Ondřej Kaše (vlevo) z Anaheimu překonává coloradského brankáře Jonathana...

Ondřej Kaše (vlevo) z Anaheimu překonává coloradského brankáře Jonathana Berniera a zařizuje tak vítězný gól v zápase s Coloradem. | foto: AP

Kaše zařídil výhru Anaheimu, góly se blýskli i Palát s Pastrňákem

• 40
Útočník Ondřej Kaše se postaral vítězným gólem v prodloužení o dokonalý obrat hokejistů Anaheimu v zápase proti Coloradu ze stavu 1:3 na 4:3 a v důležité bitvě o play off byl vyhlášen nejlepším hráčem večera. Z gólu se radovali i útočníci Ondřej Palát z Tampy Bay a David Pastrňák z Bostonu.

Nedělní zápasy NHL otevřel pro české fanoušky atraktivní předehrávaný duel mezi držiteli postupových pozic ve Východní konferenci Philadelphií a Bostonem, ve kterém Flyers zvítězili 4:3 po prodloužení i díky dvěma asistencím Jakuba Voráčka a 36 zákrokům třetí hvězdy duelu gólmana Petra Mrázka. Jedním z úspěšných střelců hostů byl i kanonýr David Pastrňák.

Philadelphia byla blízko výhře už v řádné hrací době. Claude Giroux a Travis Konecny dostali domácí v úvodu zápasu do trháku. Po snížení Noela Acciariho se pak na startu třetí třetiny blýskl pojišťovací brankou Nolan Patrick. Asistenci si připsal i Jakub Voráček (15:53, 0+2, +2). Bruins se však nevzdali a za svou snahu byli odměněni.

V 47. minutě na krajana Petra Mrázka v přesilovce vyzrál z levého křídla zakončující David Pastrňák (21:30, 1+0, -1, 7 střel), jemuž pomohla nechtěná teč bránícího hráče. Nejlepší český střelec v soutěži se tak zlepšil na 33. branek. Velkou šanci měl už v první třetině, Mrázek ovšem proti němu vytáhl perfektní zákrok lapačkou před odkrytou bránou.

Klíčovou trefu na 3:3 si hosté schovali až na čas 59:56, kdy do prodloužení duel poslal Patrice Bergeron. Druhý zápas ve dvou dnech ale Bruins vítězným obratem nezakončili, když se v 64. minutě podruhé v zápase radoval po parádně zakončeném brejku kapitán Flyers Giroux. Svou druhou přihrávku si připsal Voráček, jenž je s 63 pasy třetím nejlepším borcem ligy za parťákem Girouxem s 66 přihrávkami a vedoucím Blakem Wheelerem z Winnipegu s 67 asistencemi. S vylepšeným součtem 82 bodů si navíc Voráček stanovil nové sezonní maximum kariéry, když přebil 81 zápisů z ročníku 2014/15.

První hvězdou zápasu mezi konkurenty o poslední postupové pozice Západní konference Anaheimem a Coloradem byl zvolen český útočník ve službách domácích Ducks Ondře Kaše (15:09, 1+0, +/-: 0, 3 střely). Stalo se tak poté, co ve druhé minutě prodloužení rozhodl o důležitém vítězství svých barev 4:3 a navázal tím na předchozí dvě přihrávky z páteční výhry 2:1 nad Los Angeles.

10. Frolík (Calgary) 67/25 (10+15)

Díky Kašeho produktivitě se tak Anaheim v posledních dnech zlepšil na 95 bodů a vyhoupl se na třetí příčku Pacifické divize na úkor Los Angeles (94 bodů), které nyní okupuje pozici s divokou kartou právě s posledním soupeřem Ducks - Coloradem (93 bodů).

Hostující Avalanche, kteří po dvou třetinách ještě drželi nadějný stav nad Anaheimem 1:3, v neděli vytlačili na neoblíbené první místo pod čarou postupu hokejisty St. Louis (92 bodů). Ducks vyšla třetí třetina, v jejíž osmé a desáté minutě dokázali slepenými góly srovnat skóre na 3:3 Adam Henrique a Ryan Kesler. Ve zmiňovaném prodloužení pak Kaše na levém kruhu pro vhazování kličkou oklamal obránce Samuela Girarda a střelou z bezprostřední blízkosti Jonathana Berniera dokázal dostat puk nad vyrážečkou do bližšího horního rohu brány.

Kaňkou na výhře Ducks byly ztráty zraněných hráčů. Po kolizi se soupeřem utkání nedochytal John Gibson, jehož od druhé třetiny nahradil veterán Ryan Miller a utkání ve třetí třetině nedohrál ani klíčový bek Cam Fowler.

Zajímavý duel nabídla konfrontace Tampy Bay s Nashvillem, v němž se poměřily přední celky obou konferencí. Pozici lídra celé soutěže a tedy největšího favorita na Prezidentovu trofej potvrdili triumfem 4:1 hostující Predators, kteří zažívají rekordní ročník a jsou blízko historicky premiérového titulu v Centrální divizi a zároveň i prvenství v celé základní části.

Třemi body se o úspěšný výsledek postaral švédský útočník Filip Forsberg (2+1). Tým z města country tak odčinil sobotní nečekanou ztrátu v divoké partii 4:7 s outsidery z Buffala. Kromě prohry domácí mrzela i ztráta kapitána Stevena Stamkose, jenž kvůli zranění zamířil předčasně do kabin. Autorem jejich jediné branky byl v 28. minutě český útočník Ondřej Palát (16:00, 1+0, +1, 3 střely), jenž z prostoru mezi kruhy zakončil akci po úspěšném napadání soupeře v útočném pásmu. Obránce Andrej Šustr byl znova jen nehrajícím náhradníkem.

Důležité body k uhájení poslední postupové pozice v tabulce Východní konference v neděli uhráli hokejisté New Jersey, když dvěma góly ze třetí třetiny otočili výsledek na 2:1 nad domácím Montrealem. Devils, kteří tak s 95 body navýšili svůj odstup na první nepostupující Floridu s 86 body a dvěma zápasy k dobru, slavili díky zásahům svých největších ofenzivních opor - švýcarského mladíka Nico Hischiera a produktivního Taylora Halla.

Posledně jmenovaný utkání rozhodl v 56. minutě trefou z brejku při hře v oslabení. Pro Halla to byla premiérová branka v NHL za dané herní situace. Za stavu 1:1 měli Canadiens výhodu hry 5 na 3, po návratu Halla z trestné lavice jej ale nedokázali uhlídat. Výhra těšila i českého útočníka Pavla Zachu (10:07, +/-: 0, 2 střely).

Souboj tradičních rivalů mezi Pittsburghem (96 bodů) a Washingtonem (101 bodů) skončil výhrou 3:1 hostujících Capitals, kteří tak definitivně potvrdili své prvenství v Metropolitní divizi právě před druhými Penguins. Hosté se zásluhou T.J. Oshieho, Dmitrije Orlova a Toma Wilsona prosadili v každé třetině. Pittsburgh vstřelil alespoň čestnou branku až v 57. minutě, kdy skóroval Patric Hörnqvist.

Kapitán vítězů Alex Ovečkin, jenž tentokrát nebodoval a s 45. zásahy i tak zůstává na čele střelecké tabulky soutěže před druhým Patrikem Lainem z Winnipegu s 43 góly, odehrál své jubilejní 1 000. utkání kariéry v NHL. K výhře Washingtonu přispěli i Češi, obránci Jakub Jeřábek (14:28, +/-: 0, 2 střely) s Michalem Kempným (16:57, +1, 2 střely) a útočník Jakub Vrána (8:19, -1, 1 střela). Domácí Dominik Simon zůstal jen mezi nehrajícími náhradníky.

Výsledky:

Philadelphia Flyers - Boston Bruins 4:3P (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 09:38 Giroux (Konecny, Provorov), 20:25 Konecny (Provorov), 45:31 Patrick (Lindblom, Voráček), 63:39 Giroux (Voráček) - 34:25 Acciari (Backes, Heinen), 46:54 Pastrňák, 59:56 Bergeron (Backes). Rozhodčí: Graham Skilliter, Kelly Sutherland – Derek Amell, David Brisebois.

Philadelphia Flyers Mrázek (Lyon) – Gudas, Sanheim, Provorov, Manning, MacDonald, Gostisbehere – Konecny, Couturier, Lehterä – Simmonds (A), Patrick, Laughton – Read, Giroux (C), Weal – Filppula (A), Lindblom, Voráček.

Boston Bruins Chudobin (T. Rask) – Chára (C), Holden, Krug, Grzelcyk, McQuaid, K. Miller – B. Gionta, Donato, Bergeron (A) – Backes (A), Heinen, Krejčí (A) – Acciari, Wingels, Schaller – Marchand, DeBrusk, Pastrňák.

Tampa Bay Lightning - Nashville Predators 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 27:32 Palát (Strålman) - 07:50 Johansen (F. Forsberg), 22:46 F. Forsberg (P. K. Subban, Saros), 46:24 F. Forsberg, 49:29 C. Smith (Ekholm, P. K. Subban). Rozhodčí: Garrett Rank, Dean Morton – Tony Sericolo, Kory Nagy. Diváci: 19 092.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – Hedman, Strålman, McDonagh, Girardi, Coburn, Sergačjov – J. T. Miller, Stamkos (C), Kučerov – Gourde, B. Point, T. Johnson – Palát (A), Cirelli, Killorn – Kunitz, Paquette, Callahan (A).

Nashville Predators Saros (Rinne) – Josi (C), Ellis (A), Ekholm, P. K. Subban, Irwin, Bitetto – Tolvanen, Johansen, F. Forsberg (A) – Fiala, Turris, C. Smith – Sissons, Bonino, Watson – Salomäki, Fisher, Hartman.

Montreal Canadiens - New Jersey Devils 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Branky: 19:52 Carr (Lehkonen, Reilly) - 40:26 Hischier (Vatanen, Palmieri), 55:53 Hall (Zajac).

Montreal Canadiens Price (Niemi) – Petry, Reilly, Juulsen, Alzner, Lernout, Jo. Benn – Gallagher, Drouin, Byron – Lehkonen, J. de La Rose, Galchenyuk – Hudon, L. Shaw, Ščerbak – Carr, McCarron, Deslauriers.

New Jersey Devils Kinkaid (Schneider) – Vatanen, A. Greene, Severson, J. Moore, Müller, Butcher – Palmieri, Hischier, Hall – Maroon, Grabner, Noesen – Zacha, Zajac, Coleman – Gibbons, Boyle, Wood.

Anaheim Ducks - Colorado Avalanche 4:3P (1:1, 0:2, 2:0 - 1:0)

Branky: 06:08 Cogliano (Silfverberg), 47:43 Henrique (Perry, Montour), 49:19 Kesler (Cogliano, Silfverberg), 61:34 O. Kaše (Getzlaf) - 01:16 Kerfoot, 21:04 Jost (Landeskog, MacKinnon), 32:10 Jost (Kerfoot). Rozhodčí: Tom Chmielewski, Marc Joannette. Čároví: Ryan Gibbons, Brad Kovachik. Diváci: 17054.

Anaheim Ducks Gibson (21. R. Miller) – Fowler, Montour, Manson, H. Lindholm, Beauchemin, M. Pettersson – Rakell, Getzlaf (C), Perry (A) – Cogliano, Kesler (A), Silfverberg – N. Ritchie, Henrique, O. Kaše – Chimera, D. Grant, J.T. Brown. Hlavní trenér: Randy Carlyle.

Colorado Avalanche J. Bernier (Hammond) – Zadorov, Barrie, Nemeth, Girard, Warsofsky, Alt – Landeskog (C), MacKinnon (A), Rantanen – Andrighetto, Jost, Kerfoot – Nieto, Söderberg, Comeau (A) – G. Bourque, Compher, Jakupov. Hlavní trenér: Jared Bednar.

Pittsburgh Penguins - Washington Capitals 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky: 56:15 Hörnqvist (Malkin, Hagelin) - 06:25 Oshie (Burakovsky, Carlson), 33:46 Orlov (Kuzněcov), 40:23 T. Wilson (Niskanen). Rozhodčí: Meier, Pochmara – Daisy, Miller.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Dumoulin, Letang, Määttä, J. Schultz, Hunwick, Oleksiak – Guentzel, Crosby, Rust – Hagelin, Malkin, Kessel – Sheary, Sheahan, Hörnqvist – Aston-Reese, Jooris, Kühnhackl.

Washington Capitals Grubauer (Holtby) – Kempný, Carlson, Orlov, Niskanen, Orpik, Jeřábek – Ovečkin, Kuzněcov, T. Wilson – Burakovsky, Bäckström, Oshie – J. Vrána, Eller, Smith-Pelly – Stephenson, Beagle, Connolly.