Jaromír Jágr (v bílém) z New Jersey v souboji o puk s Mattem Frattinem z Los...

Jaromír Jágr (v bílém) z New Jersey v souboji o puk s Mattem Frattinem z Los Angeles. | foto: AP

Jágra pobavila navržená změna pravidel. Pomohla by mi na led, žertoval

• 13
Poté, co na konci listopadu přepisoval či vyrovnával nejeden historický zápis NHL, se v produktivitě mírně zabrzdil. Po středeční domácí odvetě s Montrealem nebodoval hokejový útočník Jaromír Jágr už ve třetím zápase New Jersey za sebou. Na dobrém rozpoložení to však "české 68" moc neubralo.

V gólech Jágr nedávno překonal svého učitele ze začátků v NHL Maria Lemieuxe (690 gólů) a následně se dotáhl na legendu Detroitu Steva Yzermana (692 gólů). V počtu vítězných tref zase vyrovnal rekord Gordieho Howea se 121 rozhodujícími brankami.

Aktuálně však vyšel naprázdno už ve třech zápasech za sebou, z nichž poslední dva byly proti Montrealu. Jak ve středeční rozmluvě se skupinou novinářů hodnotil herní systém kanadského celku: "Montreal má hodně zrádný tým. Vyčkávají na možnost přečíslení. Ujet 2 na 1 či 3 na 2, mají na to menší a rychlé hráče. Takový hokej jsme s nima ale rozhodně nechtěli hrát. Snažili jsme se o útoky po křídlech a často si vyměňovat puky. Takto jsme měli větší šanci na úspěch a nakonec jsme nebyli od výhry daleko."

Dále komentoval nejbližší program New Jersey a zamýšlel se rovněž nad postavením v tabulce Východní konference (New Jersey je momentálně desáté se ziskem 28 bodů stejně jako týmy Philadelphia a Rangers na 9. a 8. pozici):

"Všechno je to hodně vyrovnané. Vyhrajete dva či tři zápasy a jste na pozicích play-off, v opačném případě z daných příček vypadáváte. Všechny týmy se dokážou navzájem porazit, je to hodně vyrovnaný závod. Rozhodovat můžou až poslední zápasy základní části."

Prostor dostal i v posledních dnech v NHL často diskutovaný návrh na změnu formátu prodloužení, aby samostatné nájezdy nahradila divácky atraktivní hra 3 proti 3. "To by pro mě rozhodně bylo lepší, měl bych totiž na rozdíl od nájezdů šanci být znova využit na ledě," zasmál se. Při nájezdech se u totiž v posledních letech nedařilo.

Na velké vytížení je ostatně Jágr z posledních zápasů zvyklý. V dvojzápase proti Montrealu ani v jednom případě nešel s ice-timem pod 22 minut, což je na forvarda nadstandardní. Dlouhodobě si v letošní sezoně drží takto vysoký ice-time pouze kapitán Pittsburghu Sidney Crosby a vancouverští útočníci Ryan Kesler s bratry Sedinovými.

V průměru za všechny dosavadní zápasy sezony se Jágr s 18 minutami a 52 vteřinami pohybuje v sedmé desítce ligových útočníků, z Čechů jsou na tom líp pouze Jiří Hudler (19:21) a David Krejčí (18:58) s Tomášem Plekancem (rovněž 18:58).

"Na věk se v jeho případě vůbec nedívám. Rozhodující jsou výkony a ty má úžasné," komentoval nasazování Jágra kouč New Jersey Pete DeBoer.