Útočník Michael Frolík z Calgary bráněný Martinem Marinčínem z Toronta před...

Útočník Michael Frolík z Calgary bráněný Martinem Marinčínem z Toronta před brankářem Frederikem Andersenem. | foto: Profimedia.cz

Frolík do prázdné branky zpečetil výhru Calgary na ledě Toronta

• 0
V pondělí hokejová NHL nabídla jen dva duely. Toronto bez zraněné hvězdy Austona Matthewse padlo s Calgary 1:3, když se o finální branku hostů v poslední minutě do prázdné klece postaral Michael Frolík. Ve druhém duelu si naopak domácí Vancouver poradil 5:2 s Minnesotou.

Hokejisté Calgary zastavili sérii tří porážek (2:3 s Montrealem, 1:9 od Pittsburghu a 3:4SN od Washingtonu), když v pondělí uspěli na ledě favorizovaného Toronta. Domácí nastoupili bez produktivního amerického útočníka Austona Matthewse, jehož na čtyři týdny vyřadilo z akce zranění ramene z předchozí partie proti Winnipegu, a bylo to znát.

Skóre zůstalo ve Scotiabank Aréně dlouho bez změny 0:0, všechny branky padly až ve třetí třetině. V 46. minutě z prostoru před bránou Frederika Andersena během přesilovky dorážel Sean Monahan. Asistenci si připsal Elias Lindholm. Krátce na to si navíc po pěkné kombinaci elitní formace oba hráči své role prohodili a Flames rázem vedli o dvě branky.

Nulu na kontě Mikea Smitha, jenž dostal přednost před českým brankářem Davidem Rittichem, ukončil po sehrané přesilovkové kombinaci až v 57. minutě Nazem Kadri. Ozdobil tak svůj 500. start kariéry.

Při závěrečné hře bez brankáře ale Maple Leafs neuspěli a inkasovali ještě potřetí, když svou pátou trefu sezony přidal Michael Frolík (15:22, 1+0, +1, 3 střely). Po předchozím zápase odehraném zpátky ve čtvrté formaci se vrátil do druhé lajny k Mikaelu Backlundovi a Matthew Tkachukovi, gólem pak potvrdil po Davidu Pastrňákovi z Bostonu (10 gólů) pozici druhého nejlepšího českého střelce letošní sezony NHL. Třetí je Tomáš Hertl ze San Jose se 4 zásahy.

Podobně jako Calgary sérii porážek ve stejný den zastavil i další kanadský celek - Vancouver. Po předchozích nezdarech 1:4 s Arizonou a 0:5 s rozjetým Pittsburghem přivítali Canucks na svém ledě Minnesotu a potěšili své fanoušky vítězstvím 5:2.

Hlavní postavou duelu byl teprve 19letý švédský talent domácích Elias Pettersson, jenž konto Wild zatížil dvěma góly a celkově je po sedmi startech se sedmi zásahy a 10 body nejproduktivnějším nováčkem sezony. Skvělý výkon podal i další švédský zástupce v dresu Vancouveru, brankář Jacob Markström. Jednička týmu pochytala 37 z 39 střel Minnesoty.

Výsledky:

Toronto Maple Leafs - Calgary Flames 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)

Branky: 56:07 Kadri (Marner, Rielly) - 45:39 Monahan (E. Lindholm, Giordano), 46:34 E. Lindholm (J. Gaudreau, Monahan), 59:54 Frolík. Rozhodčí: Brenk, Hanson – Tobias, Miller. Diváci: 18989.

Toronto Maple Leafs Andersen (Sparks) – Hainsey, Rielly (A), N. Zajcev, Gardiner, Ožiganov, Marinčin – Marner, Kadri, Marleau (A) – Kapanen, Tavares (A), Hyman – Co. Brown, P. Lindholm, A. Johnsson – Leivo, F. Gauthier, Ennis.

Calgary Flames M. Smith (Rittich) – Brodie, Giordano (C), Hamonic, Hanifin, Välimäki, R. Andersson – E. Lindholm, Monahan (A), J. Gaudreau – Frolík, Backlund (A), Tkachuk – Neal, Jankowski, S. Bennett – Hathaway, D. Ryan, Dubé.

Vancouver Canucks - Minnesota Wild 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)

Branky: 07:17 M. Granlund (Horvat), 25:15 Virtanen (Biega), 26:51 Pettersson (Del Zotto, Goldobin), 46:29 Pettersson (Boeser), 59:20 B. Hutton (Roussel) - 07:52 Greenway (Spurgeon, Coyle), 34:37 Suter (Mikael Granlund, Zucker). Rozhodčí: Rooney, Schlenker – Barton, Galloway. Diváci: 16 546.

Vancouver Canucks Markström (Bachman) – Stecher, D. Pouliot, Gudbranson, B. Hutton, Biega, Del Zotto (A) – Boeser, Pettersson, Goldobin – Gaudette, Horvat (A), Eriksson – Virtanen, B. Sutter (A), Roussel – Motte, M. Granlund, Schaller.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Dumba, Suter (A), Spurgeon, Brodin, Pateryn, Seeler – Niederreiter, E. Staal, Zucker – Mikael Granlund, M. Koivu (C), Parise (A) – Read, Coyle, Greenway – J. Eriksson Ek, Fehr, M. Foligno.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783
8.Los Angeles8231942202:26371

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.