Gabriel Vilardi (42), Martin Frk (29) a Mikey Anderson (44) oslavují gól Los...

Gabriel Vilardi (42), Martin Frk (29) a Mikey Anderson (44) oslavují gól Los Angeles Kings. | foto: Gary A. Vasquez-USA TODAY SportsReuters

Frk byl u vítězné branky Los Angeles, Ovečkin vyrovnal Pastrňáka

• 27
V pěti pondělních zápasech hokejové NHL bodoval jediný Čech. Útočník Martin Frk asistoval u rozdílové akce ve formě hrajícího Los Angeles, které po výsledku 3:1 porazilo Colorado s Pavlem Francouzem v bráně. Rovněž Buffalo překvapilo po výhře 3:2 po nájezdech nad Washingtonem, za který se jednou prosadil Alex Ovečkin a s 48 góly vyrovnal na čele tabulky střelců bostonského Davida Pastrňáka.

Nevydařenou sezonu po řadě výměn zkušených borců Los Angeles dohrává s novými tvářemi z farmářského celku. Ti ovšem nemají o motivaci ukázat své kvality nouzi a potvrzuje to už šestá výhra Kings v řadě, která se v pondělí zrodila po výsledku 3:1 proti silnému Coloradu. Radoval se tak poslední nad průběžně druhým celkem Západní konference.

Pavla Francouze v první třetině překonali Austin Wagner a Mikey Anderson. Druhý jmenovaný obránce se své premiérové trefy v soutěži dočkal v 16. minutě, když jej po vyhraném buly v útočném pásmu na modré našel Martin Frk (13:12, 0+1, +/-: 0). Střelu Andersona následně před českým gólmanem nechtěně tečoval bránící Connauton.

Na další gól v aréně Staples Center se čekalo až do 43. minuty, kdy Avalanche vrátil do hry Pierre-Edouard Bellemare. Na vyrovnání ovšem hosté nedosáhli a v 55. minutě udělal tečku za zápasem útočník LA Alex Iafallo.

Francouz, jenž nastoupil podruhé za poslední dva dny po nedělní výhře 4:3 ze San Jose, utkání zakončil s bilancí 35 zákroků proti 38 střelám. Ještě více, než porážka Colorado mrzela ztráta klíčového hráče Nathana MacKinnona. Produktivní útočník kvůli blíže nespecifikovanému zranění odstoupil ve druhé třetině.

Podobně jako Los Angeles své fanoušky potěšili skalpem favorita i hokejisté Buffala, když si 3:2 po nájezdech poradili s Washingtonem. Sabres vyšel úvod utkání. Už v 5. minutě je svou 20. trefou nováčkovské sezony poslal do vedení Victor Olofsson a na startu druhého dějství se v přesilovce prosadil i kapitán Jack Eichel. U obou akcí asistoval obránce Rasmus Dahlin.

Washington vymazal nulu na kontě brankáře Linuse Ullmarka až ve třetím dějství, kdy srovnání na 2:2 zařídili ruští hokejisté Alex Ovečkin a Dmitrij Orlov. Prvně jmenovaný kapitán týmu se radoval už z 48. branky sezony, čímž na čele tabulky střelců opětovně vyrovnal bostonského Davida Pastrňáka.

Poté, co rozhodčí kvůli kontaktu Jeffa Skinnera s brankářem Bradenem Holtbym neuznali necelé tři minuty před koncem řádné hrací doby branku domácího beka Brandona Montoura, přešlo utkání do prodloužení a následně i penaltového rozstřelu.

V něm se střelcům příliš nedařilo. Mezi neúspěšné exekutory patřil i washingtonský Jakub Vrána. První góly přinesla až čtvrtá série, v níž na trefu Dahlina odpovídal Jevgenij Kuzněcov. Rozhodnutí nakonec nabídla až sedmá dvojice a trefa Dominika Kahuna.

Společně se zmiňovaným Vránou (13:59, +/-: 0, 2 střely) v sestavě Washingtonu figuroval i obránce Michal Kempný (17:06, +1, 5 střel). Na Radko Gudase tak zbyla znova jen role nehrajícího náhradníka stejně jako v případě buffalského Michaela Frolíka.

Z přímého souboje konkurentů o poslední postupové pozice do play off v tabulce Západní konference vyšel po velkém obratu vítězně Winnipeg po výsledku 4:2 nad Arizonou. Kanadský celek tak figuruje s 78 body na divoké kartě, Coyotes naopak zůstávají pod čarou postupu s 74 body.

Vstup do utkání přitom měli lepší hosté. O dvougólový trhák se těsně před prvním odchodem do kabin zasloužil Nick Schmaltz. Jets ale měli ve svém středu útočníka Nikolaje Ehlerse, který ve druhé třetině nejprve kontaktní trefou snížil a následně dvakrát asistoval u obratu na 3:2. Prosadili se Tucker Poolman a Cody Eakin. V poslední minutě do prázdné klece zamířil Mark Scheifele.

Trenér vítězů Paul Maurice odkoučoval své 1 599. utkání kariéry v NHL a osamostatnil se na páté pozici historické tabulky od Kena Hitchcocka.

Zápas Edmontonu s Vegas proti sobě postavil průběžně druhý s prvním celkem Pacifické divize. Po remíze 2:2 z řádné hrací doby se v prodloužení radovali výše postavení Golden Knights, za které po výrazné střelecké převaze 48:24 rozhodl obránce Shea Theodore. Bez bodu tentokrát z utkání odcházel suverénní lídr produktivity NHL Leon Draisaitl, jeho parťák Connor McDavid v sestavě kvůli nemoci chyběl. Výsledek oslavil i Tomáš Nosek (13:57, -1, 4 střely).

Výsledky NHL:

Winnipeg Jets - Arizona Coyotes 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)

Branky: 22:13 Ehlers (Poolman, Beaulieu), 37:27 Poolman (Eakin, Ehlers), 51:33 Eakin (Ehlers, Laine), 59:24 Scheifele (Wheeler, Copp) - 15:50 Schmaltz (Kessel, Söderberg), 19:58 Schmaltz (Kessel, Demers). Rozhodčí: Rehman, Peel – Fournier, Murchison. Diváci: 15 325.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, D. Kulikov, Poolman, Beaulieu – Wheeler (C), Scheifele (A), Connor – Laine, Eakin, Ehlers – Roslovic, Lowry, Copp – Appleton, N. Shore, Perreault.

Arizona Coyotes Kuemper (Raanta) – Ljubuškin, Ekman-Larsson (C), Hjalmarsson (A), Goligoski, Oesterle, Demers – Keller, Dvorak, Hall – Kessel, Schmaltz, Söderberg – Hinostroza, Stepan (A), Crouse – Fischer, Richardson, Grabner.

Edmonton Oilers - Vegas Golden Knights 2:3P (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 09:00 Chiasson (Neal, Klefbom), 46:46 Nugent-Hopkins (Yamamoto) - 16:58 N. Roy (Schmidt, Martinez), 51:57 Marchessault (R. Smith), 62:13 Theodore (Marchessault). Rozhodčí: Chmielewski, Dwyer – Gawryletz, Gibbons. Diváci: 17.327.

Edmonton Oilers Koskinen (M. Smith) – Nurse (A), Bear, Klefbom, A. Larsson (A), Jones, K. Russell – Nugent-Hopkins, Kassian, Ennis – Draisaitl, Yamamoto (A), Athanasiou – Sheahan, J. Archibald, Neal – Khaira, Chiasson, P. Russell.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (Lehner) – McNabb, Schmidt (A), Martinez, Theodore, Holden, Whitecloud, Merrill – Pacioretty (A), Stastny (A), R. Smith – Marchessault, W. Karlsson, N. Roy – Pirri, Cousins, W. Carrier – Nosek, Reaves.

Los Angeles Kings - Colorado Avalanche 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Branky: 14:22 Wagner (Prochorkin, Walker), 15:25 M. Anderson (Frk, Vilardi), 54:35 Iafallo (B. Hutton, Doughty) - 42:19 Bellemare (Cole). Rozhodčí: MacDougall, Skilliter – Knorr, Nagy. Diváci: 15 011.

Los Angeles Kings Quick (Petersen) – Doughty (A), B. Hutton, Roy, M. Anderson, Walker, MacDermid – D. Brown (A), Kopitar (C), Iafallo – Lewis, Lizotte, A. Kempe – Frk, Vilardi, Moore – Wagner, Amadio, Prochorkin.

Colorado Avalanche Francouz (Hutchinson) – Girard, Graves, E. Johnson (A), Cole, Connauton, Barberio, Zadorov – Naměstnikov (A), MacKinnon (C), Landeskog – Donskoi, Compher, Jost – Ničuškin, Bellemare, Nieto – O'Connor, Kameněv.

Buffalo Sabres - Washington Capitals 3:2N (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 04:53 Olofsson (Ma. Johansson, Dahlin), 20:53 Eichel (Dahlin, Ristolainen), Kahun - 43:33 Ovečkin (Kuzněcov), 53:11 Orlov (Ovečkin, T. Wilson). Rozhodčí: Kozari, L'Ecuyer – Smith, Driscoll. Diváci: 16 539.

Buffalo Sabres Ullmark (C. Hutton) – Ristolainen, Montour, C. Miller, Dahlin, Jokiharju, McCabe (A) – S. Reinhart, Eichel (C), Skinner – Kahun, Ma. Johansson (A), Olofsson – Simmonds, Lazar, Vesey – Okposo, Jo. Larsson, Girgensons.

Washington Capitals Holtby (Samsonov) – Carlson (A), Dillon, Jensen, Orlov, Siegenthaler, Kempný – T. Wilson, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Oshie, Bäckström (A), J. Vrána – Kovalčuk, Eller, Hagelin – Hathaway, Dowd, Pánik.

St. Louis Blues - Florida Panthers 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky: 31:20 Parayko (Thomas) - 36:12 Hoffman (Saarela, Dadonov), 44:23 Connolly (Saarela). Rozhodčí: St. Laurent, St. Pierre – Pancich, Gibbs. Diváci: 18096.

St. Louis Blues Binnington (Allen) – Gunnarsson, Pietrangelo (C), Scandella, Parayko, Dunn, Faulk – Schwartz, B. Schenn, Blais – Sanford, R. O'Reilly, Perron – Steen (A), Thomas, Bozak – MacEachern, Sundqvist, Barbašev.

Florida Panthers Driedger (Montembeault) – Weegar, Ekblad (A), Strälman, Matheson, Yandle, Brown – Dadonov, Barkov (C), Vatrano – Hoffman, Haula, Huberdeau (A) – Connolly, Wallmark, Saarela – Acciari, Sceviour, Pysyk.