Výluka v NHL: Potíže postihnou i agenty

  • 9
Praha - Nejen majitelům klubů a hokejistům přidělává vrásky blížící se výluka NHL. Nejistotu cítí i agenti. "Může nám to způsobit pěkné starosti," přiznává třeba Jaromír Henyš z firmy Eurohockey Servis. Potíže prý mohou mít i hráči. Někteří si žijí na vysoké noze, splácí úvěry. A teď přijdou o příjem, na nějž jsou zvyklí.

Hokejoví agenti se starají o hráče jako o vzácné zboží.

U klubových manažerů se snaží vydupat pro klienty co nejlepší smlouvy, pomáhají s investicí peněz, koupí domu nebo s výběrem dovolené. V létě zajišťují hokejistům přípravu nebo třeba golfové a tenisové turnaje, leckdy dají hráčům k dispozici i auta nebo telefony.

"Je to něco mezi právničinou, sportem, kontakty a byznysem," říká o práci hráčského zástupce jedna z bývalých agentek.

Zisk těchto pečovatelů o hráče plyne přímo ze smluv jejich klientů, proto jsou na jejich výši osobně zainteresováni. Čím víc peněz hokejista bere, tím víc dostane jeho zástupce. Obvykle mezi třemi a osmi procenty z hráčské mzdy.

"Provize z platu je jediný příjem firmy," říká Rudolf Crha, bratr a spolupracovník Jiřího Crhy, jehož společnost na Floridě zastupuje hráče v NHL. Co se tedy stane v příápadě výluky, kdy zámořské kluby tok peněz na konta hokejistů zastaví?

"Můžeme mít problémy," připustil Jaromír Henyš, další ze známých hráčských zástupců. Pesimistické předpoklady hovoří až o dvouleté pauze elitní soutěže. "Pak bychom museli zavřít krám," prohlásil jeden z agentů.

Zástupci se zatím na výluku nijak speciálně nepřipravují. "Žádný krizový plán nemáme, počítáme s tím, že se liga časem rozjede," věří Crha, který s bratrem zastupuje především pardubickou nebo (ex)coloradskou "kliku": Hejduka, Škoulu, Hemského...

Kvůli nejistotě před předpokládanou výlukou budou složitější i jednání o nových kontraktech v NHL . "Práce máme ale pořád hodně," tvrdí Crha. "Blíží se draft, staráme se o mladé kluky..."

Nejen firmy starající se o hráče mohou mít kvůli stávce potíže, do problémů se mohou dostat i samotní hokejisté. "Někdy to pro ně nemusí být jednoduché," tvrdí Henyš. "Vezměte si, že splácíte dvě hypotéky na barák v Americe a tady a najednou jste bez pravidelného příjmu."

Hokejisté NHL sice většinu roku tráví za mořem, téměř všichni si však chtějí zajistit i kvalitní bydlení v Česku: David Výborný s Patrikem Štefanem vlastní rezidence v Jirnech u Prahy, populární je třeba jihočeské městečko Hluboká nad Vltavou a další lukrativní lokality.

Zmiňované potíže se nejspíš nebudou týkat superhvězd jako Jágra, který pobírá jedenáct milionů dolarů za rok, nebo Eliáše s téměř pěti miliony ročních dolarových příjmů. I když skoro polovinu z toho "sežerou" daně.

V NHL ale letos nastoupilo 76 českých hokejistů a mnozí z nich mají dvoucestnou smlouvu anebo takový kontrakt, že z něj při vysokých nákladech na zajištění kvalitního bydlení nemusí jít stranou pro strýčka Příhodu, nebo spíš strýčka Výluku, tolik.

A bude-li výluka trvat třeba rok, jak uvádějí některé pesimistické odhady, musí hokejisté sehnat v Evropě angažmá se slušným příjmem. "S tím ale moc nepočítáme," říká Rudolf Crha. "Hokejisté z NHL se většinou vrátí do mateřských klubů spíš na výpomoc než aby od nich rýžovali nějaké závratné částky."

Kdo může mít starosti? (roční hrubý příjem v dolarech)
Michal Grošek (Boston) 600 000
Radek Martínek (N.Y. Islanders) 600 000
Radim Vrbata (Carolina) 570 000
Jaroslav Svoboda (Carolina) 500 000
Kamil Piroš (Atlanta) 500 000
Karel Pilař (Toronto) 450 000
Tomáš Klouček (Nashville) 400 000
Josef Vašíček (Carolina) 385 000
zdroj: NHLPA


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.