čase 56:51 za Boston srovnával na 4:4 mladý obránce Mason Lohrei.

„Měli jsme tlak v pásmu a před gólmanem vznik trochu chaos. Puk se odrazil do rohu a já se k němu dostal první. Viděl jsem Pastrňáka před brankou tak jsem to tam nahodil a překvapil gólmana, od kterého se puk odrazil za čáru. Upřímně, vůbec jsem neviděl, že to je gól,“ popsal Lohrei svou trefu.

Bodování NHL

Utkání nakonec dospělo až do nájezdů, které ve třetí sérii prudkou ranou nad lapačku Sorokina rozhodl skvěle hrající Pastrňák. Společně s ním výhru slavil i Jakub Lauko (8:19, +/-: 0), centr Pavel Zacha kvůli zranění opět nenastoupil.

„Po průběhu, jaký zápas nabídl, je to pro nás skvělé vítězství,“ řekl Pastrňák. „Speciální týmy hrály klíčovou roli. Kluci v oslabení odvedli výbornou práci. Blýskli se hlavně v prodloužení při mém vyloučení. My na přesilovce jsme pak konečně dali pár důležitých gólů,“ pochvaloval si český útočník.

Vysoký počet jedenácti gólů byl k vidění v zápase Caroliny s Nashvillem. K nelibosti fanoušků Hurricanes se po výsledku 6:5 z prodloužení radovali hostující Predators, za které třemi body zazářili centr Ryan O’Reilly a ofenzivní obránce Roman Josi (oba 1+2). Rozhodující gól už po 33 vteřinách hry v nastavení vstřelil útočník Filip Forsberg.

V dresu domácích byl vidět český útočník Martin Nečas (16:31, 1+1, -1, 2 střely), jenž byl zvolen třetí hvězdou utkání. V první třetině asistoval u využité přesilovky Stefana Noesena a v 30. minutě pálil přesně z mezikruží po chybné rozehrávce soupeře.

„Je těžké dnešní zápas hodnotit. Pouštěli jsme Nashville do velkého množství šancí, to se nesmí stávat. V obraně musíme hrát pečlivěji,“ komentoval Nečas porážku.

Dallas dokázal na domácím ledě zdolat 5:4 Ottawu. Komplikací pro favorizované Stars bylo odstoupení brankářské jedničky Jakea Oettingera, jehož v 9. minutě nahradil Wedgewood.

Ofenzivu domácích výrazně podpořili obránci, když se mezi střelce zapsali hned tři borci - Harley, Heiskanen a Lindell. Prvně jmenovanému při hře v oslabení asistoval i český centr Radek Faksa (12:20, 0+1, +/-: 0). Rozdílovou akci zařídil v 49. minutě forvard Matt Duchene. Za Ottawu dostal při zranění Josepha a neúčasti Tarasenka (rodinné důvody) více prostoru Dominik Kubalík (18:59, -1, 1 střela), bodově se však neprosadil.

Roli favorita naplnili Rangers, když si v pátek poradili 5:1 s Anaheimem. Hosty sice ve 14. minutě poslal do vedení Brett Leason, v dalším průběhu už ale padaly branky jen do sítě českého gólmana Ducks Lukáše Dostála.

Dvakrát jej překonal Chris Kreider a radovali se také Jimmy Vesey, Mika Zibanejad a Adam Edstrom. Dostál utkání zakončil s bilancí 34 zákroků proti 39 střelám New Yorku. Celkově 14 trestných minut v zápase posbíral obránce hostů Radko Gudas (16:16, +/-: 0, 2 střely).

Výsledky

Carolina Hurricanes - Nashville Predators 5:6P (2:1, 3:3, 0:1 - 0:1)

Branky: 10:23 Noesen (Drury, Nečas), 12:13 DeAngelo (Bunting), 24:50 Chatfield (Bunting, Martinook), 25:08 S. Aho II (Jarvis, Noesen), 29:49 Nečas - 05:20 Pärssinen (Novak), 23:47 Josi (O'Reilly, Nyquist), 29:35 O'Reilly (F. Forsberg, Josi), 30:18 Barrie (Co. Smith, Tomasino), 50:57 Lauzon (Evangelista, Pärssinen), 60:35 F. Forsberg (Josi, O'Reilly). Rozhodčí: St. Laurent, Kozari – Kelly, Tobias.. Diváci: 18 770.

Carolina Hurricanes Raanta (Kočetkov) – Slavin, Burns (A), Skjei, Pesce, Orlov, Chatfield, DeAngelo – Noesen, S. Aho II, Jarvis – Teräväinen, Kotkaniemi, Nečas – Martinook (A), J. Staal (C), Fast – Bunting, Drury.

Nashville Predators Lankinen (Saros) – McDonagh (A), Josi (C), Lauzon, A. Carrier, Barrie, L. Schenn – F. Forsberg, O'Reilly (A), Nyquist – Pärssinen, Novak, Evangelista – Trenin, Glass, Sissons – Co. Smith, McCarron, Tomasino.

Vegas Golden Knights - Buffalo Sabres 2:5 (0:0, 1:1, 1:4)

Branky: 33:44 Barbašev (N. Roy, Stephenson), 43:22 Eichel (Cotter) - 27:42 Cozens (Mittelstadt), 45:01 Mittelstadt (Cozens, Clifton), 49:29 Benson (Tuch, Samuelsson), 51:12 Tuch (Benson), 57:19 Mittelstadt (Cozens, Dahlin). Rozhodčí: South, Sutherland – Suchánek, Gawryletz. Diváci: 18 008.

Vegas Golden Knights L. Thompson (Patera) – McNabb, Pietrangelo, Hague, Whitecloud, B. Hutton, Pachal – Barbašev, Eichel, Stone – Cotter, W. Karlsson, Amadio – Howden, Stephenson, Marchessault – W. Carrier, N. Roy, Kolesar.

Buffalo Sabres Levi (Luukkonen) – Dahlin, Samuelsson, Power, Jokiharju, Ry. Johnson, Clifton – Benson, T. Thompson, Tuch – Mittelstadt, Cozens, Peterka – Robinson, Krebs, Okposo – B. Murray, Jost, V. Olofsson.

Dallas Stars - Ottawa Senators 5:4 (2:3, 1:1, 2:0)

Branky: 11:46 Pavelski (Hintz, J. Robertson), 13:30 Lindell (Duchene), 31:21 Harley (Faksa), 47:33 Heiskanen (W. Johnston, Dadonov), 48:17 Duchene (Marchment, Seguin) - 01:16 Hamonic (Chychrun, M. Joseph), 02:51 Batherson (Chychrun, Stützle), 13:20 Norris (Giroux, Chychrun), 24:54 Batherson (B. Tkachuk, Stützle). Rozhodčí: McCauley, Schrader – Hughes, Murray. Diváci: 18 532.

Dallas Stars Oettinger (9. Wedgewood) – R. Suter, Heiskanen, Lindell, Hakanpää, Harley, Hanley – J. Robertson, Hintz, Pavelski – Marchment, Duchene, Seguin – Benn, W. Johnston, Dadonov – Steel, Faksa, Cr. Smith.

Ottawa Senators A. Forsberg (Korpisalo) – Sanderson, Zub, Chychrun, Hamonic, Brännström, Bernard-Docker – B. Tkachuk, Stützle, Batherson – M. Joseph, Norris, Giroux – Kubalík, Greig, Kelly – MacEwen, Chartier, Kastelic.

Arizona Coyotes - San Jose Sharks 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branky: 34:45 Maccelli (Bjugstad, Moser). Rozhodčí: J. Samuels-Thomas, T. Hanson – R. Galloway, J. Marquis. Diváci: 4 600.

Arizona Coyotes Ingram (Vejmelka) – Dumba, Moser, Stecher, Välimäki, Kesselring, Dermott – Zucker, Schmaltz (A), Keller (A) – Crouse (A), Bjugstad, Maccelli – Kerfoot, L. Cooley, Carcone – O'Brien, McBain, Sanford.

San Jose Sharks Kähkönen (Blackwood) – Burroughs, Ferraro (A), Rutta, Ochoťuk, Addison, Thrun – Barabanov, Hertl (A), Eklund – Zetterlund, Granlund, Duclair – Hoffman, Kunin, Bailey – Labanc, Zadina, G. Smith.

New York Islanders - Boston Bruins 4:5N (0:0, 2:2, 2:2 - 0:0)pen. 1:2

Branky: 21:42 Romanov (Barzal, Horvat), 33:26 Holmström (Pageau), 45:06 Horvat (Nelson, Reilly), 52:01 Nelson (Horvat, Barzal) - 34:45 Geekie (J. van Riemsdyk, Marchand), 37:26 Pastrňák (Shattenkirk, Geekie), 50:48 J. van Riemsdyk (Shattenkirk, Pastrňák), 56:51 Lohrei, 65:00 Pastrňák. Rozhodčí: Hebert, Halkidis – Smith, Baker. Diváci: 17 255.

New York Islanders Sorokin (Varlamov) – Dobson, Romanov, S. Aho I, Reilly, Bortuzzo, Bolduc – Barzal, Horvat, Lee (C) – Palmieri, Nelson (A), Engvall – Gauthier, Pageau, Holmström – Clutterbuck (A), Cizikas, Fasching.

Boston Bruins Ullmark (Swayman) – Wotherspoon, H. Lindholm (A), Carlo, Grzelcyk, Shattenkirk, Lohrei – Pastrňák (A), Geekie, Heinen – DeBrusk, Coyle, Marchand (C) – J. Boqvist, Frederic, J. van Riemsdyk – Steen, Beecher, Lauko.

New York Rangers - Anaheim Ducks 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky: 17:06 Kreider (Zibanejad), 31:45 Vesey (Fox, Wheeler), 36:19 Kreider (Panarin, Fox), 55:26 Zibanejad (Panarin), 59:57 Edström (Goodrow, Schneider) - 13:29 Leason (Ljubuškin). Rozhodčí: Dunning, Lambert – Kovachik, Jackson. Diváci: 18 006.

New York Rangers Quick (Šesťorkin) – R. Lindgren, Fox, E. Gustafsson, Trouba (C), Z. Jones, Schneider – Kreider, Zibanejad, Wheeler – Panarin (A), Trocheck, Lafrenière – Cuylle, Edström, Brodzinski – Vesey, Goodrow (A), Pitlick.

Anaheim Ducks Dostál (Gibson) – Fowler (A), LaCombe, Mintjukov, Ljubuškin, Vaakanainen, Gudas – Killorn, Carlsson, Terry – Vatrano, Carrick, R. Strome – Max Jones, Henrique (A), Leason – McGinn, Groulx, Silfverberg (A).