Martin Kaut (87) ze San Jose Sharks sráží Darnella Nurse (25) z Edmonton Oilers. | foto: AP

Hertl s Kautem bodovali proti Edmontonu, výhru ale slavil McDavid

• 27
V pondělních zápasech hokejové NHL se prosadili dva čeští útočníci. Tomáš Hertl a Martin Kaut se asistencemi podíleli na remíze San Jose 4:4 z řádné hrací doby utkání proti Edmontonu. V prodloužení ale slavil tým bodového lídra soutěže Connora McDavida. V dalším duelu Los Angeles deklasovalo 8:2 tým Calgary, za který do hry střídal gólman Dan Vladař.

Hokejisté San Jose byli v pondělí blízko výhry na ledě favorizovaného Edmontonu. I díky asistencím českých útočníků Tomáše Hertla (19:24, 0+1, +/-: 0, 6 střel) a Martina Kauta (18:11, 0+1, +/-: 0, 1 střela) drželi Sharks po dvou třetinách nadějný výsledek 3:4.

Oilers zachránil až v 57. minutě svým druhým gólem večera Švéd Mattias Ekholm. Urostlý obránce, jenž kanadský celek posílil nedávnou výměnou z Nashvillu, těžil z asistencí od Leona Draisaitla a Connora McDavida. Lídr NHL v bodech, gólech i asistencích si celkově připsal dva zápisy (0+2) a zlepšil se na 136 bodů (58+78) ze 71 startů. Za stavu 4:4 se tak šlo do prodloužení, v jehož poslední minutě otočil výsledek ve prospěch domácích další bek - Darnell Nurse.

Drtivý výsledek se zrodil v souboji Los Angeles s Calgary. Domácí Kings triumfovali 8:2 a s 92 body se dotáhli na Vegas na čele Pacifické divize, poražení Flames naopak ztratili další možnost přiblížit se Seattlu s Winnipegem na postupových místech s divokou kartou.

Domácí za úspěchem nakročili už v první třetině, kterou vyhráli 4:0. V útoku Kings se zrodili hned dva dvougóloví střelci Carl Grundstrom (2+0) a Adrian Kempe (2+1). Úvodní dvě třetiny za kanadský celek odchytala jednička Jacob Markström s bilancí 20 zákroků a šesti inkasovaných gólů. Ve třetí třetině již nastoupil Dan Vladař a ze zbylých 13 pokusů LA dvakrát inkasoval.

Gólman Alexandar Georgiev pochytal všech 27 pokusů Chicaga a podpořil tak čistým kontem v pořadí šestou výhru Colorada za sebou. Obhájci Stanley Cupu porazili Blackhawks 5:0 a zmiňovaný Georgiev s pěti nulami vyrovnal na čele dané statistiky NHL Ilju Sorokina z Islanders s Darcy Kuemperem z Washingtonu.

Ofenzivu Avalanche táhl třemi body útočník Denis Malgin (2+1). Jednou se trefil i Fin Mikko Rantanen, jenž je s 47. góly třetí v tabulce střelců soutěže za Davidem Pastrňákem z Bostonu (48 gólů) a suverénním lídrem Connorem McDavidem z Edmontonu (58 gólů).

Výsledky NHL

Colorado Avalanche - Chicago Blackhawks 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky: 02:41 MacDermid (B. Hunt, Nieto), 26:17 Malgin (Ničuškin), 30:54 Rantanen (Compher, Byram), 53:33 L. O'Connor (Malgin, Girard), 53:47 Malgin (MacKinnon, Rantanen). Rozhodčí: M. Markovic, M. Joannette – J. Deschamps, K. Murchison. Diváci: 18 121.

Colorado Avalanche Georgijev (J. Johansson) – Girard, D. Toews (A), Byram, J. Johnson, B. Hunt, MacDermid – Rantanen (A), MacKinnon (A), Rodrigues – Malgin, Compher, Ničuškin – L. O'Connor, Eller, Cogliano – Galchenyuk, Newhook, Nieto.

Chicago Blackhawks Stalock (Chudobin) – S. Jones (A), C. Jones, Murphy (A), Tinordi, Mitchell, Zajcev – Athanasiou, Kurashev, L. Reichel – T. Raddysh, Dickinson, T. Johnson (A) – B. Robinson, Entwistle, Hardman – Joe. Anderson, Khaira, Katchouk.

Detroit Red Wings - Florida Panthers 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)

Branky: 14:37 P. Suter (Perron, Walman), 47:53 Larkin (Raymond, Copp) - 07:28 M. Tkachuk (Bennett), 12:28 Verhaeghe (M. Tkachuk, Bennett), 31:33 Forsling (Reinhart, Barkov), 56:08 E. Staal (Duclair), 58:37 Verhaeghe (Luostarinen, M. Tkachuk). Rozhodčí: Dunning, Pochmara – Brisebois, Murray. Diváci: 15198.

Detroit Red Wings Husso (Hellberg) – Seider, Walman, Määttä, Oesterle, Edvinsson, Hägg – P. Suter, Raymond, Larkin (C) – Copp (A), Perron (A), Berggren – Zadina, Veleno, Kubalík – Chiasson, Czarnik, Erne.

Florida Panthers Bobrovskij (Lyon) – Ekblad (A), Forsling, Montour, M. Staal, Mahura, Gudas – Verhaeghe, Bennett, M. Tkachuk (A) – Barkov (C), Luostarinen, Reinhart – Duclair, Lomberg, Lundell – Coli. White, Cousins, E. Staal.

Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky: 54:39 Rakell (Malkin, P. Joseph) - 16:46 Chabot (Giroux, Greig), 57:51 Batherson (B. Tkachuk, Sanderson). Rozhodčí: Luxmore, MacDougall – Galloway, Kovachik. Diváci: 17 080.

Pittsburgh Penguins Jarry (DeSmith) – Letang (A), P. Joseph, Ruhwedel, Dumoulin, Fedun, Friedman – Rakell, Crosby (C), Guentzel – Rust, Malkin (A), Zucker – Heinen, Granlund, D. O'Connor – Archibald, Carter, Poehling.

Ottawa Senators Ferguson (Sögaard) – Zub, Sanderson, Hamonic, Chychrun, Brännström, Chabot (A) – Batherson, Stützle, B. Tkachuk (C) – Giroux (A), Greig, DeBrincat – Gauthier, Pinto, Brassard – Watson, Gambrell, P. Brown.

Los Angeles Kings - Calgary Flames 8:2 (4:0, 2:1, 2:1)

Branky: 08:15 Grundström (Kupari, MacEwen), 11:16 Doughty (Byfield, Kopitar), 12:13 Vilardi (Iafallo), 15:46 Arvidsson (Kempe, Kopitar), 28:17 Kempe (Edler, Se. Walker), 32:44 Kempe (Byfield, Doughty), 52:31 M. Anderson (Danault, Arvidsson), 55:51 Grundström (Kupari) - 20:34 Toffoli (E. Lindholm, Backlund), 49:01 Hanifin (Coleman). Rozhodčí: Schlenker, McCauley – Gawryletz, Gibbons. Diváci: 16 404.

Los Angeles Kings Copley (Korpisalo) – M. Anderson, Doughty, Gavrikov, M. Roy, Edler, Se. Walker – Byfield, Kopitar, Kempe – Moore, Danault, Arvidsson – Iafallo, Lizotte, Vilardi – Grundström, Kupari, MacEwen.

Calgary Flames Markström (41. Vladař) – R. Andersson, Zadorov, Weegar, C. Tanev, Hanifin, Stecher – Mangiapane, E. Lindholm, Toffoli – Huberdeau, Backlund, Coleman – Pelletier, Kadri, Dubé – N. Ritchie, Ružička, Lewis.

Edmonton Oilers - San Jose Sharks 5:4P (1:1, 2:3, 1:0 - 1:0)

Branky: 07:08 Bjugstad (Foegele, Janmark), 20:30 Yamamoto (Nugent-Hopkins, McDavid), 31:48 Ekholm (Draisaitl, Bouchard), 56:13 Ekholm (McDavid, Draisaitl), 64:45 Nurse (Yamamoto, Nugent-Hopkins) - 05:48 Barabanov (Hertl, Vlasic), 28:32 Lorentz (Agozzino, Benning), 30:23 E. Karlsson (Zetterlund, Couture), 34:23 E. Karlsson (Barabanov, Kaut). Rozhodčí: Brenk, Syvret – Toomey, Marquis. Diváci: 18 347.

Edmonton Oilers Campbell (S. Skinner) – Ceci, Nurse (A), Bouchard, Ekholm, Desharnais, Kulak – Hyman, McDavid (C), E. Kane – Yamamoto, Draisaitl (A), Nugent-Hopkins – Janmark, Bjugstad, Foegele – Ryan, Shore, Kostin.

San Jose Sharks Reimer (Kähkönen) – E. Karlsson (A), Pouliot, Benning, Ferraro, Knyžov, Vlasic – Labanc, Couture (C), Johnsson – Kaut, Hertl (A), Barabanov – Zetterlund, Sturm, Gregor – Agozzino, Lorentz, Lindblom.