Jágr znovu potopil New York Rangers

N e w Y o r k, P r a h a - Kapitán Jaromír Jágr znovu nasměroval Pittsburgh k vítězství. Krásným gólem a milimetrovou asistencí pomohl týmu porazit New York Rangers, už podruhé v sezoně. Po osmigólové smršti v úvodním duelu tentokrát Penguins stačili čtyři góly, vyhráli 4:1. Další dva zásahy přidali Straka s Hrdinou, celkem česká kolonie pod vedením kouče Hlinky nasbírala devět bodů. Druhé vítězství v historii má za sebou Columbus po zdolání Washingtonu 3:1, na výhru naopak stále čeká Florida s asistentem Lenerem. Tentokrát pouze remizovala s Nashvillem, v jehož dresu se perfektně předvedl gólman Vokoun.

Jágrovi se proti Rangers daří, ve 48 vzájemných utkáních nasázel soupeři 21 gólů a přidal 38 asistencí. V pátečním klání se blýskl parádní trefou v úvodní třetině, pak podle zámořských novinářů "brilantně" naservíroval puk Strakovi. Devátý gól v sezoně načal obelstěním beka Mottaua, potom bleskurychlým pohybem z forhendu na bekhend zmátl brankáře Holmqvista. Pro něj to byl debut v NHL, poprvé zastoupil veterány Richtera a McLeana. "Hráli jsme náš styl, nahoru dolů," pochvaloval si Jágr. Pro Rangers je to čtvrtá porážka v řadě.

Buffalo vyhrálo podruhé za sebou, v domácí aréně navíc drží neporazitelnost. Výrazně mu pomohl dvojnásobný držitel Hart Trophy, gólman Dominik Hašek, jenž lapil 19 střel Toronta. Vítězným gólem Sabres se blýskl třiadvacetiletý centr Rasmussen. "Je hrozně těžké hrát, když v brance stojí Hašek," vyznal se Healy, strážce klece soupeře. "Musíte toho hodně nastřílet, než tam něco spadne." Healy nahradil zkušeného Josepha. "Udržel nám všechny naděje," přidal na Haška chválu Lindy Ruff, kouč Buffala.

Dařilo se nováčkům nejprestižnější soutěže, hokejisté Columbusu i Minnesoty si na konto připsali druhé vítězství. Za Minnesotu skóroval bek Kuba, pomohl navíc i jednou asistencí a jeho mužstvo udolalo Calgary 3:1. Ohromné chvíle zažívali hráči Colombusu. Poprvé vyhráli doma, porazili Washington 3:1 a nadšení fandové jim v Nationwide aréně vestoje aplaudovali, vydrželi to poslední čtyři minuty. "Už jsme to lidem chtěli dopřát," netajil gólman Denis, který lapil 32 střel. "Je to báječné pro náš klub," usmíval se trenér King.

Druhým gólem v sezoně se předvedl útočník Vašíček z Caroliny, juniorský mistr světa. Díky Eliášovi ale mužstvo pouze remizovalo s obhájcem Stanley Cupu New Jersey, český útočník vyrovnával v poslední třetině po přihrávce Holíka. "Jsem rád, že Patrik je našim hráčem," netajil gólman Brodeur. "Má talent být stále na správném místě. Je naší největší zbraní v ofenzivě." Eliáš namířil švihem k levé tyčce, lotyšský gólman Irbe nestačil zareagovat. Je to druhý rozhodující zásah v řadě, ve středu zazářil vítězným gólem proti Floridě.

Po pěti dulech dal gól ruský rychlík Bure, přidal přihrávku, přesto nedotáhl Floridu k premiérovému úspěchu v ročníku. Bure se snažil hlavně v prodloužení, pokaždé však narazil na Tomáše Vokouna, jenž v brance Nashvillu po úvodní třetině vystřídal zraněného Dunhama. "Vystřelil jsem tak, jak jsem chtěl. Ale on to krásně chytil," pochválil ho Bure.

Ottawa přestřílela Tampu 6:0 a stále zůstává neporažena. Výtečně si vedli čeští hráči, nasbírali celkem pět bodů. Centr Bonk se předvedl gólem a dvěma asistencemi, při přesilovce se trefil i mladík Havlát. "Snažíme se protivníky zdolat neústupným tlakem," vyprávěl Bonk. "Jakmile jednou začnete vyhrávat, chcete to udržet."

Výsledky NHL:
Buffalo - Toronto 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
14. Gratton, 55. Rasmussen (Varaďa) - 4. Roberts. Střely na branku: 32:20. Diváci: 18.690.

Carolina - New Jersey 3:3 po prodl. (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
7. Vašíček, 23. Francis, 38. Willis - 19. Mogilnyj (Holík, Eliáš), 36. Madden, 46. Eliáš (Holík). Střely na branku: 29:31. Diváci: 18.730.

Columbus - Washington 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Branky
: 4. Dineen, 7. Heward, 24. Heinze - 28. Cote (Bulis). Střely na branku: 19:33. Diváci: 16.128.

New York Islanders - Montreal 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
13. Stapleton (Hamrlík), 29. Parrish - 59. Ručinský. Střely na branku: 32:38. Diváci: 11.261.

Tampa Bay - Ottawa 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)
8. Havlát (Prospal), 13. Jašin, 21. Arvedson (Bonk), 27. Salo (Bonk), 45. Hossa, 53. Bonk. Střely na branku: 24:35. Diváci: 15.413.

Minnesota - Calgary 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
16. Hendrickson (Kuba), 20. Kuba, 53. Gavey - 28. V. Bure. Střely na branku: 13:31. Diváci: 18.064.

Nashville - Florida 3:3 po prodl. (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0)
10. Jačmeněv, 49. Bordeleau, 50. Walker - 1. Larionov, 32. P. Bure, 38. Niedermayer. Střely na branku: 45:29. Diváci: 15.143.

New York Rangers - Pittsburgh 1:4 (0:3, 0:0, 1:1)
43. Messier - 15. Jágr (Šimíček, Melichar), 17. Straka (Jágr), 20. Kovaljov (Straka, Šimíček), 59. Hrdina (Lang). Střely na branku: 28:33. Diváci: 18.002.

Dallas - Phoenix 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
14. Zubov, 34. Nieuwendyk - 12. Alatalo, 23. Doan, 36. Numminen, 60. Tkachuk. Střely na branku: 30:18. Diváci: 17.001.

Vancouver - Atlanta 1:1 po prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
23. H. Sedin - 56. Sylvester. Střely na branku: 27:24. Diváci: 15.250.

Anaheim - Edmonton 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
32. Cullen, 47. Selänne, 51. Kariya - 42. Smith, 60. Weight. Střely na branku: 21:31. Diváci: 13.592.

Za klubem je počet bodů v kanadském hodnocení, góly + přihrávky, střely na branky a bilance plus/minus při účasti na vstřelených a inkasovaných brankách