Dvojici Joel Eriksson Ek of Sweden (vpravo4) a Marcus Foligno ujíždí český...

Dvojici Joel Eriksson Ek of Sweden (vpravo4) a Marcus Foligno ujíždí český útočník Lukáš Radil ze San Jose. | foto: AP

Hertl, Radil a Šimek táhli San Jose. Gól slavili i čtyři další Češi

• 26
České trio v sestavě San Jose zazářilo v úterním zápase na ledě Minnesoty. Jak Lukáš Radil (1+1), tak i Tomáš Hertl s Radimem Šimkem (oba 0+2) podpořili venkovní výsledek 0:4 dvěma body. Mezi střelce se ve stejný hrací den zapsali ještě Filip Chytil z Rangers, Ondřej Palát z Tampy, Radko Gudas z Philadelphie a Radek Faksa z Dallasu, jenž překonal krajana Davida Ritticha v bráně Calgary.

Hokejisté San Jose natáhli svou nejdelší vítěznou sérii letošní sezony už na pět zápasů v řadě. Výrazný podíl na tom mají čeští zástupci v sestavě Sharks. Poslední úterní triumf na ledě Minnesoty dvěma přihrávkami režírovali Tomáš Hertl (17:32, 0+2, +2) a obránce Radim Šimek (14:50, 0+2, +2, 1 střela), které zámořští novináři zařadili mezi tři hvězdy utkání společně s dvougólovým útočníkem Loganem Couturem.

Pozadu u výsledku 0:4 nezůstal ani člen čtvrté útočné formace hostí Lukáš Radil (12:33, 1+1, +2, 1 střela) s bilancí gólu a přihrávky. Své druhé trefy sezony a zároveň i začínající kariéry v NHL dosáhl v 58. minutě do prázdné brány. První bod v utkání zaznamenal v 30. minutě, když po nahození Šimka za bránu od zadního mantinelu skvěle našel ve střelecké pozici Couturea.

Na rozdíl dvou gólů Sharks zvyšovali jen o pár vteřin později. Znova byl u toho skvěle hrající Šimek. Tentokrát kombinoval s Tomášem Hertlem, jenž dostal do samostatného úniku Joea Pavelskiho. Další změna skóre se udála na startu třetí třetiny, kdy Hertl předal v útočném pásmu puk Coutureovi a ten se radoval podruhé. V samotném závěru pak vše uzavíral zmiňovaný Radil, který má po úvodních deseti zápasech v soutěži na kontě už pět bodů (2+3). Obránce Šimek je na tom s bilancí (1+4) podobně, stačilo mu na to ovšem jen osm startů.

Mezi tři hvězdy zápasu se dostal i centr Radek Faksa (17:16, 1+0, +1, 1 střela) z Dallasu, jenž svou šestou brankou sezony pojišťoval úterní výhru 2:0 nad Calgary. Běžela 38. minuta utkání, když po sražené střele Martina Hanzala (15:19, 0+1, +1, 2 střely) zpracoval před bránou volný puk a kličkou obhodil beton klečícího Davida Ritticha.

Kanadský celek při zdravotních potížích jedničky Mikea Smitha nasadil českého gólmana už v pátém zápase za sebou (čtyřikrát nastoupil od úvodní minuty, jednou nahrazoval zraněného kolegu). Rittich pochytal 26 z 28 střel a kromě Faksy jej překonal ještě ve 13. minutě kapitán domácích Jamie Benn. Gólmanu Benu Bishopovi (21 zákroků) pomohl k čistému kontu i obránce Roman Polák (21:25, +2, 2 střely), jenž byl navíc na ledě u obou gólových akcí Stars.

Stejně jako Radil ze San Jose a Ondřej Palát z Tampy se ve stejný hrací den do prázdné klece v závěru trefil i mladíček Filip Chytil (15:58, 1+0, +/-: 0, 3 střely) z Rangers, jenž takto v 60. minutě zpečetil výhru 3:1 nad Anaheimem. Po druhé třetině však v Madison Square Garden ještě svítil na ukazateli skóre stav 0:1, když hosty poslal do vedení v 35. minutě Pontus Aberg za asistencí Ryana Getzlafa a ve formě hrajícího Ondřeje Kašeho (19:06, 0+1, -1, 3 střely).

New York se ale v třetí třetině nadechl k obratu. S bilancí (1+2) byl u všeho podstatného Vladislav Naměstnikov, jenž v 50. minutě vyrovnával na 1:1 a následně asistoval u rozdílové trefy Kevina Hayese z oslabení i pojistky zmiňovaného Chytila.

Po nedávném odvolání generálního manažera Rona Hextalla se v týdnu jeho nástupce Chuck Fletcher rozhodl ukončit spolupráci s trenérem Davem Hakstolem. V tabulce Východní konference poslední Philadelphia tak v úterý na domácím ledě přivítala Detroit pod vedením dočasného kouče Scotta Gordona a v bráně s debutantem Carterem Hartem.

Teprve 20letý talent dostal šanci při zranění Briana Elliotta i jeho dalších nástupců z farmy. Po několika denní pauze (byl s rodinou po narození syna) se k týmu již vrátil český gólman Michal Neuvirth, jenž sledoval debut svého parťáka ze střídačky. Ten pochytal 20 z 22 střel Red Wings, včetně nebezpečné bomby Martina Frka ze samotného závěru, a výrazně přispěl k důležité výhře Flyers 3:2.

Frk (8:56, 0+1, +/-: 0, 2 střely) asistoval u jednoho ze dvou gólů Detroitu, který v 42. minutě obstaral Jacob De La Rose. Z farmy povolaný bek Filip Hronek (17:40, +/-: 0, 1 střela) zůstal bez bodu stejně jako svůj jubilejní 800. zápas kariéry hrající Jakub Voráček (19:44, +/-: 0, 4 střely). Naopak mezi střelci figuroval obránce domácích Radko Gudas (19:14, 1+0, +1, 2 střely). Druhé branky sezony dosáhl v 29. minutě ranou příklepem zpoza pravého kruhu.

Výsledky:

Los Angeles Kings - Winnipeg Jets 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 13:00 Wagner (D. Brickley), 29:08 Iafallo (Doughty, Kopitar), 38:08 Wagner (Luff), 59:55 N. Thompson (D. Brown) - 21:52 Perreault (Little, Morrissey). Rozhodčí: Kozari, Lambert – Gibbs, Nowak. Diváci: 17405.

Los Angeles Kings Quick (Petersen) – Doughty (A), Forbort, Walker, Muzzin, Fantenberg, D. Brickley – D. Brown, Kopitar (C), Iafallo – Toffoli, J. Carter (A), Kempe – Luff, Amadio, Wagner – Ščerbak, N. Thompson, Leipsic.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Trouba, Morrissey, Byfuglien (A), Chiarot, T. Myers, D. Kulikov – Wheeler (C), Scheifele (A), Ehlers – Laine, Little, Connor – B. Tanev, Lowry, Perreault – Appleton, Roslovic, Lemieux.

Vancouver Canucks - Tampa Bay Lightning 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)

Branky: 09:17 Motte (Stecher, Virtanen), 45:46 Ch. Tanev (Roussel) - 08:40 Kučerov (B. Point), 11:07 Paquette (Martel, Erne), 28:37 Erne (Paquette, Girardi), 57:22 Stamkos (T. Johnson, Hedman), 58:17 Palát (Kučerov, Strålman). Rozhodčí: Reid Anderson, Dan O'Rourke – Greg Devorski, Michel Cormier. Diváci: 17 193.

Vancouver Canucks A. Nilsson (Markström) – Edler (A), Ch. Tanev (A), B. Hutton, Gudbranson, D. Pouliot, Stecher – Roussel, Horvat (A), Eriksson – Leivo, Pettersson, Boeser – Goldobin, Gaudette, Virtanen – M. Granlund, Beagle, Motte.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – Hedman, Strålman (A), McDonagh, Černák, Sergačjov, Girardi – Palát, Stamkos (C), Gourde – T. Johnson, B. Point, Kučerov – Killorn, Cirelli, J. T. Miller – Erne, Paquette, Martel.

Edmonton Oilers - St. Louis Blues 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)

Branky: 27:25 Puljujärvi (Khaira, Jones) - 08:12 Perron (Bouwmeester, B. Schenn), 42:19 Thomas (Bozak, Parayko), 51:43 Tarasenko (B. Schenn, Schwartz), 58:09 Schwartz (B. Schenn, R. O'Reilly). Rozhodčí: Rank, Rehman – Pancich, Smith. Diváci: 18 347.

Edmonton Oilers Talbot (Koskinen) – A. Larsson (A), Nurse, Jones, Gravel, Benning, Garrison – Draisaitl, McDavid (C), Chiasson – Rattie, Nugent-Hopkins (A), Rieder – Kassian, Brodziak, Lucic – Puljujärvi, Khaira, Caggiula.

St. Louis Blues Allen (Binnington) – Parayko, Edmundson, Bortuzzo, Bouwmeester, Ch. Butler, Dunn – Tarasenko (A), B. Schenn, Schwartz (A) – Perron, R. O'Reilly, Steen (A) – Thomas, Bozak, Maroon – Sundqvist, Barbašev, Nolan.

Arizona Coyotes - New York Islanders 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Branky: 09:14 Kempe (Goligoski, Cousins) - 17:04 Ho-Sang (Pulock, Filppula), 23:38 B. Nelson (Eberle, Pulock), 28:29 Beauvillier (Jo. Bailey). Rozhodčí: Brenk, Morton – Kovachik, Sericolo. Diváci: 11 640.

Arizona Coyotes Kuemper (Hill) – Chychrun, Ekman-Larsson (C), Hjalmarsson (A), Connauton, Goligoski, Ljubuškin – Garland, Schmaltz, Keller – Fischer, Stepan (A), Galchenyuk – J. Archibald, Richardson, Pánik – Cousins, Kempe, Crouse.

New York Islanders Lehner (Greiss) – Boychuk, Leddy, Pulock, Mayfield, Pelech, Sbisa – Eberle, B. Nelson, Lee (C) – Jo. Bailey (A), Barzal, Beauvillier – Ho-Sang, Filppula, Komarov – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Chicago Blackhawks - Nashville Predators 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky: 35:22 Forsling, 37:16 E. Gustafsson (P. Kane, J. Toews) - 19:27 Fiala (Johansen, Ekholm). Rozhodčí: O'Halloran, StPierre – Galloway, MacPherson. Diváci: 21 223.

Chicago Blackhawks C. Ward – E. Gustafsson, Keith (A), Seabrook (A), Forsling, C. Murphy, Dahlström – Kahun, J. Toews (C), Saad – P. Kane, Anisimov, D. Strome – Sikura, Kämpf, DeBrincat – Perlini, Krüger, Hayden.

Nashville Predators Rinne – Ellis (A), Josi (C), Ekholm, Hamhuis, Y. Weber, Bitetto – Fiala, Johansen (A), Hartman – C. Smith, Turris, Järnkrok – Watson, Bonino, Sissons – Grimaldi, F. Gaudreau, Salomäki.

Dallas Stars - Calgary Flames 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Branky: 12:15 Ja. Benn (Seguin, Radulov), 37:27 Faksa (Hanzal, Pitlick).

Dallas Stars Bishop (34. Chudobin) – Lindell, Heiskanen, Bayreuther, R. Polák, Fedun, Hanley – Ja. Benn, Seguin, Gurjanov – Ničuškin, D. Shore, Radulov – Faksa, Hanzal, Pitlick – Janmark, Dickinson, Comeau.

Calgary Flames Rittich (M. Smith) – Giordano, Brodie, Hanifin, Hamonic, Kylington, R. Andersson, Prout – J. Gaudreau, Monahan, E. Lindholm – Tkachuk, Backlund, Czarnik – Rychel, D. Ryan, Quine – Jankowski, Hathaway.

Minnesota Wild - San Jose Sharks 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Branky: 29:49 Couture (Radil, R. Šimek), 30:18 Pavelski (Hertl, R. Šimek), 40:51 Couture (Hertl, E. Karlsson), 57:45 Radil. Rozhodčí: Jon McIsaac, Ian Walsh. Čároví: Kiel Murchison, Mark Shewchyk. Diváci: 18870.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Suter (A), Spurgeon, Brodin, Pateryn, Seeler, Prosser – Greenway, E. Staal, Mikael Granlund – Zucker, M. Koivu (C), Kunin – Parise (A), Coyle, Niederreiter – M. Foligno, J. Eriksson Ek, Fehr. Hlavní trenér: Bruce Boudreau.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – R. Šimek, Burns, Dillon, E. Karlsson, Vlasic, Braun – E. Kane, Pavelski (C), Donskoi – Hertl, Couture (A), Meier – Sörensen, J. Thornton (A), Labanc – Goodrow, Radil, M. Karlsson. Hlavní trenér: Peter DeBoer.

New Jersey Devils - Toronto Maple Leafs 2:7 (1:3, 0:2, 1:2)

Branky: 18:44 Vatanen (Boyle), 54:47 Hischier (Hall, Palmieri) - 06:01 Tavares (Kadri, Matthews), 07:58 Matthews, 13:38 Marleau (Kadri, Dermott), 21:45 Marner (Tavares), 39:59 Rielly (Kadri, Co. Brown), 56:28 Ennis (Co. Brown, P. Lindholm), 58:30 Ennis (Gardiner, Co. Brown). Rozhodčí: McCauley, Syvret – Knorr, Mach. Diváci: 14 586.

New Jersey Devils Kinkaid (41. Blackwood) – A. Greene, Severson, Butcher, Vatanen, Müller, Lovejoy – Hall, Hischier, Palmieri – Ma. Johansson, Zacha, Bratt – Wood, Zajac, Coleman – Boyle, Seney, Quenneville.

Toronto Maple Leafs Andersen (Sparks) – Rielly, Hainsey, Gardiner, N. Zajcev, Dermott, Ožiganov – Hyman, Tavares, Marner – A. Johnsson, Matthews, Kapanen – Marleau, Kadri, W. Nylander – Ennis, P. Lindholm, Co. Brown.

New York Rangers - Anaheim Ducks 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

Branky: 49:52 Naměstnikov (B. Howden, Vesey), 59:20 K. Hayes (Naměstnikov), 59:41 Chytil (Naměstnikov, Zibanejad) - 34:09 Åberg (Getzlaf, O. Kaše).

New York Rangers Georgijev (H. Lundqvist) – Pionk, M. Staal, DeAngelo, Skjei, McQuaid, Br. Smith – Zuccarello, Zibanejad, Chytil – Bučněvič, K. Hayes, Kreider – Naměstnikov, B. Howden, Vesey – R. Strome, L. Andersson, Nieves.

Anaheim Ducks Ch. Johnson (Gibson) – Montour, H. Lindholm, Manson, Ja. Larsson, Dotchin, Mahura – O. Kaše, Getzlaf, Åberg – Silfverberg, Kesler, Cogliano – Sprong, Henrique, N. Ritchie – Gibbons, Rowney, Sherwood.

Philadelphia Flyers - Detroit Red Wings 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky: 18:33 J. van Riemsdyk (Giroux, Gostisbehere), 28:52 Gudas (Konecny, J. van Riemsdyk), 35:17 Gostisbehere (Patrick, M. Raffl) - 24:12 Cholowski (Nyquist, D. Larkin), 42:00 J. de La Rose (Frk, Ehn). Rozhodčí: Chmielewski, StLaurent – Racicot, Daisy. Diváci: 19 255.

Philadelphia Flyers Hart (Neuvirth) – Provorov, MacDonald, Sanheim, Gostisbehere, Hägg, Gudas – Giroux, Patrick, Konecny – Simmonds, Couturier, Voráček – J. van Riemsdyk, Laughton, M. Raffl – Lindblom, Varone, Weise.

Detroit Red Wings J. Bernier (Howard) – Kronwall, Jensen, Cholowski, Daley, Ericsson, Hronek – Nyquist, D. Larkin, Abdelkader – Vanek, Nielsen, Athanasiou – Bertuzzi, Glendening, Rasmussen – Ehn, J. de La Rose, Frk.

Buffalo Sabres - Florida Panthers 2:5 (1:0, 1:1, 0:4)

Branky: 03:48 Skinner (Eichel, S. Reinhart), 31:08 Ristolainen (S. Reinhart, Skinner) - 29:26 Brouwer (McCann, Matheson), 40:58 Barkov (Yandle, Huberdeau), 43:30 Dadonov, 44:42 Vatrano (Dadonov, Borgström), 57:30 Dadonov (Barkov). Rozhodčí: Skilliter, Dwyer – Suchánek, Alphonso. Diváci: 19 602.

Buffalo Sabres C. Hutton (Ullmark) – Scandella, Ristolainen, Dahlin, Bogosian, Guhle, Hunwick – Skinner, Eichel, S. Reinhart – Rodrigues, Mittelstadt, Pominville – Sheary, Sobotka, Okposo – T. Thompson, Jo. Larsson, Girgensons.

Florida Panthers Luongo (Reimer) – Yandle, Ekblad, Matheson, Pysyk, Weegar, Petrovic – Huberdeau, Barkov, Hoffman – Vatrano, Borgström, Dadonov – Malgin, McCann, Brouwer – Haley, Lammikko, Hawryluk.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783