DOHADY. Alexandr Ovečkin (vlevo) z Washingtonu a Kris Letang z Pittsburghu si...

DOHADY. Alexandr Ovečkin (vlevo) z Washingtonu a Kris Letang z Pittsburghu si něco vysvětlují. | foto: AP

Simon bodoval u důležité výhry Pittsburghu, sérii srovnal i Nashville

• 24
Obhájci posledních dvou Stanley Cupů z Pittsburghu si ve čtvrtek připsali důležitou výhru, když na domácím ledě i díky jedné asistenci útočníka Dominika Simona porazili Washington 3:1 a srovnali tak stav série na 2:2 na zápasy. K postupovému mečbolu nepustil soupeře ani hokejisté Nashvillu. Vítěz letošní základní části uspěl těsně 2:1 na ledě Winnipegu a rovněž srovnal na 2:2 na zápasy.

Hokejisté Pittsburghu po dvou navazujících porážkách čelili složité situaci. Pokud by nezvládli ani čtvrteční čtvrtou partii série 2. kola play off Východní konference, čelili by v sobotu na ledě Washingtonu již případnému vyřazení. S vědomím důležitosti zápasu do něj oba tábory vstoupily opatrněji a hlavně s defenzivními úkoly, což nakonec více svědčilo domácím Penguins. Po výsledku 3:1 tak zvládli srovnat stav série na 2:2 na zápasy.

Hlavní hvězdou byl člen elitní formace domácích Jake Guentzel, jenž za asistencí kapitána Sidneyho Crosbyho vstřelil dvě branky a přeskočil tak na čele kanadského bodování play off českého šikulu z Bostonu Davida Pastrňáka.

Vše podstatné se odehrálo ve druhé dvacetiminutovce. Jako první udeřili domácí v 30. minutě. Crosby z pravého křídla našel mezi kruhy ve střelecké pozici českého útočníka Dominika Simona (14:01, 0+1, +1, 1 střela), jenž na místo zakončení ještě chytře prostrčil puk mezi obránci do předbrankového prostoru. Tam čekal připravený Guentzel a z bezprostřední blízkosti překonal Bradena Holtbyho. Pro 23letého rodáka z Prahy to byl v rámci šestého startu v play off třetí bod za další asistenci.

Krátce na to se ovšem právě střelec Guentzel provinil faulem a Washington nabídnutou výhodu proměnil ve vyrovnávající gól. Z mezikruží se prosadil T.J. Oshie. Podruhé do kabin ale Penguins nakonec přeci jen odcházeli za vedení. V 38. minutě se totiž po zmatcích v brankovišti hostů prosadil Jevgenij Malkin poté, co dorazil za čáru volný puk pod ležícím Holtbym po své předchozí střele do tyče.

Ve třetí třetině Capitals na vyrovnání nedosáhli a v poslední minutě pak inkasovali ještě potřetí. Do prázdné klece přidal svůj druhý gól večera produktivní Guentzel. Společně s Crosbym tak v rámci desátého startu v letošním play off dosáhli už na shodně 20. zápisy. Během deseti či méně startů na dvě desítky bodů ve vyřazovacích bojích naposledy dva spoluhráči dosáhli legendární Wayne Gretzky a Mark Messier v dresu Edmontonu v ročníku 1988.

„Bylo to skoro jako odehrát rozhodující zápas číslo sedm,“ řekl po zápase zámořským novinářům autor rozdílové trefy Malkin, jenž se svými spoluhráči tentokrát dokázal vymazat svého krajana v dresu Washingtonu Alexe Ovečkina. Ten se teprve potřetí z dosavadních 107 startů kariéry v play off NHL nedostal ani jednou ke střele na bránu. Bez bodu a střeleckého pokusu utkání odehráli také Michal Kempný (16:52, +/-: 0) a Jakub Vrána (12:23, +/-: 0).

Ve stejné situaci jako Pittsburgh ve čtvrtek nastupovali také vítězi letošní základní části z Nashvillu. Vše měli o to těžší, když za nevýhodného stavu 1:2 na zápasy nastupovali ke čtvrtému duelu na ledě soupeře. K mečbolům ale Predators domácí Winnipeg nepustili.