Radost hokejistů Montrealu

Radost hokejistů Montrealu | foto: AP

Montreal urval první finálové vítězství, série se vrací do Tampy

• 32
Hokejisté Montrealu na čtvrtý pokus dokázali porazit obhájce Stanley Cupu z Tampy a vynutili si pátý finálový zápas play off NHL. O výsledku 3:2 po prodloužení rozhodl v 64. minutě svou druhou trefou večera útočník Josh Anderson.

Nejrychlejším možným způsobem 4:0 na zápasy v historii play off NHL dokráčeli k zisku Stanley Cupu naposledy hokejisté Detroitu, když v roce 1998 obhájili triumf v sérii proti Washingtonu. Po shodně hladkém průběhu finále se radovali i o rok dříve pro změnu proti Philadelphii.

Stanley Cup 2021

Program a výsledky

Tampa Bay v letošní sezoně mohla slavnou dynastii Red Wings v obou případech napodobit. Nejen v obhajobě triumfu, ale také dominantním výsledkem 4:0 na zápasy. V pondělí k tomu na ledě Montrealu byla hodně blízko, nakonec se však po prodloužení radovali domácí Canadiens a série se tak vrací na slunnou Floridu.

Prvním střelcem v pořadí čtvrté finálové partie byl domácí útočník Josh Anderson, jenž v 16. minutě zakončoval proti přemísťujícímu se Andreji Vasilevskému po skvělém pasu Nicka Suzukiho. Ten si chytře podržel puk a položil na led obránce Davida Savarda, výrazně se tak podepsal pod vůbec první vedení Montrealu v průběhu celé série.

Krátce na to navíc mohl po chybě Vasilevského v rozehrávce zvýšit Jake Evans, ruská jednička Lightning však své zaváhání stihla napravit. V závěru třetiny hráli hosté v početní výhodě a produktivní duo v osobách přihrávajícího Nikity Kučerova a zakončujícího Braydena Pointa rozezvonilo tyč za Carey Pricem.

Stejně tomu bylo i v 36. minutě, kdy v další přesilovce pálil do konstrukce brány pro změnu i obránce Victor Hedman. Urostlý Švéd se dostal v rychlém sledu k dalšímu zakončení, kdy nešťastně trefil nad koleno spoluhráče Pointa. Úlevu od bolesti mu ovšem jen o pár minut později poskytla akce spoluhráčů ze třetí formace.

Po nahození Blakea Colemana brankář Price puk vykopl jen k dojíždějícímu Ryanu McDonaghovi, který parádní zadovkou uvolnil před odkrytou bránou Barclayho Goodrowa. Na obránce tak McDonagh ukázal skvělý cit pro hru - 1:1. Do třetí třetiny se tak šlo za smírného stavu, který v 49. minutě prolomil nenápadnou střelou od modré čáry ruský obránce Montrealu Alexandr Romanov.

Bodování play off NHL

Hostujícího favorita ale vrátil do hry v 54. minutě finálový specialista Patrick Maroon. Urostlý bijec ze čtvrté formace, jenž nastupuje ve třetím finále Stanley Cupu za sebou, z rychlého protiútoku zakončil akci po žabičce Mathieu Josepha. Vyrovnávací akce dostala hokejisty Tampy do sedla a nebyli daleko od další branky. V 58. minutě nejprve Ondřej Palát (16:53, +/-: 0, 2 střely) z blízka minul a jen o pár vteřin později Kučerov z bezprostřední blízkosti brány usměrnil puk jen do tyče za již překonaným Pricem.

Ze svého tlaku následně Lightning vytěžili přesilovku poté, co obránce Shea Weber krátce po buly zasáhl Paláta hokejkou v obličeji. Rodák z Frýdku-Místku opouštěl ledovou plochu s krvavým šrámem, hosté tak dostali výhodu na čtyři minuty. Velká příležitost ale nakonec zůstala nevyužita a krátce po návratu Webera do hry rozhodl domácí střelec Anderson.

Na levém křídle v bruslařském souboji vyzval Jana Ruttu (14:59, -1, 4 střely), přes kterého jednou rukou přihrál do předbrankového prostoru Coleu Caufieldovi. Rutta svého soka odtlačil na zadní hrazení, při návratu před bránu byl ale útočník Canadiens rychlejší a poslal odražený puk nad klečícího Vasilevského - a bylo rozhodnuto.

Výsledek finále Stanley Cupu:

Montreal Canadiens - Tampa Bay Lightning 3:2P (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 15:39 J. Anderson (Suzuki, Caufield), 48:48 A. Romanov (Evans), 63:57 J. Anderson (Caufield) - 37:20 Goodrow (McDonagh, Coleman), 53:48 Maroon (M. Joseph, T. Johnson). Rozhodčí: Sutherland, Furlatt – Murray, Brisebois. Diváci: 3500. Stav série: 1:3

Montreal Canadiens Price (Allen) – S. Weber (C), Chiarot, Petry, Edmundson, Kulak, A. Romanov – Gallagher (A), Danault, Toffoli – J. Anderson, Suzuki, Caufield – Lehkonen, Evans, Byron (A) – Perry, E. Staal, Armia.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman (A), Černák, McDonagh (A), D. Savard, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Palát – Stamkos (C), Cirelli, Colton – Coleman, Gourde, Goodrow – M. Joseph, T. Johnson, Maroon.