Vítek Vaněček v bráně New Jersey Devils

Vítek Vaněček v bráně New Jersey Devils | foto: AP

Vaněček nahradil odvolaného Schmida, výhry slavila Carolina a Vegas

• 31
Na rozdíl od úvodního hracího dne druhého kola play off hokejové NHL, kdy dominovaly hostující celky Floridy a Seattlu, se ve středu radovali pro změnu domácí. Carolina si poradila 5:1 s New Jersey, za které v průběhu zápasu nastoupil střídající gólman Vítek Vaněček. Vegas uspěli 6:4 v přestřelce s Edmontonem, za který všechny góly nasázel Leon Draisaitl. Navázal tak na den starý čtyřgólový výkon Pavelskiho z Dallasu.

Hokejisté Caroliny vstoupili do druhého kola proti New Jersey zcela dominantním způsobem. Soupeři dovolili jen 18 střel, v prvním dějství dokonce jen jedinou a uspěli 5:1. Gólmana vítězů Frederika Andersena připravil o čisté konto jediný střelec Devils Nathan Bastian. Ten slavil v 26. minutě, kdy již bránu hostů na místo odvolaného Akiry Schmida hájil Vítek Vaněček.

Švýcarský mladík odstoupil v 22. minutě po třetím inkasovaném gólu. Postupně jej překonali Brett Pesce, Seth Jarvis a Jesperi Kotkaniemi. Vaněček, jemuž nevyšly úvodní dva duely proti Rangers (prohry 1:5), kryl 10 ze zbylých 11 střel Hurricanes. V 51. minutě zvyšoval na 4:1 Brady Skjei a v závěru se do prázdné klece trefil ještě Jesper Fast.

Čeští útočníci na obou stranách, domácí Martin Nečas (15:39, +1, 3 střely) a hostující Ondřej Palát (16:16, -3), tentokrát nebodovali.

Stejně jako v úterý Joe Pavelski z Dallasu se ani o den později Leon Draisaitl z Edmontonu po shodně čtyřgólovém výkonu neradoval z výhry. Na play off málo vídané střelecké počiny tak zůstaly ve stínu. Hvězdný Connor McDavid asistoval u dvou tref svého německého parťáka.

Diváci v T-Mobile Aréně viděli góly v první a třetí třetině. Obě ovládli domácí Golden Knights poměrem 3:2. Dvakrát přesně pálil Ivan Barbašev, dva body brali i další útočníci Jack Eichel a Mark Stone (oba 1+1).

Výsledky play off NHL

Vegas Golden Knights - Edmonton Oilers 6:4 (3:2, 0:0, 3:2)

Branky: 04:36 Barbašev (N. Roy), 09:54 Amadio (Karlsson, Whitecloud), 18:23 Stone (R. Smith, Pietrangelo), 42:36 Barbašev (Whitecloud, Eichel), 43:26 Stephenson (Stone, Howden), 59:26 Eichel - 03:56 Draisaitl (McDavid, Bouchard), 19:49 Draisaitl (Hyman, Ekholm), 41:35 Draisaitl (Hyman, Bouchard), 48:33 Draisaitl (McDavid, Ekholm). Rozhodčí: McIsaac, Dwyer – Mills, Brisebois. Diváci: 18 243. Stav série: 1:0

Vegas Golden Knights Brossoit (Hill) – Martinez, Pietrangelo (A), McNabb, Theodore, Hague, Whitecloud – Barbašev, Eichel, Marchessault – R. Smith (A), Karlsson, Amadio – Howden, Stephenson, Stone (C) – Carrier, N. Roy, Kolesar.

Edmonton Oilers Skinner (Campbell) – Nurse (A), Ceci, Ekholm, Bouchard, Kulak, Desharnais, Broberg – E. Kane, McDavid (C), Draisaitl (A) – Nugent-Hopkins, Bjugstad, Hyman – Foegele, R. McLeod, Janmark – Kostin, Yamamoto.

Carolina Hurricanes - New Jersey Devils 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Branky: 09:41 Pesce (J. Staal), 14:43 Jarvis, 21:55 Kotkaniemi (Martinook, Fast), 50:17 Skjei (S. Aho II, Noesen), 56:44 Fast (Martinook, J. Staal) - 25:02 Bastian (M. McLeod). Rozhodčí: McCauley, O'Rourke – Murray, Cherrey. Diváci: 18735. Stav série: 1:0

Carolina Hurricanes Andersen (Raanta) – Burns, Slavin (A), Pesce, Skjei, Chatfield, Gostisbehere – Jarvis, S. Aho II (A), Noesen – Fast, Kotkaniemi, Martinook – Nečas, J. Staal (C), Drury – Puljujärvi, Stepan, Stastny.

New Jersey Devils Schmid (22. Vaněček) – Hamilton, Siegenthaler, Marino, Graves, Severson, Bahl – Bratt, Hischier (C), Tatar – Haula, J. Hughes (A), Palát (A) – Šarangovič, Mercer, Boqvist – Bastian, M. McLeod, Wood.

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.