Hokejisté Chicaga oslavují gól Dominika Kubalíka.

Hokejisté Chicaga oslavují gól Dominika Kubalíka. | foto: AP

Poslední Detroit překvapil proti Bostonu, Kubalík se připomněl gólem

• 37
Otevírací duel nedělního programu NHL nabídl velké překvapení, když si poslední Detroit vyšlápl výsledkem 3:1 na lídry soutěže z Bostonu. U jediné trefy Bruins si asistenci připsal David Pastrňák, za domácí měl stejnou bilanci obránce Filip Hronek. Hned dvě přihrávky vyprodukoval Filip Chytil z Rangers a jediným českým střelcem dne byl chicágský Dominik Kubalík. Gólman Pavel Francouz vychytal Coloradu výhru v Minnesotě.

Kdo čekal od souboje suverénně posledního Detroitu s lídrem soutěže z Bostonu jednoznačnou záležitost, nestačil se divit. Bruins měli sice výraznou střeleckou převahu 39:19, na brankáře Jonathana Berniera ale dlouho nemohli najít recept.

Bezbrankový stav zlomil ve 23. minutě domácí Brendan Perlini. Favorit se radoval z vyrovnání v 33. minutě, nemělo ovšem dlouhého trvání. Gól Brada Marchanda, jenž tečoval nahození Davida Pastrňáka (18:46, 0+1, -1, 4 střely), rozhodčí anulovali po rozboru videa kvůli předcházejícímu ofsajdu.

Stav 1:1 tak platil až od 41. minuty, kdy opět úřadoval Pastrňák. Tentokrát před odkrytou bránou uvolňoval obránce Toreyho Kruga.

Fanoušky Red Wins ovšem v 48. minutě využitou přesilovkou rozjásal Andreas Athanasiou a stejný borec se prosadil i ranou do prázdné klece v 60. minutě při závěrečné snaze Bruins o vyrovnání. Asistence putovala i na konto obránce Filipa Hronka (25:42, 0+1, +2, 1 střela). Centr Bostonu David Krejčí (20:54, -2) v utkání nebodoval.

Útočník Filip Chytil (11:24, 0+2, +2, 4 střely) byl zvolen druhou hvězdou u výhry Rangers 4:1 nad Los Angeles. Domácí New York dlouho vedl nejtěsnějším rozdílem po trefě Grega McKegga ze 3. minuty.

Pojistku přidal až v 50. minutě, kdy zmiňovaný Chytil připravil gól pro talentovaného Kaapo Kakkoa. Právě daná akce byla nakonec tou rozdílovou poté, co v 51. minutě snížil Trevor Moore.

Klid do domácích řad vnesla 58. minuta, v níž nejprve z protiútoku udeřil Artěmij Panarin a při následné hře Kings bez brankáře se prosadil i produktivní obránce Tony DeAngelo. Druhou přihrávku zápasu si zapsal Chytil. V hlasování zámořských novinářů jej mezi třemi hvězdami předčil jen gólman Igor Šesťorkin, jenž výhru podpořil vysokým počtem 42 zákroků.

V souboji dvou týmů na hraně postupu do play off Západní konference uspěl lépe postavený Winnipeg, jenž si na domácím ledě poradil s konkurenty z Chicaga 5:2. Po skvělé lednové sérii, kdy si 10 zásahy vysloužil post nováčka měsíce, vyšel v posledních čtyřech startech Dominik Kubalík naprázdno. Proti Jets se však opět připomněl a to hned v první minutě utkání.

Od zahajovacího buly uběhlo jen 15 vteřin, než si Kubalík (14:51, 1+0, +/-: 0, 4 střely) najel do levého kruhu na přihrávku od zadního mantinelu v podání Drakea Caggiulay. Asistence putovala i na konto kapitána Blackhawks Jonathana Toewse, pro kterého to byl jubilejní 800. bod kariéry. V 11. minutě navíc radost v hostujícím táboře zvýšil ještě Brandon Saad.

V dalším průběhu již ale stříleli góly jen domácí. Ve druhé třetině při hře v oslabení snížil Kyle Connor a vyrovnání se Jets dočkali v 50. minutě, kdy pro změnu přesilovku proměnil Blake Wheeler. Obrat završil o čtyři minuty později Andrew Copp a v samotném závěru skóre ještě navýšili do prázdné klece mířící Patrik Laine a podruhé se radující Connor. Druhý Čech v sestavě Chicaga, David Kämpf (14:38, -1), se bodově neprosadil.

Gólman Pavel Francouz kryl 34 z 36 střel domácí Minnesoty a výrazně tak přispěl k výhře Colorada 3:2. 29letý rodák z Plzně se do akce dostal poprvé od 20. ledna a nestačil pouze na dvě akce domácích z přesilových her. V 25. minutě jej překonal Jared Spurgeon a v 38. minutě Kevin Fiala.

Všechny gólové situace utkání se zrodily ve druhém dějství a významné role hrály speciální formace nejen z řad Wild. Za vítězné Avalanche totiž v oslabení uspěl Pierre-Edouard Bellemare, v přesilovce Nathan MacKinnon a pouze rozdílový gól kapitána Gabriela Landeskoga padl při hře pět na pět.

Výsledky NHL:

Detroit Red Wings - Boston Bruins 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky: 22:07 Perlini (Erne), 47:10 Athanasiou (Bertuzzi, D. Larkin), 59:31 Athanasiou (Ehn, Hronek) - 40:33 Krug (Pastrňák, Bergeron). Rozhodčí: O'Halloran, McCauley – Suchánek, Barton. Diváci: 19 515.

Detroit Red Wings J. Bernier (Howard) – Green, Nemeth, Hronek, Biega, G. Lindström, Daley – Fabbri, D. Larkin (A), Abdelkader (A) – Perlini, Filppula, Bertuzzi – Glendening (A), Athanasiou, Hirose – Smith, Ehn, Erne.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, J. Moore, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand (A) – Kuhlman, Krejčí, DeBrusk – Bjork, Coyle, Kuraly – Wagner, P. Lindholm, Heinen.

Buffalo Sabres - Anaheim Ducks 2:3 (1:3, 1:0, 0:0)

Branky: 18:53 Jo. Larsson (S. Wilson), 31:41 Dahlin (Eichel, Vesey) - 06:15 Silfverberg (Steel, Del Zotto), 10:45 Getzlaf (Rakell, D. Shore), 12:00 N. Ritchie (Terry, Henrique). Rozhodčí: Morton, Hebert – Smith, Pancich. Diváci: 16 131.

Buffalo Sabres J. Johansson (Hammond) – Dahlin, C. Miller, Montour, Ristolainen, McCabe (A), Jokiharju, Pilut – Vesey, Eichel (C), S. Reinhart (A) – Frolík, Lazar, Ma. Johansson – Skinner, Rodrigues, Sheary – Girgensons, Jo. Larsson, S. Wilson.

Anaheim Ducks R. Miller (Gibson) – Fowler, Manson (A), Holzer, H. Lindholm, Guhle, Del Zotto – Rakell (C), Getzlaf (A), Silfverberg – Jones, Steel, D. Shore – N. Ritchie, Henrique, Terry – Deslauriers, D. Grant, Rowney.

New York Rangers - Los Angeles Kings 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)

Branky: 02:23 McKegg (B. Howden, R. Lindgren), 49:20 Kakko (Chytil, Di Giuseppe), 57:12 Panarin (R. Strome, Fast), 57:49 DeAngelo (Chytil, Di Giuseppe) - 50:47 Moore (Wagner, Lizotte). Rozhodčí: Walsh, Skilliter – Shewchyk, Brisebois. Diváci: 17 237.

New York Rangers Šesťorkin (H. Lundqvist) – Trouba, Skjei, DeAngelo, M. Staal, Fox, R. Lindgren – Bučněvič, Zibanejad, Kreider – Fast, R. Strome, Panarin – Kakko, Chytil, Di Giuseppe – Lemieux, McKegg, B. Howden.

Los Angeles Kings Quick (Petersen) – Doughty, J. Ryan, Walker, Martinez, Roy, MacDermid – D. Brown, Kopitar, Iafallo – Toffoli, J. Carter, A. Kempe – Wagner, Lizotte, Moore – Lewis, Amadio, Grundström.

Minnesota Wild - Colorado Avalanche 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)

Branky: 24:58 Spurgeon (Parise, Fiala), 37:31 Fiala - 21:37 Bellemare (Calvert, Graves), 27:22 MacKinnon (Makar, Kadri), 30:36 Landeskog (Cole, Compher).

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Pateryn, Spurgeon, Suter, Dumba, Brodin, Soucy – Zuccarello, E. Staal, Parise – Fiala, Kunin, Donato – M. Foligno, J. Eriksson Ek, Greenway – Hartman, M. Koivu, Zucker.

Colorado Avalanche Francouz (Grubauer) – Makar, Graves, E. Johnson, Girard, Zadorov, Cole – Rantanen, MacKinnon, Landeskog – Burakovsky, Kadri, Ničuškin – Donskoi, Compher, Calvert – Jost, Bellemare, Nieto.

Winnipeg Jets - Chicago Blackhawks 5:2 (0:2, 1:0, 4:0)

Branky: 23:44 Connor (Copp), 49:04 Wheeler (Pionk, Hellebuyck), 53:27 Copp (Roslovic, Morrissey), 58:37 Laine (Connor, Scheifele), 59:40 Connor (Scheifele, Laine) - 00:15 D. Kubalík (Caggiula, J. Toews), 10:58 Saad (P. Kane, Seeler). Rozhodčí: Jake Brenk, Justin StPierre. Čároví: Scott Driscoll, Travis Gawryletz. Diváci: 15325.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Pionk, Morrissey (A), Niku, D. Kulikov, Beaulieu, Bitetto – Laine, Scheifele (A), Connor – Appleton, Wheeler (C), Ehlers – Roslovic, Copp, Harkins – L. Shaw, N. Shore, G. Bourque. Hlavní trenér: Paul Maurice.

Chicago Blackhawks Crawford (Lehner) – E. Gustafsson, Keith (A), C. Murphy, Seeler, Koekkoek, Määttä – Caggiula, J. Toews (C), D. Kubalík – P. Kane (A), Dach, Saad – D. Strome, Kämpf, DeBrincat – Highmore, Carpenter, Z. Smith. Hlavní trenér: Jeremy Colliton.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077