Ilustrační snímek: Útočník New York Rangers Artěmij Panarin na rozbruslení s v duhovém dresu během Pride Night v květnu 2021 | foto: Reuters

Vyrazíme s duhou! Tak ne. Zámoří nechápe postoj Rangers k LGBTQ+

  • 84
Dopředu avizovali, že na rozbruslení vyjedou podobně jako před rokem v duhových barvách. Hokejisté New York Rangers měli při akci Pride Night specificky zbarvenými dresy a tejpy na holích podpořit LGBTQ+ komunitu. Jenže místo toho se na ledové ploše před pátečním nočním duelem NHL nakonec rozehrávali v jiné výstroji. Jejich neobjasněný postoj tak vyvolal řadu otázek.

„Naše organizace respektuje komunitu LGBTQ+ a jsme hrdí na to, že můžeme v rámci Pride Night upozornit na důležité místní komunitní spolky,“ reagovali následně Rangers v sobotním prohlášení.

„V souladu se základními hodnotami naší organizace podporujeme právo každého vyjádřit s respektem své přesvědčení.“

Vyjádření bez odůvodnění však nejen hokejovou veřejnost moc neuklidnilo. Fanoušci se klubu tážou na sociálních sítích, aféra za oceánem plní titulky deníků i internetových serverů.

Například novinář z prestižního serveru The Athletic Steve Buckley, jenž také hrdě přiznává svou homosexualitu, se domnívá, že hlavním důvodem by mohli být ruští hráči v kabině Rangers.

Útočníci Artěmij Panarin s Vitalijem Kravcovem a brankář Igor Šesťorkin totiž pochází ze země, kde je propagace jiné než heterosexuální orientace zakázaná. Zároveň tam žijí jejich příbuzní.

Duhový dres? Pro mě ne! Rus Provorov nepodpořil LGBTQ+ kvůli pravoslaví

Přibližně před dvěma týdny se navíc ruský obránce Philadelphie Ivan Provorov rozhodl kvůli náboženskému vyznání nezapojit do Pride Night, a vzbudil tak četné prudké reakce.

„Respektuji každého i volby, které učiní. Šel bych ale proti sobě i své víře,“ obhajoval se tehdy Provorov.

„Rangers říkají, že v jejich šatně nejste stoprocentně vítáni, pokud jste náhodou homosexuál nebo zástupce jiné sexuální menšiny. Nebo, abychom se přiblížili pravdě: ne úplně všichni hráči vás tam chtějí,“ zmiňuje se dál Buckley.

Tým z New Yorku pořádal už sedmou Pride Night, tedy večer věnovaný menšinám v rámci genderových a sexuálních identit.

Madison Square Garden svítila v barvách duhy, americkou hymnu zazpíval herec z ikonického divadla na Broadwayi Michael James Scott, jenž se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci. Čestné buly zase vhodil Andre Thomas, jeden z hlavních představitelů NYC Pride.

Ilustrační snímek: Obránce New York Rangers Zac Jones na rozbruslení s duhovou páskou na hokejce během Pride Night v květnu 2021

Tuto neziskovou organizaci, která ve městě pro zmíněné sexuální menšiny pořádá různorodé akce, zaskočilo, když hráči rozbruslení absolvovali v dresech s hlavou sochy Svobody v logu.

„Nebyli jsme předem informováni, že Pride dresy a duhové pásky se nakonec nosit nebudou. Původně byl avizován přesný opak. Chápeme a oceňujeme, že pro členy komunity i lidi mimo ni v New Yorku se jedná o velké zklamání,“ hlásí organizace a zároveň dodává, že je „odhodlaná pokračovat ve vztazích s Rangers i s NHL a udržovat s nimi dialog o smysluplném spojení s LGBTQ+ komunitou“.

Kampaň You Can Play (v překladu Můžeš hrát), která bojuje za vymýcení homofobie ve sportu, v neděli ráno vydala prohlášení, v němž oznamuje, že „se těší na diskuzi o tom, jak vypadalo a jaké dopady mělo umlčení zastánců Pride Night v týmu“, píše kanadská televize Sportsnet na webových stránkách.