Jaromír Jágr a Dan Girardi

Jágr poslal Rangers do vedení v sérii

• 30
Atlanta - Hokejisté Rangers vstoupili úspěšně do úvodního kola bojů o Stanley Cup, když vybojovali na ledě Atlanty výhru 4:3. První hvězdou utkání byl vyhlášen Jaromír Jágr, kapitán New Yorku, jenž zaznamenal gól a přihrávku. Mezi střelci figuroval i bek Michal Rozsíval, Martin Straka a Petr Průcha jednou asistovali.

Na první zápas ve vyřazovacích bojích v klubové historii nebudou hokejisté Atlanty vzpomínat v nejlepším.

Postarali se o to Rangers v čele s českým kapitánem Jaromírem Jágrem, který dovedl své mužstvo k vítězství 4:3.

"Nerad otevírám skóre. Přináší mi to smůlu. Když jsem letos dal první gól, přestalo se mi dařit," řekl Jágr, jenž v 13. minutě po přihrávce Michaela Nylandera poslal hosty do vedení.

Pro kladenského odchovance, který překonal gólmana Kari Lehtonena tvrdou ranou z pravého kruhu, to byla 68 branka kariéry v play-off.

Podruhé na sebe Jágr upozornil v 17. minutě. Během přesilové hry zpětnou přihrávkou uvolnil na modré čáře Martina Straku, jenž vybídl ke střele Michala Rozsívala a Rangers vedli 2:0.

"Věděl jsem, že se Atlanta ještě zvedne," uvedl Jágr, jehož tým po snížení z hole Erica Belangera odcházel poprvé do kabin za vedení 2:1.

V prostřední hrací části se celá situace zopakovala, když New York dvakrát skóroval a Atlanta pouze zkorigovala nepříznivý stav. Do finální dvacetiminutovky tak Rangers vstupovali za vedení 4:2 a díky skvělé defenzivě o svůj náskok nepřišli. Atlanta již dokázala pouze snížit zásluhou Pascala Dupuise.

"Výkon ze třetí třetiny bychom měli předvádět v průběhu celého zápasu. Dali jsme jim až příliš prostoru. V závěru jsme měli nějaké šance, ale Lundqvsit odvedl dobrou práci," komentoval průběh utkání útočník Atlanty Keith Tkachuk.

Hašek vychytal výhru a byl blízko čistého konta

Detroit potvrdil roli favorita a v domácím prostředí nedal hokejistům Calgary šanci na úspěch v úvodním zápase play-off. Red Wings si postupně vypracovali čtyřgólový náskok. Jako první se již v 5. minutě prosadil po pasu Johan Franzéna mladý Fin Valtteri Filppula. Na 2:0 zvyšoval v čase 8:36 Nicklas Lidström. Švédský obránce využil přesilovou hru po asistencích Roberta Langa a Jiřího Hudlera.

V prostřední třetině se nejprve blýskl několika výtečnými zákroky gólman Miikka Kiprusoff. V 27. minutě již ovšem neodolal velkému tlaku a inkasoval potřetí. Své 26 zápasů dlouhé čekání na trefu v play-off ukončil aktivní Pavel Dacjuk. Na 4:0 navíc následně upravil skóre zkušený obránce Mathieu Schneider.

Třetí třetina již nabídla pouze jedinou gólovou situaci, když v čase 54:55 připravil Dominika Haška o čisté konto Alex Tanguay. "V play-off nepřikládám vychytaným nulám velký význam, důležité jsou hlavně vítězství," řekl Hašek, jenž zneškodnil 19 z celkových 20 střel Flames.

Finský gólman Miikka Kiprusoff naopak čelil hned 46 střeleckým pokusům. "Dal nám šanci bojovat o vítězství," pochválil svého spoluhráče kapitán Jarome Iginla, který se přes propracovanou defenzivu Detroitu nedostal ani k jedné střele.

Eliáš přispěl k vítězství New Jersey

Útočník Vincent Lecavalier potvrdil svou pozici nejlepšího střelce základní části NHL také v zahajovacím duelu play-off. Jeho dva zásahy do sítě jedničky New Jersey brankáře Martina Brodeura však Tampě Bay na vítězství nestačily. Domácí Ďáblové totiž skórovali hned v pěti případech a ujali se vedení v sérii.

"Když jde na led útok Gomeze, jen těžko je někdo ze soupeřů dokáže zastavit," vysekl poklonu elitní formaci New Jersey mladý útočník Zach Parise, jenž vsítil dvě branky a odnesl si ocenění pro první hvězdu utkání. Zmiňovaný centr Scott Gomez přihrál na zbylé tři zásahy, když se po jeho akcích prosadil Brian Gionta a v přesilové hře také Brian Rafalski a Patrik Eliáš.

"Myslím, že jsme byli zdatným soupeřem. V prvním duelu série jsme překonali Brodeura hned ve třech případech a navíc proti jejich obranné řadě. Odvedli jsme několik dobrých věcí," uvedl po zápase trenér Tampy Bay John Tortorella.

Drury a Campbell vystříleli Buffalu výhru

Útočník Chris Drury a obránce Brian Campbell stáli za vítězstvím Buffala v zahajovacím zápase série proti Islanders. Oba zmiňovaní hokejisté se dvakrát zapsali do střelecké listiny a zařídili tak konečný výsledek 4:1.

Kromě již tradičně nebezpečné ofenzivy může trenéra Lindy Ruffa těšit také skvělý výkon Sabres v defenzivě. Ostrované se dostali pouze k jednadvaceti ranám, z nichž za záda brankáře Ryana Millera pronikla pouze jediná. Postaral se o ni útočník Arron Asham.

"Bylo skvělé vidět, že jsme se semkli a bojovali po celý zápas," pochvaloval si výkon spoluhráčů z pole gólman Miller. Hvězda New Yorku ze závěru základní části gólman Wade Dubielewicz naopak mnoho důvodů k radosti neměl. "Jsme optimisté. Těším se, že se již brzy vrátím na led," vzkázal svým spoluhráčům první brankář Ostrovanů Rick DiPietro, jenž po prodělaném otřesu mozku pomalu začíná s tréninkem.

Výsledky zápasů:

Východní konference - 1. zápasy:

Buffalo - NY Islanders 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
10. a 57. Campbell, 32. a 42. Drury - 27. Asham. Střely na branku: 35:21. Diváci: 18.690. Stav série 1:0.

New Jersey - Tampa Bay 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
8. a 44. Parise, 13. Eliáš, 24. Rafalski, 59. Gionta (Eliáš) - 32 a 43. Lecavalier (na druhou Prospal), 16. St. Louis. Střely na branku: 24:26.
Diváci: 14.495. Stav série 1:0.

Atlanta - NY Rangers 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)
20. Belanger, 33. Hnidy, 46. Dupuis (Holík) - 13. Jágr, 17. Rozsíval (Straka, Jágr), 31. Marcel Hossa, 37. Nylander (Průcha). Střely na branku: 24:38. Diváci: 18.857. Stav série 0:1.

Západní konference - 1. zápas:

Detroit - Calgary 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
5. Filppula, 9. Lidström (Hudler, Lang), 27. Dacjuk, 30. Schneider - 55. Tanguay. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 20 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 95 procent. Střely na branku: 46:20. Diváci: 19.204. Stav série 1:0.